Iako se Crohnova bolest može dijagnosticirati u bilo kojoj životnoj dobi, prema nekim istraživanjima najčešće se dijagnosticira između tinejdžerske dobi pa sve do sredine tridesetih godina života. Prosječna dob dijagnosticiranja Crohnove bolesti smatra se 29.5 godina starosti.
Crohnova bolest je jedno od oboljenja koja se zajedničkim imenom nazivaju upalne bolesti crijeva (IBD). To je bolest probavnog trakta i može zahvatiti bilo koji njegov dio, ali najčešće zahvaća završni dio tankog crijeva i početni dio debelog crijeva te izaziva simptome poput dijareje, iznenadnog gubitka kilaže ili bolova u trbuhu.
Sami uzrok nastanka Crohnove bolesti je nepoznat, ali je poznato da je takvo stanje posljedica složene interakcije između gena, imunološkog sustava i okolišnih čimbenika koji na njih utječu.
Postoje određena istraživanja koja sugeriraju kako određeni postotak oboljelih svoju dijagnozu može dobiti 1 do 5 godina nakon početnih simptoma. Ovakvo kašnjenje u dijagnozi može biti posljedica varijacija u prirodnom tijeku stanja.
Kod određenih osoba bolest se može razviti, a da pritom ne uzrokuje nikakve simptome, što znači da osoba ne mora uopće imati simptome ili simptomi mogu krivo upućivati na sindroma iritabilnog crijeva (IBS), što dodatno može otežati postavljanje dijagnoze pa samim time i utjecati na izostanak dijagnosticiranja Crohnove bolesti.
Dijagnoza Crohnove bolesti kod djece mlađe od 8 godina je rijetka, jer većina oboljelih od Crohnove bolesti svoju dijagnozu dobiju između 15. i 35. godine, navodi CCF, a prosječna dob za dobivanje dijagnoze Crohnove bolesti smatra se dob od 29.5 godina, iako se sama bolest može razviti dosta prije ali bez simptoma ili bez točno dijagnosticiranog stanja.