Protuupalna prehrana za upalne bolesti crijeva (eng. Anti-Inflammatory Diet for IBD) se temelji na načelima prehrane i imunološkog sustava, a ažurirana je u skladu s aktualnim istraživanjima ljudskog mikrobioma.
Istraživanje je pokazalo da osobe s upalnim bolestima crijeva (IBD) imaju neravnotežu crijevnih bakterija, što pridonosi upali. Ova prehrana pomaže uspostaviti ravnotežu između korisnih i štetnih bakterija, istovremeno promičući zdravu prehranu. Protuupalna prehrana ima tri faze (navedene niže) koje pomažu pacijentima da napreduju do krajnjeg cilja održavanja remisije. Postoje četiri komponente koje se odnose na IBD. Svaki dan uključite ove četiri temeljne komponente protuupalne prehrane u svoju prehranu:
Probiotici
- To su fermentirane namirnice koje sadrže žive bakterije, kao što je obični jogurt, kefir, kimchi, miso, tempeh i fermentirano povrće poput kiselog kupusa.
Prebiotici
- Namirnice koje hrane i održavaju dobre crijevne bakterije.
- Protuupalna prehrana naglašava važnost topivih vlakana, koja pomažu u povećanju korisnih kratkolančanih masnih kiselina, kao i stvaranju tvari nalik gelu za poboljšanje konzistencije stolice i usporavanja pokretljivosti crijeva. To znači smanjenje upale, bolje formiranu stolicu i redovito pražnjenje crijeva. Budući da prepoznajemo važnost topivih vlakana (koja su prebiotici), podržavamo korištenje rezane zobi u prehrani, navode iz UMass Chan Medical Scool.
Djelomični popis hrane koja sadrži probiotike i prebiotike (označeno * sadrži obje komponente)
Hrana koja sadrži probiotike:
- Jogurt
- Odstajali sirevi
- Fermentirano povrće
- Kefir
- Miso*
- Mikroalge
- Kiseli krastavci
- Sirovi med
- Fermentirani kupus*
- Kimchi*
- Tempeh* (bez žitarica)
Hrana koja sadrži prebiotike
- Zobene pahuljice, čelično rezane zobene pahuljice (one valjane su “ok”)
- Banane
- Mljevene sjemenke lana, chia sjemenke, sjemenke konoplje
- Češnjak, luk
- Ječam (za osobe koje nemaju celijakiju)
- Korijen cikorije, korijen bagrema
- Artičoke (jeruzalem i globus)
- Poriluk
- Šparoga
- Sve povrće, nešto voća
- Yucca (maniok)
Što izbjegavati?
- Protuupalna prehrana za IBD naglašava izbjegavanje određenih ugljikohidrata koji djeluju proupalno i mogu remetiti normalnu crijevnu floru. Namirnice koje sadrže laktozu, pšenicu, rafinirani šećer (saharozu) i kukuruz izbjegavaju se u svim fazama prehrane. 1. Izbjegavanje može izgladnjivati loše bakterije. 2. Izbjegavanje ove hrane pomaže osjetljivim crijevima da se oporave.
- Izbacite trans masti (pekarske proizvode iz trgovine, sve što sadrži “djelomično hidrogenirano ulje”), prerađenu hranu i brzu hranu.
Što je poželjno jesti
- Jedite raznovrsno voće i povrće. Ove su namirnice bogate mikronutrijentima, vitaminima, mineralima i vlaknima, ali jedite ih u OBLIKU koji vaša crijeva dopuštaju (blendane ili cijele).
- Nemasni proteini i zdrave masti. (mahunarke, orašasti plodovi, maslinovo ulje, avokado, mljevene sjemenke lana, riba, jaja, probiotski jogurt i kefir).
- Ograničite unos zasićenih masti na <5 g/porciji (meso, mliječni proizvodi, itd.)
- Povećajte unos dobrih masti iz orašastih plodova, avokada, maslinovog ulja itd.
Zajedno, namirnice u ovakvoj prehrani smanjuju upalu crijeva, pomažu u oporavku crijeva i pomažu uspostaviti ravnotežu imunološkog sustava.
Pitanja i odgovori o prehrani
Pitanje: Koju hranu trebam izbjegavati?
Odgovor:
- Transmasti (pekarski proizvodi iz trgovine, sve što sadrži “djelomično hidrogenirano ulje”)
- Emulgatore, poput karagenana, maltodekstrina i polisorbata 80, karbozimetilceluloze (provjerite sastojke).
- Svu hranu s rafiniranim šećerom
- Žitarice, osim zobi (i ječma za one koji nemaju celijakiju)
- Brzu hranu ili prerađenu hranu
- Mlijeko i svježe sireve (odstajali sir je ok)
Pitanje: Mogu li piti alkohol, kavu i/ili čaj ako sam na ovoj prehrani?
O: Ako do sada niste pili alkohol, nema razloga ni da počnete. Ako ste pili, preporučujemo da ograničite unos na 1 piće dnevno za žene i do 2 za muškarce, po mogućnosti vino. Pivo nije dopušteno zbog sadržaja žitarica. Kava i čaj dopušteni su u umjerenim količinama, ali koristite biljna mlijeka i dopuštene zaslađivače, poput sirovog meda.
Faze protuupalne prehrane za IBD
Prije nego krenete, orovjerite sa stručnom osobom (dijetetičarom) s kojom fazom prehrane biste trebali započeti ili ako imate bilo kakvih drugih pitanja tražite ih savjet.
Faza 1: Vraćanje na osnove
Ako ste trenutno u aktivnoj fazi ili imate bilo kakvo krvarenje, trebali biste odabrati hranu iz prve faze prehrane. Ova faza prehrane prikladna je za one koji imaju hitnost i učestalost pražnjenja crijeva ili bolove te je korisna za osobe koje su nedavno bile hospitalizirane. U ovoj fazi možda nećete moći tolerirati mnoge namirnice. Posebno je važna tekstura hrane. U ovoj fazi naglašava se meko kuhana hrana ili pasirana u blenderu, ovisno o vašoj osobnoj toleranciji.
Primjeri hrane: smoothieji, dobro kuhana zob, mljevene sjemenke lana ili chia (ako podnosite mljevene sjemenke) pire juhe, pire od povrća, jogurt i miso (dobri izvori probiotika) i mljeveno nemasno meso i riba.
Faza 2: Uvođenje više namirnica i tekstura
Vaši simptomi su se značajno poboljšali, ali možda još uvijek osjećate neke simptome. U ovoj fazi možda ćete moći podnijeti nešto vlakana, ali ćete još uvijek možda imati poteškoća s probavljanjem hrane s visokim udjelom vlakana ili masti. U ovoj fazi dodaje se više vlaknaste hrane, u obliku mekanog kuhanog povrća i pasiranog graha/leće. Koristite popis namirnica kao vodič koji će vam pomoći da napredujete do ove faze. Ne zaboravite piti puno vode i povećati unos probiotičke hrane kada svojoj prehrani dodajete vlakna!
Primjeri namirnica koje treba dodati u ovoj fazi: meko zelje (zelena salata, kuhana raštika, mladi špinat bez peteljki), dobro kuhano nemasno meso i perad, odležani sirevi, maslac od orašastih plodova, rajčica, pasirano bobičasto voće s izvađenim sjemenkama i hrana pripremljena s brašnom pogodnim za protuupalnu prehranu za IBD (brašno od graha, brašno od orašastih plodova).
Faza 3: Remisija
Osjećate se snažnije i postaje vam ugodnije jesti raznovrsniju hranu. Vaša je peristaltika crijeva dobro kontrolirana i stolica formirana.
Primjeri namirnica za dodavanje: prženo povrće i meso, školjke, citrusno voće, cijele mahune i jabuke (idealno: kuhane).
Napomena: Sposobnost svake osobe da podnosi hranu bit će drugačija, a namirnice će se morati dodati ili ukloniti iz prehrane ovisno o vašoj individualnoj toleranciji. Razgovarajte o bilo kakvim prehrambenim pitanjima sa svojim dijetetičarom. Kada dodajete novu hranu, normalno je da osjetite blage želučane tegobe. Međutim, ako primijetite stalno povećanje učestalosti/žurnosti crijeva ili produljeno smanjenje kvalitete stolice, razmislite o uklanjanju nove hrane iz prehrane ili razgovarajte sa svojim dijetetičarom.
**Sve faze se nadovezuju jedna na drugu, a namirnice određene za ranije faze mogu se jesti i u kasnijim fazama: Recepti faze I mogu se koristiti u fazama II i III. Recepti faze II mogu se koristiti u fazi III itd.,