Ulcerozni kolitis i Crohnova bolest, iako bolesti probavnog trakta, nažalost nisu ograničene samo na taj dio ljudskog organizma, a komplikacije ovih oboljenja mogu itekako biti ozbiljne i po život opasne.
Crohnova bolest i ulcerozni kolitis se zajedničkim imenom nazivaju upalne bolesti crijeva (eng. Inflammatory bowel disease – IBD) i mogu uzrokovati različite simptome, kako u crijevima tako i izvan crijeva.
Kada bolest zahvaća druge dijelove tijela, takve pojave nazivamo vancrijevnim manifestacijama ili komplikacija (eng. Extraintestinal manifestation or complication – EIM). Između 25-40% pacijenata s IBD doživi EIM, a najčešće u zglobovima, koži, kostima, očima, bubrezima i jetri, ali i anemiju, kao i malapsorpciju i malnutriciju, te maligna oboljenja.
Pacijenti koji boluju od IBD nalaze se u rizičnoj skupini od malignih oboljenja, zbog dugotrajne upale crijeva i zbog imunosupresivnih terapija, a rizik se povećava s godinama kako oboljeli od IBD stare i kako se povećava broj godina suživota s bolesti.
Artritis zahvaća čak 30% pacijenata s Crohnovom bolesti ili ulceroznim kolitisom, a upala zglobova je najčešća vancrijevna komplikacija IBD-a. Iako je artritis obično povezan sa starijom dobi, kod ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti često pogađa i mlađe pacijente. Osim bolova u zglobovima, artritis također uzrokuje oticanje zglobova i smanjenje fleksibilnosti, a sami simptomi artritisa se kod oboljelih od IBD smiruju kako se simptomi osnovne bolesti poboljšavaju.
Do 20% ljudi s IBD-om ima kožne izvancrevne komplikacije. Kožne komplikacije mogu biti posljedica same bolesti ili uzrokovane određenim lijekovima koji se koriste za liječenje ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti. Neke uobičajene kožne komplikacije IBD-a uključuju:Erythema nodosum, Pyoderma gangrenosum, kožne fleke, enterokutane fistule, analne fisure kao i aftozni stomatitis.
Čak 30% do 60% pacijenata s IBD ima gustoću kostiju nižu od prosječne, što rezultira pojavom osteoporoze (stanja koje doslovno znači “porozne kosti”) ili osteopenije (niska gustoća kostiju) ali i osteomalacije (omekšavanje kostiju).
Dugotrajna upotreba kortikosteroida, aktivna upala ili nedostatak vitamina D mogu doprinijeti pojavi obolijevanja kostiju.
Otprilike 10% pacijenata s IBD razvije izvancrijevne komplikacije u vidu očnih oboljenja kao što su: uveitis, keratopatija, episkleritis kao i suhoća očiju. Ove komplikacije mogu biti posljedice same bolesti, ali isto tako mogu se pojaviti zbog lijekova koji se koriste za liječenje bolesti. Većina ovih stanja su lječiva i ne predstavljaju značajnu prijetnju gubitku vida.
Funkcija bubrega je filtriranje krvi i eliminacija otpadnih tvari kroz urin. Lijekovi koji se koriste za ulcerozni kolitis ili Crohnovu bolest povremeno mogu uzrokovati bubrežne komplikacije. Međutim, nakon prestanka uzimanja lijeka, funkcija bubrega se obično vraća u normalo.
Kod određenog postotka oboljelih od IBD, jetra se može upaliti ili oštetiti. Većina oštećenja jetra je reverzibilna, međutim u oko 5% oboljelih od IBD mogu se razviti ozbiljnije komplikacije.
Otprilike svaki treći pacijent s IBD ima anemiju (nizak broj crvenih krvnih stanica), a uzrok mogu biti: Nizak nivo željeza uzrokovan upalom u crijevima koja ometa sposobnost tijela da koristi ili apsorbira željezo; gubitak krvi zbog crijevnog krvarenja; loša apsorpcija vitamina i minerala, poput vitamina B12 ili folne kiseline; kao i zbog korištenje određenih lijekova.
Ovo su samo neke od vancrijevnih komplikacija s kojima se oboljeli od ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti susreću, a neke od komplikacija mogu se pojaviti i godinama prije nego se uspostavi dijagnoza ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest.
Vancrijevne komplikacije kod upalnih bolesti crijeva