Dijeta i prehrana igraju bitnu ulogu kod osoba s ileostomom. Znati što smijete, a što ne biste trebali jesti vrlo je zbunjujuće odmah nakon operacije, ali stručno medicinsko osoblje vam nakon operacije može pomoći u tome. Osim toga, postoji i mnoštvo informacija o prehrani s ileostomom koje možete pročitati.
Što je ileostoma?
Ileostoma nastaje kirurškim putem, nakon što se dio tankog crijeva izvede na površinu trbuha. Najčešće se izvodi na desnoj strani trbuha, malo ispod razine pupka, a služi za pražnjenje sadržaja iz crijeva jer to više nije moguće prirodnim putem. Može biti privremena ili trajna. Više je razloga zašto je nekome potrebno izvesti ileostomu, uključujući rak debelog crijeva, ulcerozni kolitis i Crohnovu bolest.
O tome što je ileostoma možete pročitati više OVDJE.
Što jesti nakon operacije formiranja ileostome?
U prvih nekoliko tjedana nakon operacije formiranja stome obično će vam se savjetovati da slijedite dijetu s malo vlakana. To je zato što prehrana bogata vlaknima može povećati debljinu vaše stolice i potencijalno uzrokovati privremeno začepljenje ileostome. Zbog vlakana su također vaša crijeva aktivnija, a to vam nije potrebno u prvih nekoliko dana i tjedana, potrebno vam je upravo suprotno: dati crijevima vremena da se odmore i zacijele.
Nakon proteka 6 tjedana od operacije, vaša prehrana bi se trebala relativno vratiti na normalu. Vaše se crijevo nakon operacije prilagođava i bolje funkcionira kako vrijeme odmiče. U ovoj fazi možete polako ponovno uvoditi voće i vlakna u svoju prehranu i pratiti njihov učinak na vaš rad crijeva.
Možda ćete zaključiti da se nakon operacije želite držati hrane koju ste dobro podnosili i prije operacije.
Što uzrokuje vodenu stolicu na ileostomu?
Pokušajte zapamtiti da kada imate ileostomu, vaša stolica bi trebala biti konzistencije kaše jer više ne prolazi kroz debelo crijevo. S ileostomom se može dogoditi rjeđa ili vodenasta stolica, na sreću postoje određeni trikovi koji će vam pomoći da zgusnete svoju stolicu tako da se njime lakše upravlja i da ne uzrokuje curenje, što može dovesti do upale kože i bolova.
Ako pogledamo prehranu, najčešći razlozi za izazivanje proljeva ili vodene stolice obično su:
- previše zelenog povrća ili mahunarki
- voćni sokovi ili samo voće,
- začinjena hrana
- alkohol
Hrana koja prirodno zgušnjava stolicu na ileostomu
Dobra vijest je da postoji mnogo namirnica koje su bogate škrobom i imaju prirodni učinak zgušnjavanja, a koje mogu biti od koristi kod vodene stolice. Dakle, pobrinite se da i ove namirnice budu dio vaše prehrane. Na primjer: žele bombone, kolač od riže ili banane kako bi vaša stolica bila malo gušća. Na taj način možete usporiti vašu jutarnju kavu da ne proleti kroz vas!
Primjeri namirnica za zgušnjavanje stolice:
- Namirnice bogate škrobom poput bijelog kruha, tjestenine i pire krumpira
- Marshmallows ili žele bomboni
- Žele
- Zrele banane
- Pire od jabuka/pečena jabuka
- Rižini kolači
- Kruh od banane
- Maslac od kikirikija (glatki)
- Biskvit kolači
- Pudinzi od riže
Sredstva za zgušnjavanje
Uz prehranu, možda ćete htjeti koristiti neke zgušnjivače koje možete staviti izravno u svoju vrećicu. Dolaze u različitim oblicima, male vrećice ili kapsule. Smješteni su na dnu vrećice i pomažu pretvoriti tekuću stolicu u gel, čime se olakšava pražnjenje vrećice i pomaže kod curenja.
Lijekovi
Uvijek je poželjno posavjetovati se sa svojim liječnikom o lijekovima protiv proljeva kao što je loperamid. Ovaj lijek može usporiti izlučivanje i imati zgušnjavajuće djelovanje. Određeni lijekovi ove vrste također mogu biti u tekućem ili otopljenom obliku, tako da ih tanko crijevo može razgraditi učinkovitije od kapsula. Vaš liječnik će vas uputiti koliko je sigurno koristiti i kada ih uzimati.
Dehidracija
Budite oprezni da ne dehidrirate kada imate vodenu stolicu/proljev. Kada izgubimo previše vode, naše tijelo može izgubiti ravnotežu i dehidrirati. Obratite se svom liječniku ako se proljev nastavi nakon 24 sata i on će vam dati savjet. Evo nekoliko savjeta o dehidraciji i na što trebate paziti.
Znakovi dehidracije su:
- Suha usta
- Pojačana žeđ
- Slabost
- Umor
- Zbunjenost
- Nesvjestica
- Smanjenje izlučivanja urina
Savjeti za izbjegavanje dehidracije:
- Nastojte piti 8 čaša tekućine dnevno
- Izbjegavajte slanu hranu
- Izbjegavajte pića s puno dodanog šećera
- Pijte sportska pića puna elektrolita
Začepljenje ileostome
Određene neprobavljene namirnice mogu uzrokovati začepljenje ako imate ileostomu, stoga je dobro znati koje su to kako biste ih mogli izbjeći gdje god je to moguće. Evo nekoliko primjera, ali dobro je imati potpuni sveobuhvatni popis koji ćete držati uz sebe.
Hrana koju ne biste trebali jesti s ileostomom:
- voće i sirovo povrće s korom (npr. jabuke/krastavci),
- sjemenke i orašasti plodovi,
- slatki kukuruz,
- kokice,
- suho voće,
- cjelovite žitarice,
- musli
- vlaknasto voće i povrće kao što je kinesko povrće
Kao dio dobro uravnotežene prehrane, važno je povećati unos kalorija, masti i bjelančevina kako biste pomogli procesu ozdravljenja vašeg tijela. Evo nekoliko kaloričnih namirnica nakon operacije formiranja stome:
- Punomasno mlijeko i sir
- Vrhnje (dodajte ga juhama, pireu i pudinzima)
- Grickajte kekse i kolače
- Hrana bogata proteinima svaki dan, poput ribe, mekog mesa i jaja
- Pijte redovito kako biste bili dobro hidrirani.
Dijeta i mršavljenje s ileostomom
Mršavljenje s ileostomom uključuje unos manje kalorija nego što sagorimo u danu, što može biti teško za osobe s ileostomom, jer moraju paziti da unose dovoljno vitamina i minerala. Ako želite smršaviti, možda bi bilo vrijedno razmisliti o tome da jedete manje zasićenih masti i prerađene hrane, crvenog mesa i slatke hrane… i umjesto toga povećajte unos voća i povrća.
Provjerite je li hrana koju jedete kompatibilna s vašom stomom, iznenadno unošenje velikih količina povrća i voća može uzrokovati da vaša stolica postane tekuća, što možda nije idealno. Razmislite o dodavanju voća kao što su zrele banane koje vam mogu pomoći da zgusnete stolicu. Visok sadržaj vlakana u nekim dijetama može vam pomoći da se dulje osjećate sitima, ali može učiniti vašu stomu aktivnijom nego inače.
Ako volite boravak na otvorenom, hodanje je dobar izbor vježbe za osobe sa stomom. Ako želite početi vježbati i upravo ste bili na operaciji, provjerite sa svojim kirurgom je li sigurno. Počnite polako i redovito i to će vam pomoći da postignete ravnotežu između prehrane i tjelovježbe.