Život sa stomom – koja je razlika između privremene i trajne stome

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Kako bi se formirala stoma, liječnik izvodi dio organa na površinu kože trbuha i pričvršćuje ga šivanjem na otvor na trbuhu. Novoformirani organ tada prazni otpad u posebno dizajnirano pomagalo, točnije u vrećicu koja je pričvršćena oko stome. Stome su obično okrugle, crvene i vlažne, te široke oko 2,5 do 5 cm.

Postoji nekoliko vrsta stoma, a njihov naziv ovisi o organu koji se koristi za njeno izvođenje:

  • Kolostoma – Stoma se formira od dijela debelog crijeva.
  • Urostoma – Kod ovog oblika stome, liječnik će napraviti pouch koristeći tanko crijevo. Ovdje se uretra povezuje s pouchem tako da urin može istjecati van tijela bez prolaska kroz mjehur.
  • Ileostoma – Stoma se formira pomoću tankog crijeva.

Kolostoma i ileostoma se izvode kada je potrebno ukloniti ili premostiti dio crijeva.

Kolostoma ili ileostoma mogu se izvesti kao dio liječenja za:

  • rak debelog crijeva, rektuma ili anusa
  • upalne bolesti crijeva, kao što je ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest
  • obiteljsku adenomatoznu polipozu (FAP)
  • začepljenje crijeva (zvano opstrukcija crijeva)
  • ozljede koje oštećuju crijevo
  • divertikulitis
  • urođene mane crijeva

Mjesto kolostome ili ileostome ovisi o dijelu crijeva koji je zahvaćen. Ileostoma se zove tako jer se završni dio tankog crijeva, ileum, izvodi na površinu abdomena. Različite vrste kolostoma nazivaju se prema dijelu debelog crijeva koje je izvedeno na površinu trbuha i može se raditi o cekostomi (cekum), transverzostomi (transverzum-poprečno debelo crijevo) i sigmostomi (sigmoidno debelo crijevo).

Mjesto kolostome ili ileostome utjecat će na vrstu i konzistenciju stolice. Vaše debelo crijevo normalno upija vodu pa kada se dio ili cijelo debelo crijevo ukloni ili premosti, voda se možda neće apsorbirati iz stolice kao inače. Na primjer, stolica nakon ileostome je uglavnom tekuća jer ne putuje kroz debelo crijevo, koje bi inače uklonilo većinu vode. S druge strane, ako imate sigmoidnu kolostomu, vaša će stolica biti oblikovana i čvrsta kao i prije stome.

Urostoma je kirurški napravljen otvor na trbušnoj stjenki kroz koji se mokraća prazni iz organizma kada to nije moguće postići prirodnim putem. Izvodi se kada mokraćni mjehur ili ne funkcionira pravilno ili se mora ukloniti zbog određenih razloga.
Kod ovog oblika stome uretra se povezuje s pouchem napravljenim od tankog crijeva, tako da urin može istjecati van tijela bez prolaska kroz mjehur, a izvodi se kad postoji neko oboljenje ili oštećenje mjehura, poput raka mokraćnog mjehura, ozljeda leđne moždine, kronične infekcije mokraćnog mjehura i urođenih stanja poput spine bifide.

Ovisno o oboljenju ili stanju zbog kojeg je na prvom mjestu potrebno izvesti stomu, stoma može biti privremena ili trajna. 

Liječnik može napraviti privremenu stomu kako bi omogućio crijevu da se odmori i zacijeli od neke ozljede ili bolesti. Svrha privremene stome je pomoći organizmu da zacijeli od određene traume ili komplikacija uslijed bolesti te omogućavanje uspostavljanja ponovnog normalnog funkcioniranja organizma.

Ako je stoma privremena, operacija za potapanje stome obično se radi tri mjeseca do godinu dana nakon operacije formiranja stome, što je dovoljno vremena da organi zacijele.

Da bi se stoma mogla potopiti, mora ostati dovoljno crijeva da se krajevi spoje jedan na drugi. Tijekom reverzibilne operacije liječnik spaja krajeve crijeva i zašiva otvor i nakon toga je potrebno malo vremena da crijeva ponovno počnu normalno funkcionirati.

Liječnik će izvesti trajnu stomu onda kada se oboljenje ili stanje zbog kojeg je potrebno izvesti stomu ne može popraviti ili zaliječiti, te ne postoji mogućnost potapanja stome i ponovnog prespajanja crijeva kao što je to slučaj kod privremene stome. Trajna stoma znači formiranje za cijeli život novog organa na trbušnoj stjenki čija svrha je u potpunosti i trajno preuzeti funkciju izlučivanja otpadnih tvari iz organizma.

Većina komplikacija povezanih sa stomama nisu životno ugrožavajuće, ali neke, osobito nekroza i dehidracija, mogu se pretvoriti u hitne medicinske slučajeve, zato se preporučuje kontaktirati liječnika:

  • ako se javi povraćanje i prestanak pražnjenja sadržaja u vrećicu,
  • ako koža oko stome postane plava, ljubičasta ili vrlo tamnocrvena,
  • i ako se javi vrtoglavica, smušenost i stalna žeđ.

Imati stomu može biti velika životna promjena. Međutim, uz stomu je moguće nastaviti gotovo sa svim uobičajenim aktivnostima nakon što se oporavi od operativnog zahvata.

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »