Nije tajna da hladno vrijeme može utjecati nepovoljno na našu kožu. To je razlog zašto posežemo za bogatijim hidratantnim kremama i hidratizirajućim sredstvima za čišćenje kada temperature naglo padnu – ali ponekad se ne može pobjeći od zimskog utjecaja na kožu.
Jedna od najvažnijih stvari koje treba znati je da zimski osip nije klinička dijagnoza, kaže Dustin Portela, dermatolog. To znači da se stanja mogu pojaviti kao iritacija kože ili, ako već imate problema s kožom, izazvati pogoršanje ekcema, rozaceje, psorijaze ili koprivnjače.
Kako izgleda zimski osip?
Zimski osip obično je suha, ljuskava i crvena mrlja na koži nadražena izlaganjem hladnim i vjetrovitim klimatskim uvjetima, kaže Jeannette Graf, dermatologinja.
Dr. Portela dodaje da su ljuštenje ili crvenilo također uobičajena pojava. Koža nije početno crvena, ali to može postati kroz opetovano češanje, objašnjava. Ako je svrbež intenzivan, možemo vidjeti i crte ekskorijacije od pacijentovog češanja.
I mogu se dogoditi bilo gdje na tijelu. Zimski osipi zbog sezonskih promjena mogu se pojaviti bilo gdje gdje se tijelo isušuje, objašnjava Macrene Alexiades, dermatolog.
Što uzrokuje zimski osip?
Suhi zimski zrak može izazvati zimski osip. To se događa zato što hladan zrak ne zadržava vodu tako dobro kao topli zrak, kaže Portela, pa stoga niska vlažnost stvara gradijent (tlaka pare) koji može potaknuti transepidermalni gubitak vode, uzrokujući da vlaga “pobjegne” iz vaše kože.
Osim toga, prirodna ulja vaše kože možda neće biti od velike pomoći tijekom zimskih mjeseci, kaže Portela. U kombinaciji s transepidermalnim gubitkom vode, količina ulja koju vaša koža proizvodi možda neće biti dovoljna za održavanje vaše kože hidratiziranom, objašnjava.
Drugi čimbenici također mogu krivci. Jedan od najčešćih uzroka iritacije kože tijekom zime je tuširanje vrućom vodom, prema Porteli i dr. Graf. Unatoč tome što tuširanje vrućom vodom zimi daje dobar osjećaj, ono uklanja potrebna ulja s vaše kože — i tako je lišava bitne vlage.
Postoji i genetska komponenta. Još jedan oblik zimskog osipa naziva se hladna urtikarija, alergijska reakcija na hladnoću, uzrokujući rane i mjehuriće, kaže dr. Alexiades. Prirodna obrana tijela oslobađa histamin i druge kemikalije, koje iz nepoznatih razloga napadaju zdravo tkivo.
Ako imate povijest osjetljivosti kože, veća je vjerojatnost da ćete biti osjetljivi na zimski osip, kaže Graf. To je zato što je hladno vrijeme čest okidač kod osoba s ekcemom i rozaceom, prema klinici Cleveland. Isto tako, jedan od uzroka izbijanja psorijaze je promjena tjelesne temperature uzrokovana vremenskim prilikama (primjećuje klinika Cleveland).
Kako mogu spriječiti zimski osip?
Za prevenciju zimskih osipa dermatolozi preporučuju sljedeće:
- Promijenite svoju rutinu tuširanja
Ograničite vrijeme tuširanja i smanjite temperaturu vode na toplu, ali ugodnu razinu, kaže Portela. Također, štedljivo koristite sapun ili sredstvo za pranje tijela, samo na pazusima, preponama i stražnjici i jednostavno pustite da voda teče preko drugih područja, napominje Portela. Ovakve će navike biti manje štetne za osjetljivu kožu.
Nakon tuširanja ili kupanja nanesite hidratantnu kremu bez mirisa na vlažnu kožu kako biste bolje zadržali hidrataciju, dodaje Portela.
- Vodite računa što nosite
Dajte prednost mekoj i prozračnoj odjeći, poput odjeće koja sadrži 100% pamuk, kaže Graf. Drugi materijali poput vune i kašmira nisu nužno zabranjeni, ali vuna može biti posebno iritantna za suhu i osjetljivu kožu jer ima tendenciju da više svrbi na koži. Kašmir je obično manje iritantna tkanina jer manje svrbi od druge vune i hipoalergena je.
Ne brinite: dermatolozi ne očekuju da ćete u potpunosti prestati nositi svoje vunene džempere. Ako ćete nositi vuneni džemper da biste se ugrijali zimi, preporučujem da ispod njega obučete tanku pamučnu majicu kratkih rukava, kaže Graf. To će stvoriti barijeru između vaše kože i bilo kakve iritacije od tkanine.
- Održavajte zrak u prostoriji vlažnim
Stavite ovlaživač zraka u svoj dom kako biste povećali vlažnost i tako spriječili suhoću kože u zatvorenom prostoru, kaže Portela.
- Preispitajte svoju rutinu njege kože
Ograničite piling lica i tijela jer prekomjerni piling može još više isušiti vašu kožu i razmislite o zamjeni trenutne hidratantne kreme za lice bogatijom formulom. Lagana ili gel formula možda neće biti dovoljno hidratantna za kožu kojoj je potrebna dodatna prehrana u hladnim i vjetrovitim klimatskim uvjetima, upozorava Graf. Formule na bazi vode brže hlape i neće imati dugotrajan učinak hidratacije koji tražite. Gušća krema na bazi ulja trajat će dulje na koži.
Ako dobijem zimski osip, kako mogu umiriti svoju kožu i riješiti ga se?
Hidracija je ključna kod osoba koje imaju zimski osip, kaže Alexiades. Preporučam korištenje losiona za tijelo bez mirisa za osjetljivu kožu i nanošenje bogate hidratantne kreme za tijelo dva puta dnevno kako biste povratili potrebnu vlažnost tom području, nastavlja ona, dodajući da ako područje svrbi, liječnik vam može preporučiti kremu s hidrokortizonom i oralni antihistaminik.
Kod težih slučajeva, mogu biti potrebne kreme na recept za smanjenje upale i svrbeža, kaže Portela. Zato, učinite si uslugu i slijedite savjete u odjeljku o prevenciji. Obavezno hidratizirajte kožu nakon kupanja gustom kremom i izbjegavajte nepotrebne boje ili mirise u njezi kože, dodaje Portela.
Što se tiče promjena načina života koje mogu pomoći u liječenju postojećeg zimskog osipa, Alexiades preporučuje noćno spavanje uz ovlaživač zraka, osobito tijekom zimskih mjeseci, kaže ona. Time se vlaga vraća natrag u zrak, što može napraviti veliku razliku u hidrataciji naše kože.