Monday, September 9, 2024

Sve što trebate znati o putovanju zrakoplovom ako imate stomu

Podijelite

Ako idete na odmor, putovanje zrakoplovom obično je uzbudljivo iskustvo, jer vas, u konačnici, za kratko vremena, vodi na prekrasnu destinaciju koju ste izabrali za odmor. Ipak, i kao takvo, kod osoba sa stomom može izazvati zabrinutost, posebno ako je to prvi let nakon operacije formiranja stome.

Imati stomu samo po sebi znači u svim segmentima života imati nešto drugačiju rutinu od one uobičajene na koju ste navikli. Putovanje zrakoplovom kad imate stomu nema nikakvih ograničenja, baš kao i više-manje sve ostalo, nego baš kako sam i rekla, zahtijevati će nešto drugačiju pripremu nego što bi bila da nemate stomu.

Neka od čestih pitanja koja će vam se motati po glavi sigurno će biti pitanja o sigurnosnim provjerama pred sami let. Vjerujem da će te se možda pitati i hoće li se vrećica napuhati ili eksplodirati pod pritiskom u kabini, hoće li vaša stoma biti bučna tijekom leta, što ću učiniti ako prtljaga sa stoma pomagalima bude nedostupna i slično.

Kako znam?! Iz osobnog iskustva, jer sam i sama imala jako puno sličnih pitanja kad sam dobila ileostomu u svim segmentima života, pa tako i kad sam trebala prvi put sjesti u zrakoplov i letjeti.

Moj let je bio kraći i moja ilestoma nije pravila probleme, ali sam bez obzira na to u zračnu luku ušla dobro pripremljena za svaki izazov koji sam mogla predvidjeti.

Iskreno se nadam se da će vam ovaj članak i sljedeće informacije koje ću podijeliti s vama, što iz osobnog iskustva, što iz iskustva drugih osoba sa stomom, pomoći odgovoriti na vaša pitanja i opustiti vaš um koji projicira bezbroj pitanja – tako da ćete se u konačnici moći opustiti i uživati tijekom leta.

Prvo pitanje je svakako: Koliko brzo nakon operacije formiranja stome mogu letjeti?

Obično je sigurno letjeti 4 do 6 tjedana nakon operacije formiranja stome. Nakon operacija koje uključuju otvaranje abdomena poželjno je ostaviti dovoljno vremena da se tijelo oporavi od invazivnog zahvata, a period od nekih  4 do 6 tjedana okvirno je vrijeme koje je potrebno za to i morate biti oprezni u tom periodu, kao i izbjegavati nepotrebne rizike.

Obzirom da smo svi različiti, najbolje je za svakoga individualno provjeriti sa svojim kirurgom/liječnikom kada je za vas sigurno letjeti. Ako vam je vaš kirurg/liječnik dao zeleno svjetlo i savjetovao vam je da možete sigurno putovati/letjeti, budite oprezni pri podizanju teških torbi tijekom pakiranja i u zračnoj luci, jer, sigurna sam, da ne želite završiti s parastomalnom kilom.

Priprema, pozor, planiranje…

Strah od nepoznatog je u ljudskoj prirodi, a ako prvi put putujete zrakoplovom nakon što ste dobili stomu, poštedite sebe barem onih bespotrebnih strahova tako što ćete planirati unaprijed, što će vam pomoći da se osjećate kako imate veću kontrolu nad situacijom.

MOŽDA će vas zanimati i Moji općeniti savjeti kako putovati uz stomu.

Nešto što uvijek prakticiram, bilo da se radi o kraćim putovanjima autom ili dužim višednevnim, a to je popis svega što ću trebati za brigu o stomi. Svakako smatram bitnim napomenuti da trebati razmišljati unaprijed i o doznakama za stoma pomagala kako sebe ne biste doveli u stanje panike zbog malih zaliha pomagala u zadnji čas.

Koliko čaga ponijeti? Ovako to ide kod mene – izračunam broj vrećica koje bih inače trebala za svaki dan mog putovanja, pomnožim broj s 2 i uz dobiveni broj ubacim još koju viška, da se nađe! Ponekad je jednostavno neizbježno u vrućim ljetnim danima češće mijenjati stoma pomagalo nego je uobičajeno. Zato, dodatne pričuvne zalihe znače ljepše i ugodnije putovanje.

Nije na odmet ponekad sa sobom ponijeti vrećice različitih veličina, recimo zatvarače za plivanje u moru i bazenu ili recimo, ako koristite midi veličinu vrećica inače, možda će vam biti dobra ideja prebaciti se na large veličinu za vrijeme leta.

Za one s kolostomom, preporučujem ubaciti i koju vrećicu s ispustom, ako obično nosite  stoma vrećicu bez ispusta. Nije loše da se nađu pri ruci ako se dogodi da vaša stolica postane nešto vodenija za vrijeme putovanja.

Prije samog polaska provjerite da li ste uzeli sa sobom sve što vam treba.

Svakako je preporučljivo podijeliti zalihe koje ste ponijeli u različite torbe, recimo, dio u kovčeg koja ide u odvojeni prostor za prtljagu, dio u ručnu prtljagu i još par unaprijed izrezanih i pripremljenih za upotrebu pomagala, zajedno s vrećicom za odlaganje starog pomagala i maramicama odmah pored sebe tako da možete brzo i diskretno otići do toaleta u zrakoplovu u slučaju potrebe.

Zapamtite, ako trebate spakirati oštre predmete kao što su škare za izrezivanje podloška, spakirajte ih u svoj kofer, jer postoje pravila o tome što se smatra opasnim predmetima i što ne biste trebali unositi u zrakoplov. Ali ako unaprijed izrežete pomagala, velike su šanse da vam neće ni trebati škarice.

Isto se odnosi i na tekućine i boce pod pritiskom (veće od 100 ml). Možda bi bilo dobro zamijeniti sprejeve za uklanjanje ljepila i sprejeve za zaštitu kože verzijama u obliku rupčića.

Uvijek je pametno izbjegavati masnu hranu ili gazirana pića, ili bilo koju drugu hranu koja vam obično izaziva želučane probleme nekoliko dana prije leta, na taj način možete smanjiti prekomjerne plinove koje možete osjetiti tijekom leta. Ako imate bilo kakvih nedoumica o tome što uzeti i koliko, razgovarajte o tome sa svojom medicinskom sestrom za stomu.

Svi proizvodi za stomu smatraju se medicinskim potrepštinama, pa ih je dopušteno unijeti kroz osiguranje. Većina zračnih kompanija također nudi i dodatnu težinu za prtljage od oko 5 kg, besplatno. Da biste bili sigurni da i kompanija kojoj ste odlučili letjeti ima ova pravila, informirajte se kod njih nekoliko dana prije leta.

Ukoliko je potrebno, objasnite im da vam je potrebna diskrecija prilikom prolaska kroz sigurnosne mjere kako biste izbjegli neugodnosti kod pregledavanja prtljage.

Pokušajte stići u zračnu luku ranije kako ne biste bili u stisci s vremenom. Kada je riječ o putovanju zrakoplovom, dobra je ideja unaprijed rezervirati svoja mjesta i uzeti sjedala u blizini toaleta u zrakoplovu. Sjedala uz prolaz su bolja opcija od onih uz prozor.

Sigurnosne provjere…

Pobrinite se i da imate potvrdu o putovanju od svog liječnika ili medicinsku dokumentaciju, koja dokazuje vaše stanje i opisuje stomu, na dohvat ruke. Ako niste sigurni što vam točno treba, pitajte stoma sestru ili svog liječnika. Potvrde o putovanju ili medicinska dokumentacija jednostavno objašnjavaju vaše stanje i/ili operaciju formiranja stome i zašto svoje osnovne proizvode za stomu i lijekove uvijek morate nositi sa sobom u ručnoj prtljazi.

Time ćete također objasniti osiguranju da imate nevidljivu bolest i/ili nevidljivi invaliditet i da vam je stoga potrebno malo privatnosti i podrške dok prolazite kroz zračnu luku.

Komunikacija je ključna kod sigurnosnih provjera u zračnoj luci. Obavijestite službenika da imate stomu i da zbog toga imate pomagalo prije nego što krenete kroz sigurnosne provjere. Zbog diskrecije, službeniku možete dati potvrdu ili medicinski dokument koji opisuje stomu.

Očekujte pregled bez potrebe za pražnjenjem pomagala ili pokazivanjem stoma vrećice van odjeće naprednom tehnologijom snimanja, detektorom metala ili pregledom. Ako je potrebno vašu stoma vrećicu dodatno pregledati, od vas će se tražiti da sami pregledate vrećicu za stomu pokazivanjem pomagala van odjeće, nakon čega slijedi testiranje vaših ruku na tragove eksploziva.

Također možete biti podvrgnuti standardnom pregledu koji neće uključivati vrećicu za stomu. Imajte na umu da u bilo kojem trenutku tijekom procesa možete zatražiti službenika za privatno područje za provjeru, kao i uz pratnju vašeg suputnika.

Vrijeme je za ukrcavanje…

Ako u zračnoj luci i imate dovoljno slobodnog vremena, promijenite vrećicu prije ulaska u zrakoplov ili ispraznite vrećicu prije ulaska, ukoliko je potrebno.

Uz blagu promjenu tlaka u kabini, svaka se osoba tijekom leta može osjećati pomalo naduto. Kao osoba sa stomom, možda ćete primijetiti da se vaša vrećica napuhala zrakom. Ako se to dogodi, otiđite do WC školjke kako biste ispustili plin ili promijenite vrećicu. Zbog ovoga će vam posebno biti drago što imate sjedalo blizu toaleta.

Pijuckajte vodu tijekom leta kako biste ostali hidrirani. Vlažnost u kabini je niska zbog čega se svi osjećamo dehidrirano.

Nema potrebe da ikoga na letu obavještavate da imate stomu, ali ako mislite da bi vam to bilo od koristi, možete obavijestiti osoblje o tome.

Ukoliko ste zabrinuti da bi se sadržaj vaše vrećice mogao osjetiti u zrakoplovu prilikom pražnjenja ili ispuštanja zraka, u vrećicu možete staviti kapi, gel, kapsule ili vrećice koje mogu neutralizirati svaki miris unutar vrećice, a koji su posebno dizajnirani za tu namjenu.

U slučaju curenja sadržaja iz pomagala, unaprijed izrezane vrećice, maramice i vrećice za odlaganje iskorištenog pomagala držite pri ruci kako biste što diskretnije mogli postojeće pomagalo zamijeniti novim.

Raspitajte se i o trakama i karticama sa suncokretom. Suncokret je međunarodni simbol za nevidljivi invaliditet, a nošenjem kartice ili trake oko vrata mogu diskretno dati do znanja da ste jedna od tih osoba.

I zapamtite…

Putovati kad imaš stomu, bilo da putujete autom, autobusom, zrakoplovom, može biti malo zahtjevnije zbog svih tih dodatnih priprema i razmišljanja o dovoljnom broju pomagala i pribora za njegu stome, ali nikako ne može i ne smije biti prepreka da se putuje i uživa u svemu što život stavi pred nas.

MOŽDA će vas zanimati i Život sa stomom – plinovi, nakupljanje zraka u vrećici i neugodni mirisi

Pročitajte više

Više

Translate »