Briga o peristomalnoj koži, odnosno koži oko stome jedan je od ključnih koraka kako bi se osigurala dobra rutina brige i njege stome.
Kako prepoznati zdravu peristomalnu kožu? Koža oko stome trebala bi izgledati kao ostatak kože na vašem trbuhu, što znači da ne bi trebalo biti nikakvih ranica ili osipa.
Jedan od najčešćih problema na koje se osobe sa stomom žale jeste taj da im je koža iritirana i puna ranica. Ako ne uspijevate zaliječiti peristomalnu kožu, obratite se liječniku ili medicinskom osoblju. Oštećena koža oko stome nije normalna pojava.
Zašto je poželjno održavati peristomalnu kožu zdravom
Što točno znači peristomalna koža? Peristomalna koža je koža neposredno uz vašu stomu. Ovo područje može biti oštećeno, pokvariti i postati bolno i upaljeno, a takvo stanje nije uobičajeno.
Evo nekoliko razloga zašto bi se to moglo dogoditi uz ponuđena moguća rješenja:
Otvor na baznom podlošku je izrezan previše
Jedan od najčešćih razloga je taj što je vaš otvor na baznom podlošku izrezan prevelik i fekalije zapravo ide na vašu kožu, a ne izravno u vrećicu. Ako je to slučaj, onda može značiti da će se vaša koža prilično brzo oštetiti na tom području neposredno uz stomu.
Rješenje: Provjerite je li veličina vašeg otvora na podlošku izrezana točno prema obliku i veličini vaše stome. Ako imate poteškoća u tome, obratite se stručnoj osobi za pomoć i zatražite da vam izmjeri stomu i odredi joj veličinu.
Promijenite vrstu pomagala koje koristite
Ako je oštećena koža trajni problem i vaša stoma ponekad potone ispod površine kože pa se onda opet vrati ili je stalno u ravnini kože, možda je to ono što uzrokuje iritaciju na koži. Možda biste trebali razmisliti o drugoj vrsti pomagala.
Rješenj: Ako koristite ravna pomagala, možda ćete morati razgovarati sa svojim dobavljačem pomagala o isprobavanju konveksnih podložaka. Ako trebate malo dodatne zaštite; ring ili pasta mogli bi dodatno zaštititi kožu i spriječiti probleme s iritacijom.
Ponekad kod osoba sa stomom može doći do parastomalne kile, a oblik i veličina stome se mogu promijeniti, što može dovesti do toga da pomagalo ne prianja dobro uz stomu, ring ili pasta će u tom slučaju možda riješiti problem.
Neke osobe vole koristiti maramice ili sprej za zaštitu kože i bolje lijepljenje pomagala za kožu, što omogućuje pomagalu da malo bolje prianja na kožu ako imate problema.
Područje kože s vanjske strane ruba podloška
Još jedna uobičajena komplikacija kože može se odnositi na područje s vanjske strane ruba podloška, malo dalje izvan mjesta gdje je vrećica zalijepljena za vašu kožu. Koža tog područja može biti oštećena.
Rješenje: Način da se to spriječi jest korištenje spreja za uklanjanje ljepila, koji vam omogućuje da uklonite vrećicu bez ikakve traume kože. Ako sprej za uklanjanje ljepila ne možete dobiti na recept ili kupiti, upotrijebite toplu vodu kako biste podložak odlijepili od kože te vrlo nježno odstranjujte pomagalo s kože, umjesto da samo povučete podložak sa svoje nježne peristomalne kože.
Oštećena veća površina kože
Neke osobe mogu imati problem s ekcemima, dermatitisom ili psorijazom, što može rezultirati širim područjem kože oko stome koje je bolno. Možda ćete imati alergijsku reakciju, problem s osjetljivošću ili kod nekih muškaraca, ako imaju puno dlaka na trbuhu i moraju brijati kožu oko stome, može doći do problema s kožom.
Rješenje: Moglo bi pomoći pokušati se obrijati jednom svaka dva ili tri tjedna kako biste smanjili upalu. Ako imate psorijazu ili ekcem, idite i razgovarajte sa svojim dermatologom. Postoje neki lijekovi za pomoć kod većih problema peristomalne kože, možda ćete trebati koristiti steroidnu kremu. Ako je to preporuka, način na koji biste mogli koristili kremu je da skinete svoje pomagalo kad god je vaša stoma najmanje aktivna. Nanesite kremu na nadraženo područje, omotajte maramicu/toalet papir oko stome kako bi isti pokupili višak tekućine iz stome koja izlazi. Ostavite kremu neko vrijeme kako bi prodrla u vašu kožu i zatim ju obrišite. Nakon toga pristupite uobičajenoj rutini postavljanja pomagala.
Možda će vas zanimati:
@miss_stoma Kao što sam već rekla, sasvim slučajno sam otkrila da, zahvaljujući srebrnoj vodi, proces zacjeljivanja ranica na peristomalnoj koži traje puno kraće. Inače, zbog bipolarne stome, moja koža oko stome je sklona iritaciji i često imam ranice. Preporodila sam se otkako koristim srebrnu vodu, a najbolje od svega je što sam dobila već nekih 10-ak poruka u inbox u kojima mi zahvaljuju što sam ovo iskustvo podijelila… Naravno da sam guglala srebrnu vodu i stvarno ju preporučuju za puno toga, a meni je zapelo za oko sljedeće: “Srebrna voda pomaže u zacjeljivanju opekotina, rana, posjekotina, ožiljaka, osipa, kao i kod opekotina od sunca…” Tako da, od sada pa ubuduće srebrna voda postaje moj vjerni suputnik za njegu peristomalne kože. *Sadržaj nije sponzoriran! **Ovo nije medicinski savjet, nego isključivo moje osobno iskustvo! #stoma #ileostoma #ibd #upalnebolesticrijeva #adenocarcinoma #coloncancer #barbiebumsurgery #edukacija #stomatips #stomatricks #ostomylife #zivotsastomom #blogger #digitalcontentauthor