Upalna bolest crijeva (IBD) je zajednički naziv za nekoliko stanja koja uzrokuju upalu u probavnom traktu. Dva najčešća među njima su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis.
IBD može uzrokovati simptome kao što su:
-
Proljev
-
Zatvor
-
Bol u želucu
-
Umor ili iscrpljenost
-
Gubitak težine
Među ostale uobičajene simptome spadaju nakupljanje plinova i nadutost. Plinovi i nadutost mogu biti itekako neugodni; na sreću, postoje načini na koji ih se može kontrolirati.
Što uzrokuje plinove i nadutost?
Normalno je imati nešto plinova u crijevima. Jedan dio plinova stvara se iz zraka koji progutate dok jedete. Bakterije u vašim crijevima također stvaraju plinove kada razgrađuju hranu. Vaše tijelo proizvodi nekoliko litara plina svaki dan dok probavljate hranu.
Osobe s IBD-om mogu ukupno proizvoditi više plinova od drugih osoba, što može pridonijeti neugodnosti zbog plinova i nadutosti. Također, oni s IBD-om imaju veću vjerojatnost da će imati druga stanja koja uzrokuju plinove. Ta stanja uključuju sindrom iritabilnog crijeva (IBS) i intoleranciju na laktozu.
Plinovi normalno prolaze kroz vaše tijelo kao vjetrovi. Ali, ako isti ne može proći, onda taj zarobljeni zrak uzrokuje nadutost. Zatvor je jedan od razloga zašto plinovi ponekad ne mogu proći kroz crijeva.
Koja hrana može uzrokovati plinove i nadutost kod IBD-a?
Stručnjaci još uvijek ne znaju točno što uzrokuje IBD. No vjeruju da hrana koju jedete može igrati važnu ulogu, zajedno s drugim čimbenicima poput genetike. Vaša prehrana utječe na mješavinu bakterija u vašim crijevima, a te bakterije imaju važnu ulogu u probavi.
Istraživanja sugeriraju da određene namirnice mogu štetiti vašim crijevnim bakterijama i izazvati upalu, a ista može biti povezana s IBD-om.
Neke se namirnice teže razgrađuju u crijevima, što može uzrokovati proizvodnju dodatnog plina. Dakle, izbjegavanje takve hrane može smanjiti stvaranje plinova. Hrana koja može uzrokovati dodatne plinove i nadutost uključuje:
- Masna hrana
- Slatka hrana
- Hrana s umjetnim zaslađivačem sorbitolom
- Hrana bogata vlaknima
- Začinjena hrana
- Sirovo povrće
-
Složeni ugljikohidrati poput graha ili kupusa
Promjena prehrane kako biste smanjili plinove i nadutost
Potrebno je više istraživanja kako bi se shvatilo kako točno prehrana utječe na IBD. Postojeća istraživanja nisu dovela do preporuka o prehrani koja bi svima odgovarala. Najbolja opcija je surađivati s gastroenterologom i dijetetičarom koji će vam pomoći u određivanju najbolje prehrane za vas.
Liječnik vam može preporučiti da isprobate eliminacijsku dijetu. Ovakav način prehrane počinje jedenjem samo hrane koja ne izaziva simptome IBD-a. Kako vrijeme prolazi, možete uvoditi nove namirnice. Ako neka nova hrana izazove simptome, bit će uklonjena iz prehrane. Na taj način možete saznati koja je hrana vaš okidač.
Drugi načini za kontrolu plinova i nadutosti
Kao što je gore opisano, promjenom prehrane možete promijeniti količinu plinova koju proizvode vaše crijevne bakterije. Također možete pokušati ograničiti koliko zraka progutate dok jedete ili pijete.
Na primjer, brzo jedenje velikih zalogaja može uzrokovati gutanje viška zraka. Pokušajte uzimati male zalogaje i dobro žvakati hranu zatvorenih usta. Izbjegavajte piti gazirane vode ili gazirana pića, jer mogu uzrokovati nadutost. Svi mjehurići zraka koji se ne izbace podrigivanjem nastaviti će put do vaših crijeva.
Drugi načini na koje možete smanjiti plinove uključuju:
- Pijenje 6 do 8 čaša vode dnevno u malim gutljajima
- Izbjegavanje pića s kofeinom poput kave ili energetskih pića
- Izbjegavanje alkohola
- Nošenje široke odjeće
- Kratke šetnje za pomoć probavi
Ako imate bolnu nadutost, možete pokušati s masažom trbuha kako biste olakšali prolaz zraka kroz crijeva. Pokušajte masirati trbuh s desna na lijevo čvrstim, ali nježnim pritiskom.
Možda će trebati vremena da shvatite što konkretno vama pomaže kod plinova i nadutosti. Ali s vremenom je moguće kontrolirati te simptome.