Ulcerozni kolitis (UC) je jedna od dvije poznatije vrste upalnih bolesti crijeva (IBD) koja uzrokuje upalu debelog crijeva i rektuma.
Ipak, to nisu jedini organi koji mogu biti zahvaćeni kada imate UC. Procjenjuje se da između 25 posto i 40 posto osoba s IBD ima komplikacije i u drugim dijelovima tijela, kao što su:
- oči
- zglobovi
- kosti
- jetra
- bubrezi
- koža
Isto tako, smatra se da postojati povezanost između UC i problema sa štitnjačom – malom žlijezdom u obliku leptira koja se nalazi na vratu, točno iznad ključne kosti. Štitnjača koristi hormone za kontrolu metabolizma.
Iako nema još uvijek jasnih dokaza da UC uzrokuje bolest štitnjače (ili obrnuto), istraživanje iz 2018. godine sugerira da preklapajući čimbenici mogu povećati rizik za oba stanja.
Pregled literature iz 2016. godine, koji je proučavao istraživanja unatrag nekoliko desetljeća, pronašao je kontradiktorne dokaze u učestalosti pojave dva oblika bolesti štitnjače — hipertireoze i hipotireoze — među osobama s UC ili Crohnovom bolesti.
Hipertireoza ukratko znači da štitnjača proizvodi previše hormona, dok hipotireoza da štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona.
Neke studije u spomenutom pregledu otkrile su veći postotak bolesti štitnjače među osobama s UC nego među općom populacijom. S druge strane, neke studije u izvješću nisu otkrile značajnu razliku u stopama bolesti ili su čak otkrile niže stope bolesti štitnjače među osobama s IBD.
Ipak, novija istraživanja su otkrila potencijalnu vezu između UC i bolesti štitnjače. Na primjer, studija iz 2017. godine provedena na Tajvanu, otkrila je da je 4,1 posto odraslih osoba s UC prethodno dijagnosticirana hipertireoza, u usporedbi s 2,66 posto odraslih u kontrolnoj skupini.
Gravesova bolest je najčešći uzrok hipertireoze, a može biti povezana s genetskim abnormalnostima, prekomjernim rastom crijevnih bakterija i preaktivnim imunološkim sustavom, koji također prevladavaju među nekim osobama s UC, prema bilješkama iz kliničkog ispitivanja iz 2017. godine.
Kongenitalna hipotireoza, druga vrsta bolesti štitnjače, može biti povezana sa sličnim čimbenicima koji stoje iza UC. Prema studiji iz 2018. godine istraživači su otkrili da osobe s kongenitalnom hipotireozom imaju veću vjerojatnost da će imati IBD i određene genetske abnormalnosti ili mutacije u odnosu na kontrolnu skupinu.
Iako i dosadašnja istraživanja daju neke ograničene naznake da bi ipak mogla postojati poveznica između bolesti štitnjače i UC, istraživanja na ovu temu su i dalje u tijeku, a potrebna su i daljnja istraživanja prije nego što stručnjaci budu mogli iznijeti čvrste zaključke.
Može li UC uzrokovati probleme štitnjače?
Istraživanja nisu otkrila da UC uzrokuje probleme sa štitnjačom ili obrnuto.
Umjesto toga, iza ova dva stanja mogu postojati neki zajednički preklapajući čimbenici poput:
- neravnoteža u imunološkom sustavu
- genetske mutacije
- preaktivna štitnjača
- prekomjerni rast bakterija u crijevima
Moguće je imati i probleme sa štitnjačom i UC u isto vrijeme.
Razgovarajte sa stručnom osobom ukoliko imate UC i imate simptome bolesti štitnjače. Ti simptomi mogu biti sljedeći:
- gubitak ili povećanje tjelesne težine bez promjene prehrane
- osjećaj hladnoće ili vrućine kada drugi nemaju
- bol u zglobovima ili mišićima
- zatvor ili proljev
- slabost mišića
- promjene u menstruaciji, kao što je slabiji ili jači protok
- podbuhlo lice
- pojačano znojenje
- problemi sa snom
- trnci u rukama
- osjećaj nervoze, tjeskobe, razdražljivosti, tuge ili depresije
- koža koja je suha ili blijeđa nego inače
- suha, tanka kosa
- promjene u otkucajima srca
Mogu li se ova stanja izliječiti?
Ne postoji lijek za UC ili bolest štitnjače, ali postoje načini za tretiranje i upravljanje oba stanja kako bi se poboljšala kvaliteta života i stanje dovelo do faze mirovanja.
Iako neke osobe s UC u isto vrijeme imaju i neki oblik bolesti štitnjače, veza između ta dva stanja još nije jasna. Liječnici ne smatraju da UC uzrokuje bolest štitnjače, ili obrnuto.
Međutim, mogu postojati čimbenici u pozadini (kao što je genetska abnormalnost) koji povećava rizik za oba stanja.
Ukoliko imate UC i osjećate simptome bolesti štitnjače, razgovarajte s liječnikom kako bi testirali funkciju vaše štitnjače i vidjeli koliko dobro radi.
Iako ne postoji lijek za UC ili bolest štitnjače, lijekovi i drugi tretmani mogu biti od pomoći u upravljanju ovim stanjima i smanjenju simptoma.