Dok pišem ovaj tekst još uvije se oporavljam od operacije na kojoj sam dobila novu stomu. Iako je iza mene dugogodišnje iskustvo suživota sa stomom, osjećala sam se kao početnik kod prvog mijenjanja vrećice nakon zadnje operacije. Zapravo, preplavio me je strah od nepoznatog; ne u smislu da ne znam što me čeka, nego u smislu kakva je moja nova stoma. Pitala sam se je li puno veća od svoje prethodnice, koliko je crijevo izvučeno, kako će sve skupa iznova funkcionirati… (nastavim li nabrajati moje misli od nakon operacije, nećete završiti čitati do iduće godine).
Razmišljam koliko sam ja imala pitanja s toliko iskustva iza sebe, i ne mogu da se ne upitam kako je svim onim mojim, dragim suborcima, koji stomu dobiju iznenada.
Upravo zbog toga pišem ovaj tekst i iskreno se nadam da će doprijeti do što većeg broja osoba koje trebaju započeti svoj suživot sa stomom.
Prije svega, želim vam reći da će sve biti u redu i da se sa stomom može živjeti dug i kvalitetan život. Sad kad znate ono najbitnije, krenimo redom i pod pretpostavkom da je vaša operacija formiranja stome planirana; što znači da ste imali vremena pripremiti se. Čak i ako ste stomu dobili iznenada, nemojte preskočiti sljedeći tekst. Razlika je samo u tome da već imate stomu dok ga čitate – ali svakako će vam biti od koristi.
Informirajte se što je stoma i pomagalo za stomu, te čemu služi
Prvi korak u prilagodbi na život sa stomom je educirati se o tome što je stoma pomagalo, te kako i zbog čega se koristi. Stoma pomagalo (naziva se još i “vrećica za stomu”), ortopedsko (medicinsko) je pomagalo koje skuplja tjelesne izlučevine iz tijela nakon što neka osoba dobije stomu. Da bi imalo tu funkciju, postavlja se na trbuh oko kirurški napravljenog otvora u abdomenu – stome.
Stome se razlikuju ovisno o vrsti organa koji je izveden na površinu. Kolostoma se formira kada se debelo crijevo izvuče na površinu abdomena. Ako je tanko crijevo izvedeno, onda se takva stoma naziva ileostoma. Urostoma se formira kada se mokraćni mjehur ukloni ili se urin preusmjeri na površinu abdomena zbog određenog zdravstvenog stanja.
Pročitajte Što je stoma
Stoma pomagalo skuplja otpad koji kroz stomu izlazi van tijela te ga je potrebno redovito prazniti i mijenjati. Kako biste izbjegli curenje sadržaja iz vrećice i/ili iritacije kože, neophodno je koristiti pomagalo koje se dobro lijepi oko stome i koje pristaje obliku i poziciji vaše stome.
Istražite različite vrste pomagala za stomu
Zatim ćete htjeti istražiti različite vrste pomagala za stomu koje su vam dostupne. Nakon operacije ćete se probuditi s pomagalom na trbuhu. Odabir pomagala u bolnici nije prema vašim preferencijama nego prema dostupnosti pomagala u bolnici, stoga se nemojte ustručavati isprobati različite vrste i brendove kako biste našli ono koje najbolje odgovara vašim potrebama i navikama.
Jednodijelna pomagala za stomu sukombinacija baznog podloška i vrećice u jedom. Obično ih je lakše primijeniti i odložiti, ali mogu zahtijevati češće mijenjanje i biti manje praktične za početnike. Dvodijelna pomagala imaju odvojene bazne podloške i vrećice koji su kompatibilni. Prednost im je jer je moguće promijeniti vrećicu bez mijenjanja baznog podloška. Vrećice s ispustom imaju otvor na dnu pomoću kojeg je moguće isprazniti vrećicu bez mijenjanja pomagala. Vrećice bez ispusta namijenjene su jednom korištenju i mijenjaju se novom kada se napune.
Vaša će se stoma s vremenom promijeniti
Nakon operacije formiranja stome, vaša će stoma proći kroz razdoblje promjena. To obično znači da će se smanjiti i promijeniti boju ili oblik. Svakako ćete pratiti ove promjene kako biste mogli prilagoditi svoje pomagalo veličini i obliku stome. Ove promjene vas ne trebaju zabrinjavati. Standardno je da se negdje oko 12 tjedana nakon operacije stoma smanji, a to se dogodi jer inicijalna oteklina nakon operacije splasne. Ako primijetite da vam se stoma povećava, važno je da se obratite liječniku jer bi se trebala smanjivati.
Pronađite način za suočavanje s emocionalnim izazovima
Život sa stomom može donijeti mnoge emocionalne izazove, uključujući tjeskobu, depresiju i nisko samopoštovanje. Osjećaj preopterećenosti i nesigurnosti u vezi sa stomom je prirodan, ali trebate znati da niste sami i da je na raspolaganju jako puno resursa koji vam mogu pomoći da se bolje nosite s istima.
Možda će vam pomoći da se osjećate bolje ako se usredotočite na brigu o svom fizičkom, emocionalnom i duhovnom blagostanju. Zdrava prehrana, redovita tjelovježba i dovoljno odmora mogu vam pomoći da imate više energije i da budete manje pod stresom. Tehnike opuštanja poput dubokog disanja, meditacije ili joge mogu također pomoći u upravljanju stresom i tjeskobom.
Naučite kako vratiti svoje samopouzdanje
Drugi važan aspekt suočavanja s emocionalnim izazovima je pronalaženje načina za vraćanje samopouzdanja. Bavljenje hobijima, provođenje vremena s prijateljima ili obitelji i postavljanje ciljeva za budućnost mogu vam pomoći da zadržite osjećaj svrhe i nade, koji igraju ključnu ulogu u samopouzdanju.
Ukoliko je potrebno, možete prilagoditi svoju odjeću tako da se vaša stoma vrećica ne primijeti. Možete i koristiti proizvode za neutraliziranje neugodnih mirisa kad praznite ili mijenjate pomagalo. Najbitnije od svega, okružite se voljenim osobama koje će vas poticati da ostanete pozitivni.
Pridružite se grupi za podršku
Grupe za podršku su još jedan vrijedan resurs podrške nakon što dobijete stomu. Grupe pružaju osjećaj zajedništva, razumijevanja, praktičnih savjeta i emocionalne podrške. Grupe za podršku osobama sa stomom pružaju siguran prostor za dijeljenje vaših iskustava i osjećaja s drugima koji razumiju kroz što prolazite. Ovo može biti posebno korisno ako se osjećate izolirano ili usamljeno.
Grupe za podršku mogu biti dobro mjesto za pronalaženje praktičnih savjeta i savjeta o rješavanju izazova povezanih sa stomom, kao što su iritacija kože, curenje sadržaja ili neugodan miris. Oni vam također mogu pomoći da prevladate bilo kakvu stigmu ili neugodu povezanu s postavljanjem stome.
Informirajte se o fizičkim ograničenjima
Fizička ograničenja u danima nakon operacije mogu biti značajan izazov za nove stomaše, ali to ne znači da nećete s vremenom moći raditi sve što ste nekada voljeli. Samo ćete morati biti malo pažljiviji u tome. Na primjer, dizanje teških tereta ili naporna aktivnost mogu uzrokovati kilu ili druge komplikacije kod osoba sa stomom, ali ti se rizici mogu svesti na najmanju moguću mjeru uz pravilnu formu i brigu. Samo pazite da tijekom vježbanja radite pauze i uvijek slušajte svoje tijelo.
Napomena: Prije početka bilo kakvih fizičkih aktivnosti nakon operacije formiranja stome, posavjetujte se sa svojim liječnikom.
Budite ukorak sa zabludama koje prate stomu
Mitovi i zablude vezane uz stome također mogu predstavljati izazov za nove stomaše. Mogu dovesti do osjećaja srama, stida i društvene izolacije. Međutim, mnogi od tih mitova su upravo to. . . mitovi. Zato je educiranje sebe i drugih o stomama ključno za odbacivanje ovih zabluda.
Usredotočite se na dijetu i prehranu
Dijeta i prehrana također su jako važni za osobe koje tek dobiju stomu (kao i za one koji ju imaju odavno). Ovisno o vrsti operacije formiranja stome i stomi koja je izvedena, neke namirnice mogu biti teže probavljive ili uzrokovati začepljenja u probavnom sustavu. Iako ćete s vremenom imati sve manje restrikcija kako se vaše tijelo navikava na stomu, i dalje je važno voditi računa o dijeti i napraviti plan prehrane koji vam odgovara tijekom postoperativnog razdoblja kako bi bili sigurni da dobivate sve potrebne nutrijente iz hrane; te ukoliko je potrebno, da vam liječnik može uključiti dodatke prehrani.
Vježbajte i budite fizički aktivni
Vježbanje i tjelesna aktivnost važni su za održavanje dobrog zdravlja i imaju puno dobrobiti na tijelo, no možda će ih trebati prilagoditi nakon operacije formiranja stome. Kao prvo, morat ćete pričekati dok vam liječnik ne odobri povratak tjelesnim aktivnostima, prije nego što nastavite s bilo kakvim fizičkim vježbama. Možda ćete također morati izbjegavati dizanje utega ili sportove s velikim opterećenjem dok se u potpunosti ne oporavite, ali i bolje razumjeti kako se brinuti za svoju stomu.
Usavršite mijenjanje svog pomagala
Mijenjanje stoma pomagala kad ste doma nije nikakav problem, ali ako se želite vratiti svojim svakodnevnim navikama, morat ćete naučiti kako promijeniti vrećicu u izazovnim situacijama – poput boravka u prirodi bez dostupnosti toaleta. Takvo što će zahtijevati praksu, ali kako vrijeme bude odmicalo, vaša sposobnost mijenjanja pomagala će postajati sve bolja.
@miss_stoma Parola je: Snađi se ???? Članak: “Kako bezbrižno boraviti u prirodi uz stomu” potražite na misstoma.com (https://misstoma.com/kako-bezbrizno-boraviti-u-prirodi-uz-stomu/) P.S. Navlaku je za mene sašila Deborah Hunter
Pravilno njegujte svoju peristomalnu kožu
Peristomalna koža je koža koja okružuje vašu stomu i može postati nadražena ili upaljena bez odgovarajuće njege. Zdrava peristomalna koža znači i dobro postavljeno pomagalo. Stoga, održavajte područje čistim, suhim i zaštićenim odgovarajućim kožnim barijerama i proizvodima za njegu stome. Također je bitno redovito pregledavati kožu oko stome i tražiti liječničku pomoć za bilo kakve znakove infekcije ili druge probleme.
Možda vas zanima i Zašto je poželjno održavati peristomalnu kožu zdravom
@miss_stoma Kao što sam već rekla, sasvim slučajno sam otkrila da, zahvaljujući srebrnoj vodi, proces zacjeljivanja ranica na peristomalnoj koži traje puno kraće. Inače, zbog bipolarne stome, moja koža oko stome je sklona iritaciji i često imam ranice. Preporodila sam se otkako koristim srebrnu vodu, a najbolje od svega je što sam dobila već nekih 10-ak poruka u inbox u kojima mi zahvaljuju što sam ovo iskustvo podijelila… Naravno da sam guglala srebrnu vodu i stvarno ju preporučuju za puno toga, a meni je zapelo za oko sljedeće: “Srebrna voda pomaže u zacjeljivanju opekotina, rana, posjekotina, ožiljaka, osipa, kao i kod opekotina od sunca…” Tako da, od sada pa ubuduće srebrna voda postaje moj vjerni suputnik za njegu peristomalne kože. *Sadržaj nije sponzoriran! **Ovo nije medicinski savjet, nego isključivo moje osobno iskustvo! #stoma #ileostoma #ibd #upalnebolesticrijeva #adenocarcinoma #coloncancer #barbiebumsurgery #edukacija #stomatips #stomatricks #ostomylife #zivotsastomom #blogger #digitalcontentauthor
Na vrijeme prepoznajte moguće komplikacije i kako ih rješavati
Konačno, možda ćete imati uobičajene probleme poput curenja sadržaja, začepljenja crijeva ili iritacije kože. Poznavanje kako se nositi s tim problemima može spriječiti nelagodu i komplikacije. Na primjer, ako osjetite peckanje i curenje sadržaja, važno je očistiti područje oko stome i zamijeniti vrećicu. Kod začepljenja može pomoći prilagodba prehrane ili korištenje određenih proizvoda. U slučaju dugotrajnih ili ozbiljnih komplikacija, uvijek potražite savjet svog liječnika ili medicinske sestre za stomu.