Gastroduodenalna Crohnova bolest je oblik Crohnove bolesti koji uzrokuje upalu jednjaka, želuca i/ili dvanaesnika (početnog dijela tankog crijeva).
Gastroduodenalna Crohnova bolest nije česta – samo oko 5% ososba s Crohnovom bolesti ima gastroduodenalnu Crohnovu bolest.
Ova bolest je cjeloživotno kronično stanje za kojejoš uvijek nema lijeka i jedno je od stanja poznatih kao upalne bolesti crijeva (IBD).
Crohnova bolest uzrokuje upalu u gastrointestinalnom traktu. Najčešće zahvaća tanko crijevo i početak debelog crijeva, no može zahvatiti bilo koji dio probavnog trakta – od usta do anusa.
Zahvaća cijelu debljinu stijenke probavnog trakta, s tim da može preskočiti područja – što znači da osoba može imati upalu u blizini usta i u tankom crijevu, ali ne i negdje između.
Osobama s Crohnovom bolesti može biti dijagnosticirano više od jedne vrste ove bolesti ako je upala prisutna na nekoliko različitih mjesta u probavnom traktu.
Uobičajeni simptomi gastroduodenalne Crohnove bolesti su:
- Gubitak apetita
- Gubitak težine
- Mučnina
- Povraćanje
- Bolovi u trbuhu slični probavnim smetnjama
- Umor
Tretmani trenutno uključuju lijekove i operaciju. Nekim se osobama kirurški odstrane jako upaljeni ili oštećeni dijelovi probavnog trakta, što može smanjiti ili ukloniti simptome, ali ni nakon toga bolest nije izliječena i uvijek postoji rizik da će se u budućnosti pojaviti u nekom drugom području probavnog trakta.
Liječenje može uključivati i supresiju kiseline pomoću inhibitora protonske pumpe jer želučana kiselina može izazvati iritaciju kod gastroduodenalne Crohnove bolesti.
Neke osobe također prilagođavaju svoju prehranu i način života kako bi doprinjeli liječenje – poput uključivanja tjelovježbe u svoju svakodnevnicu, rade na poboljšanju kvalitete sna i poduzimaju radnje koje im pomažu u smanjenju stresa.
Koje komplikacije mogu nastati kod gastroduodenalne Crohnove bolesti?
- Fistule – Fistula je kanal koji se razvija između dva organa povezujući ih. Postoji mnogo različitih vrsta fistula (ovisno o tome gdje se fistula povezuje). Otprilike 1 od 3 osobe s Crohnovom bolesti u nekom trenutku razvije fistulu.
- Pothranjenost – Zbog nedostatka apetita može doći do pothranjenosti kod osoba s gastroduodenalnom Crohnovom bolesti. Mogu se pojaviti i nepravilnosti u prehrani.
- Gastroduodenalne strikture – Najčešća komplikacija gastroduodenalne Crohnove bolesti. S vremenom stijenka crijeva može zadebljati zbog ožiljkastog tkiva koje je nastalo zbog kronične upale. To može uzrokovati začepljenje crijeva – djelomično ili potpuno. Potpuna opstrukcija je opasna po život i često zahtijeva operaciju.
- Začepljenje izlaznog otvora želuca – Začepljenje se može stvoriti na izlazu iz želuca i ulazu u tanko crijevo, a može rezultirati nemogućnošću prolaska hrane i uzrokovati povraćanje.
- Pankreatitis – Probavni enzimi napadaju gušteraču. Ovo je rijetka komplikacija gastroduodenalne Crohnove bolesti i može biti posljedica refluksa duodenuma (gornjeg dijela tankog crijeva).
- Apsces – Gnojni džep uzrokovan bakterijskom infekcijom se može formirati u stjenci crijeva, ponekad uzrokujući njegovo izbočenje.