Žučni kamenci nastaju kada se stvrdnuti komadići probavne tekućine nakupe u žučnom mjehuru. Poznati i kao kolelitijaza, žučni kamenci česta su komplikacija (sekundarna medicinska bolest koja se razvija iz prvobitne) upalnih bolesti crijeva (IBD). Žučni kamenci se smatraju vancrijevnom manifestacijom, odnosno simptomom IBD-a koji se javlja izvan crijeva. Istraživanja su pokazala da osobe s dijagnosticiranom Crohnovom bolesti imaju dvostruko veći rizik od razvoja žučnih kamenaca u usporedbi s općom populacijom. Osobe kojima je dijagnosticiran ulcerozni kolitis također su pod povećanim rizikom.
Što je žučni mjehur?
Žučni mjehur je mali organ nalik vrećici koji se nalazi u gornjem desnom dijelu vašeg trbuha i povezan je s jetrom. Jetra proizvodi žuč, tekućinu sastavljenu od žučnih kiselina, žučnih soli, kolesterola i bilirubina, i šalje je u žučni mjehur na skladištenje. Nakon međuobroka ili obroka, žučni mjehur ispušta pohranjenu žuč u tanko crijevo kroz cijevi koje se nazivaju žučni kanali kako bi pomogao u razgradnji i apsorpciji masti.
Što su žučni kamenci?
Žučni kamenci su čvrste, kamene tvari formirane u žučnom mjehuru, a koje su obično napravljene od kolesterola ili bilirubina. Mogu biti mali poput zrnca pijeska ili veliki poput marelice. Slučajevi žučnih kamenaca variraju od jednog do nekoliko stotina različitih veličina.
Zašto nastaju žučni kamenci?
Iako istraživači ne razumiju u potpunosti sve uzroke žučnih kamenaca, postoje tri glavna načina na koje nastaju. Žučni kamenci mogu biti proizvod previše kolesterola ili previše bilirubina, ili mogu nastati kada se žučni mjehur ne isprazni pravilno ili potpuno.
Previše kolesterola
Ako postoji prevelika količina kolesterola koju žučne soli apsorbiraju, on može zapeti u žučnom mjehuru i početi se kristalizirati, na kraju postajući žuto-zelena masa. Ovi kolesterolski žučni kamenci čine 90 posto žučnih kamenaca.
Previše bilirubina
Bilirubin je žuti pigment koji nastaje normalnim procesom razgradnje crvenih krvnih stanica. Određena medicinska stanja kao što su ciroza ili anemija srpastih stanica mogu uzrokovati da jetra proizvodi previše bilirubina, a višak se može razviti u žučne kamence tamne boje.
Žučni mjehur se ne prazni ispravno ili u potpunosti
Žuč koja nije u potpunosti očišćena iz žučnog mjehura može postati koncentrirana, što može dovesti do stvaranja žučnih kamenaca.
Koji su simptomi žučnih kamenaca?
Većina osoba koje imaju žučne kamence ne osjećaju nikakve simptome koji bi ukazivali na to stanje. Ova situacija se naziva tihi žučni kamenac.
Oko 20 posto osoba sa žučnim kamencima osjetit će simptome. Najčešći prijavljeni simptom je bol. Kada žučni kamenci izađu iz žučnog mjehura i zaglave u žučnom kanalu, blokiraju protok žuči. To uzrokuje grčenje žučnog mjehura, što uzrokuje iznenadnu, intenzivnu bol. To se naziva napad žučnog kamenca ili bilijarna kolika.
Napadi žučnog kamenca mogu se razlikovati od osobe do osobe. Neki od češće spominjanih simptoma napada uključuju:
- Bolovi u trbuhu koji su locirani u gornjem desnom dijelu trbuha ili u gornjem srednjem dijelu trbuha i mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati
- Povraćanje
- Bol u ramenu ili leđima
- Vrućica
- Blijeda stolica
- Žuta boja očiju ili kože (žutica)
Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite svom liječniku.
Kako se dijagnosticiraju žučni kamenci?
Osim prikupljanja povijesti bolesti i fizičkog pregleda, zdravstveni djelatnici mogu napraviti analizu krvi i koristiti ultrazvuk, što je najbolji slikovni način za dijagnosticiranje žučnih kamenaca. Za dijagnozu se također mogu koristiti i drugi postupci snimanja kao što su kompjuterizirana tomografija, magnetska rezonanca, kolangiopankreatografija magnetskom rezonancom, kolescintigrafija ili endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija.
Imati IBD može donekle zakomplicirati dijagnosticiranje žučnih kamenaca, budući da je bol u gornjem dijelu trbuha česta i kod Crohnove bolesti i kod bolesti žučnog mjehura.
Kako su žučni kamenci i IBD povezani?
Iako Crohnova bolest i ulcerozni kolitis ne uzrokuju izravno žučne kamence, obje bolesti mogu povećati rizik od žučnih kamenaca jer mogu izazvati kroničnu upalu u žučnom mjehuru (kolecistitis).
Od ove dvije bolesti, Crohnova bolest nosi veći rizik od stvaranja žučnih kamenaca nego ulcerozni kolitis. Incidenti žučnih kamenaca povećavaju se sa sljedećim scenarijima:
- Upala tankog crijeva
- Trajanje Crohnove bolesti
- Broj hospitalizacija
- Intravensko hranjenje
- Duljina resekcije tankog crijeva
Upala tankog crijeva
Kada se kod Crohnove bolesti upali terminalni ileum (krajnji dio tankog crijeva), ono više nije u stanju normalno apsorbirati žučne soli i kiseline. To rezultira prekomjernim nakupljanjem kolesterola u žučnom mjehuru, što može dovesti do stvaranja kamenca.
Trajanje Crohnove bolesti
Bolovanje od Crohnove bolesti duže od 15 godina povećava rizik od žučnih kamenaca.
Broj hospitalizacija
Višestruke hospitalizacije zbog Crohnove bolesti povezane su s većim izgledima za stvaranje žučnih kamenaca.
Intravensko hranjenje
Učestalost žučnih kamenaca u izravnoj je korelaciji s time koliko je puta primijenjena parenteralna prehrana (prehrana koja se daje kroz venu).
Duljina resekcije tankog crijeva
Reseciranje najmanje 30 ili više centimetara tankog crijeva (resekcija ileuma) može dovesti do veće učestalosti žučnih kamenaca.
Mogu li tretmani za IBD povećati rizik od žučnih kamenaca?
Određeni lijekovi koji se koriste za liječenje IBD-a mogu utjecati na jetru i povećati rizik od stvaranja žučnih kamenaca. Imuran (azatioprin) je imunosupresiv koji se koristi za smanjenje upale povezane s IBD-om. Može imati potencijalnu nuspojavu kolestaze, što je smanjenje ili zaustavljanje protoka žuči. Azulfidin (sulfasalazin) se koristi u liječenju upale od ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti. Moguća nuspojava lijeka je začepljenje žučnog kanala ili začepljenje normalnog protoka žuči.
Kako se tretiraju žučni kamenci kod osoba s IBD-om
Kirurški
Kada žučni kamenci stvaraju kronične ili akutne zdravstvene probleme uz IBD, tipično liječenje je kirurško uklanjanje žučnog mjehura (kolecistektomija). Iako je učinkovit u trenutnom liječenju žučnih kamenaca, nedavna studija otkriva da dugoročno može zakomplicirati liječenje IBD-a.
Nekirurški tretmani
Kada operacija nije opcija, liječenje žučnih kamenaca može se riješiti na druge načine. Uzimanje lijeka koji sadrži žučne kiseline na usta jedan je od načina liječenja žučnih kamenaca. Otapanje žučnih kamenaca ovom metodom je spor proces i može trajati mjesecima ili godinama.
Korištenje udarnih valova za otapanje žučnih kamenaca (izvantjelesna litotripsija udarnim valovima) još je jedan neinvazivni tretman. Koristi se kada je žučni mjehur funkcionalan i kamenci nisu veliki.
Prehrana i tjelovježba
Prehrana i tjelovježba mogu pomoći u tretiranju žučnih kamenaca kod osoba s dijagnozom IBD-a, baš kao i kod osoba koje nemaju IBD. Prehrana koja sadrži više biljaka, cjelovitih žitarica i zdravih masnoća – kao i tjelovježba – smanjuje kolesterol, a zajedno s njim i rizik od razvoja žučnih kamenaca. Mršavljenje, ako se preporučuje, treba biti polagano. Nagli gubitak težine može dovesti do stvaranja žučnih kamenaca.