Post nije nepoznanica već odavno, međutim, povremeni post (eng. intermittent fasting) postao je jedan od najpopularnijih prehrambenih trendova desetljeća.
Povremeni post je obrazac prehrane u kojem osoba jede samo tijekom određenog broja sati u danu, a zatim posti ostatak vremena, često odmah nakon večere pa sve do određenog vremena sljedećeg dana.
Istraživanja su pokazala da povremeni post može pomoći nekim osobama u reguliraju razine šećera u krvi, u skidanju prekomjerne tjelesne težine i općenito poboljšati zdravlje.
Prema pregledu objavljenom 2019. godine u The New England Journal of Medicine, post od 18 sati dnevno može poboljšati sposobnost neke osobe da kontrolira stres, produžiti životni vijek i smanjiti rizik od brojnih zdravstvenih problema, uključujući pretilost i nekoliko vrsta raka.
Međutim, studija objavljena u siječnju 2023. godine u Journal of the American Heart Association pokazala je da ne postoji korelacija između vremenski ograničene prehrane i gubitka težine, kao što su istraživači prije mislili.
I samo zato što postoje studije koje podupiru dobrobiti, to ne znači nužno da je povremeni post ispravan za sve – posebno za osobe s upalnim bolestima crijeva (IBD), kao što je Crohnova bolest.
Povremeni post i IBD
Iako postoje istraživanja koja pokazuju da povremeni post može koristiti općoj populaciji, nedostaju studije koje uključuju osobe s Crohnovom bolesti i ulceroznim kolitisom.
Neke su studije pokazale da povremeni post/vremenski ograničeno hranjenje može smanjiti upalu i poboljšati zdravlje crijevnog mikrobioma, kaže Kelly Kennedy, nutricionistica. Međutim, ovo je istraživanje još uvijek u svojim počecima.
Jedna studija objavljena 2019. godini u Cell Reports časopisu otkrila je da “…dijeta koja oponaša post uzrokovala smanjenje crijevne upale i povećanje crijevnih matičnih stanica djelomično promicanjem širenja korisne crijevne mikrobiote…“, a sve to pogoduje pacijentima s Crohnovom bolesti i ulceroznim kolitisom.
Međutim, mala studija objavljena 2022. godine u BMC Gastroenterology časopisu otkrila je da povremeni post pogoršava simptome u bolesnika s ulceroznim kolitisom. Čak i ako se ne uzme u obzir nedostatak istraživanja, mnogi stručnjaci vjeruju da osobe s Crohnovom bolesti ne bi trebale isprobati povremeni post, djelomično zato što možda već imaju premalu tjelesnu težinu ili im nedostaje određenih nutrijenata.
Neke su studije sugerirale da post općenito – iako ne povremeni post sam po sebi – može dovesti do manjka hranjivih tvari, uključujući proteine, navodi analiza objavljena 2020. godine u Nutrients.
Ograničavanje vremena u kojem jedete svaki dan – ili čak broja dana u tjednu – također ograničava broj prilika koje imate da u svoje tijelo unesete kalorije, vitamine i minerale. Ovo nije dobra ideja za bilo koga tko je mršav, kaže Kelly.
Mnoge osobe s IBD također imaju ozbiljan manjak vitamina D, kaže doktor Jill Gaidos, gastroenterolog. Iako je vitamin D teško apsorbirati iz hrane – a tijelo ga proizvodi kada ste izloženi suncu – ipak se može pronaći u hrani obogaćenoj vitaminom D.
Osobe s IBD također mogu imati manjak željeza, jer su izbacile meso iz svoje prehrane, objašnjava doktor Gaidos.
Oko 1 od 3 osobe s IBD ima anemiju, stanje u kojem osoba ima manje krvi koja može prenijeti kisik kroz tijelo, prema Crohn’s & Colitis Foundation. Najčešći uzrok anemije je niska razina željeza.
S obzirom na moguće nedostatke povremenog posta, stručnjaci ga oklijevaju preporučiti osobama s Crohnovom bolesti. To posebno vrijedi za one s teškim oblikom Crohnove bolesti koje ne mogu jesti onoliko koliko trebaju tijekom aktivne faze, objašnjava dr. Jeff D. Scott, gastroenterolog.
Sabine Hazan, gastroenterolog i kreatorica ProgenaBiomea — istraživačkog laboratorija za genetsko sekvenciranje — kaže da ako osobe s Crohnovom bolesti žele isprobati povremeni post kako bi vidjeli smiruju li im simptomi, prvo trebaju raspraviti sa svojim liječnikom na tu temu.
Ako pacijent s Crohnovom bolesti pokušava s povremenim postom, svakako bih preporučio rad s registriranim dijetetičarom koji je specijaliziran za probavne smetnje, kaže Kennedy. Važno je da se njihova težina i prehrana prate još pomnije dok su na povremenom postu, nego što se obično preporučuje.
Ako post uzrokuje gubitak vitamina i minerala ili komplicira simptome Crohnove bolesti, trebali biste prestati, ističe Kelly.
Čak i ako mijenjate svoju prehranu kako biste bolje kontrolirali svoje simptome, imajte na umu da to nije zamjena za lijekove i da se ne smije koristiti za liječenje upalnih bolesti crijeva, kaže dr. Gaidos.
Umjesto da preporučuje post, Gaidos preporučuje osobama s Crohnovom bolesti da jedu dobro uravnoteženu, zdravu prehranu s malo prerađene hrane i šećera.
Prehrana s malo neprobavljivih vlakana može biti lakša za probavu, kaže dr. Scott.