Prirodni lijekovi za Crohnovu bolest: što pokušati, što preskočiti

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Lijekovi su obično potrebni kako bi se simptomi Crohnove bolesti, jedne od dva poznatija oblika upalnih bolesti crijeva (IBD), stavili pod kontrolu i smanjio rizik od komplikacija. Ali promjene načina života i druge alternativne opcije često mogu odigrati pomoćnu ulogu u tome da se osjećate dobro.

Ipak, nisu svi prirodni lijekovi za Crohnovu bolest jednaki. Na primjer, postoji dobra praksa koja pokazuje da određene promjene u prehrani mogu napraviti bitnu razliku i da prakticiranje zdravog načina života može pomoći nekome da bude na nižoj dozi lijekova i smanjiti nuspojave, objašnjava dr. Supriya Rao, gastroenterolog. Dr. Rao dodaje da alternativni pristupi također mogu pomoći u upravljanju simptomima sličnim IBS-u kao što su nadutost i proljev, koji pogađaju do 40% pacijenata s Crohnovom bolesti (čak i kada je njihova Crohnova bolest u remisiji).

S druge strane, većina ljekovitih biljaka, dodataka prehrani, eteričnih ulja i drugih kućnih lijekova koji se šire internetom za liječenje Crohnove bolesti nisu potkrijepljeni čvrstim dokazima, kažu stručnjaci.

Dakle, kako znati koje prirodne lijekove vrijedi isprobati – a koji nisu vrijedni vašeg vremena i novca? Ovaj pomno istraženi tekst pomoći će vam da rezimirate mogućnosti kako biste se mogli usredotočiti na strategije koje će napraviti bitnu razliku.

Promjene u prehrani za Crohnovu bolest

Ne smatra se da način prehrane uzrokuju Crohnovu bolest, ali ono što jedete definitivno može utjecati na vaše simptome, i kada je Crohnova bolest pod kontrolom i kada imate aktivnu bolest, kaže dr. Rao.

Kada ste u remisiji

Ne postoji jedinstvena dijeta za Crohnovu bolest. Ali sve više dokaza ukazuje na to da bi mediteranska prehrana mogla biti korisna za kontrolu simptoma, kažu stručnjaci u nedavnom pregledu Frontiers in Nutrition. To uključuje namirnice poput:

  • Grah i mahunarke
  • Jaja
  • Masna riba
  • Voće i povrće
  • Zdrave masti poput maslinovog ulja
  • Nemasni mliječni proizvodi
  • Orašasti plodovi i sjemenke
  • Perad
  • Male porcije nemasnog crvenog mesa
  • Cjelovite žitarice

Obrasci prehrane koji su bogati ovom hranom obično su bogati vlaknima, što je dobro za Crohnovu bolest. Vlakna se pretvaraju u kratkolančane masne kiseline, što je važno za suzbijanje upale, kaže dr. Rao. U stvari, jedna studija otkrila je da su pacijenti s Crohnovom bolesti koji su redovito jeli hranu bogatu vlaknima imali 40% manje šanse da će imati pogoršanje tijekom šest mjeseci u usporedbi s onima koji nisu jeli mnogo vlakana.

Kad je aktivna faza bolesti

Konzumiranje prave hrane tijekom aktivne faze bolesti – i izbjegavanje okidača – sprječava nadraženost probavnog trakta, što vam pomaže da se brže osjećate bolje. Crohn’s & Colitis Foundation preporučuje da se držite blage, lako probavljive hrane poput:

  • Nemasnih proteina poput ribe, peradi, nemasnih komada svinjetine, jaja i tofua
  • Voća s malo vlakana poput banana i dinje
  • Rafiniranih žitarice poput bijelog kruha, bijele tjestenine i bijele riže
  • Povrća koje je oguljeno i kuhano dok ne omekša, poput vrhova šparoga, tikve, mrkve ili zelenog graha

Svaka osoba s Crohnovom bolesti ima vlastitu hranu koja joj ne odgovara, pa biste se trebali kloniti namirnica koje uzrokuju da se osjećate gore, osobito tijekom pogoršanja simptoma. To može uključivati namirnice poput:

  • Alkohola
  • Kofeina
  • Mliječnih namirnica poput mlijeka, sira i vrhnja
  • Pržene ili masne hrane
  • Hrane bogate vlaknima poput cjelovitih žitarica i sirovog povrća
  • Začinjene hrane
  • Slatke hrane ili peciva

Ako se borite s unosom dovoljne količine hranjivih tvari zbog ograničenja u prehrani, razgovarajte s registriranim dijetetičarom koji je specijaliziran za rad s pacijentima s Crohnovom bolesti. Važno je pronaći ravnotežu između izbjegavanja hrane koja izaziva pogoršanje simptoma i daljnjeg unosa potrebnih hranjivih tvari, kaže Brittany Rogers, dijetetičar za IBD.

Promjena načina života za kontroliranje simptoma Crohnove bolesti

Poput prehrane, promjene u načinu života mogu imati značajan utjecaj na vašu Crohnovu bolest. Neke navike mogu imati blagotvoran učinak na upalu u gastrointestinalnom traktu, što zajedno s lijekovima može vaše simptome olakšati. Osim toga, pronalaženje pravog načina upravljanja stresom koji dolazi s Crohnovom bolesti mogu podržati vaše mentalno zdravlje i poboljšati vaše opće dobro.

Vježbanje i Crohnova bolest

Redovita tjelesna aktivnost može vam pomoći u smanjenju rizika od pogoršanja, kao i pomoći u kontroli osjećaja umora ili depresije, zaključak je nedavnog pregleda 28 studija objavljenih u časopisu Crohn’s & Colitis 360. Tijekom vježbanja vaši mišići oslobađaju protuupalne spojeve koji smanjuju gastrointestinalne simptome. Osim toga, poznato je da vježbanje uklanja stres i podiže energiju podizanjem razine endorfina. Isto tako pozitivno utječe i na dobre bakterije u vašem mikrobiomu, pokazuje istraživanje.

Dajte prednost umjerenim aktivnostima kao što su hodanje, plivanje, joga ili čak lagani trening s utezima, jer mogu biti lakši za podnijeti ako imate simptome ili ako se borite s bolovima u zglobovima. (Također je sasvim u redu uzeti pauzu kad je bolest u pogoršanju.)

Kontrola stresa

Nije tajna da Crohnova bolest može biti stresna, a stres može pogoršati simptome i izazvati pogoršanje, zaključak je nedavne recenzije u časopisu Cureus. Ali strategije koje vam pomažu riješiti se napetosti stvarno mogu utjecati na vaše mentalno i fizičko zdravlje.

Na primjer, pokazalo se da redovita praksa svjesnosti pomaže u kontroli osjećaja tjeskobe i poboljšava općenito dobrobit, pa čak i smanjuje markere upale kod osoba s Crohnovom bolesti, prema randomiziranom kontroliranom ispitivanju objavljenom u časopisu Nature. A prakticiranje joge povezano je s nižim stopama depresije i anksioznosti te boljom kvalitetom života među osobama s Crohnovom bolesti i ulceroznim kolitisom, zaključak je Crohn’s & Colitis 360 pregleda četiriju studija.

San

Nije uvijek lako postići dobar noćni odmor s Crohnovom bolesti, osobito kad imate bolove. Ipak, dovoljno sna može olakšati suočavanje s osjećajima stresa ili tjeskobe, a može čak i smanjiti rizik od komplikacija, prema nedavnoj studiji. San je također povezan sa zdravljem vašeg mikrobioma jer istraživanje pokazuje izravnu korelaciju između ukupnog vremena spavanja i veće raznolikosti korisnih crijevnih bakterija. Započnite s osnovama postizanja dobrog sna kao što je pridržavanje rasporeda, izbjegavanje drijemanja i ograničavanje alkohola i kofeina.

Gubitak težine i Crohnova bolest

Iako se mnoge osobe s Crohnovom bolesti bore s održavanjem težine, podaci objavljeni u World Journal of Gastroenterology pokazuju da je između 15% i 40% osoba s IBD pretilo. Ako ste među njima, gubitak kilograma mogao bi vam pomoći da se osjećate bolje, budući da višak tjelesne masnoće može pridonijeti višim razinama upale koje bi mogle pogoršati vaše simptome.

Prestanak pušenja

Ako ste pušač, odricanje od cigareta može činiti bitnu razliku za vašu Crohnovu bolest. Upotreba duhana jasno je povezana s povećanim rizikom za Crohnovu bolest, a pokazalo se da kod onih kojima je već dijagnosticirana bolest pogoršava napredovanje bolesti, povećava potrebu za lijekovima i dovodi do novih komplikacija, prema pregledu objavljenom u časopisu Journal of Crohn’s&Colitis. Ako ste pušač i imate Crohnovu bolest, stvari se mogu pogoršati. Naš stav je da nitko ne bi trebao pušiti, kaže dr.Andrew Boxer, gastroenterolog.

Dobra je vijest da nikad nije kasno za prestanak: isti je rad otkrio da su pacijenti s Crohnovom bolesti koji su prestali pušiti smanjili rizik od teškog oblika bolesti i budućih operacija.

Dodaci prehrani i biljke za Crohnovu bolest

Nekoliko biljaka i prirodnih dodataka ističu se kao blagonaklonim u svijetu društvenih medija i na nekim web stranicama zbog njihove sposobnosti da pomognu u borbi protiv upale uzrokovane Crohnovom bolesti. Ali većina nije potkrijepljena s dovoljno dokaza da bi ih gastroenterolozi preporučili, kaže dr. Rao.

Ako razmišljate o uzimanju suplementa za upravljanje simptomima, prvo razgovarajte sa svojim liječnikom o prednostima i nedostacima, te kako biste bili sigurni da neće djelovati negativno ni na jedan od vaših lijekova za Crohnovu bolest. Ako odlučite isprobati dodatke prehrani, također biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom o određenom proizvodu i dozi kako biste bili sigurni da dobivate pravu količinu i da potencijalno ne konzumirate sastojke koji bi mogli biti štetni. Evo što naši stručnjaci imaju za reći o nekim popularnim opcijama.

Kurkumin

Aktivni spoj pronađen u kurkumi, kurkumin, pokazao se da pomaže u smanjenju upale crijeva među osobama s IBD-om u randomiziranim kliničkim ispitivanjima. Ipak nije lijek za sve i ne bi trebao zamijeniti lijekove. Nekima može biti od pomoći, ali uvijek pod nadzorom liječnika, kaže dr. Rao.

Probiotici

Postoji jasna veza između mikrobioma i Crohnove bolesti, a neka istraživanja sugeriraju da bi određeni sojevi korisnih bakterija mogli igrati ulogu u upravljanju ovim stanjem, prema pregledu u Frontiers in Medicine iz 2022. Ali za sada je teško sa sigurnošću reći mogu li dodaci bez recepta, koji su uglavnom neregulirani i sadrže različite vrste probiotika, značajno utjecati na simptome kod većine ljudi s Crohnovom bolesti, prema najnovijem kliničkom istraživanju American Gastroenterological Association.

Bromelain

Postoji vrlo malo dokaza koji pokazuju da bromelain, enzim koji se nalazi u biljci ananasa, pomaže kod probavnih problema poput onih kod Crohnove bolesti. Zapravo, najčešća nuspojava bromelaina su želučane tegobe i proljev, primjećuje National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH). Stoga je moguće da bi dopuna s njim zapravo mogla pogoršati vaše simptome.

Pelin

Dvije male studije pokazale su da su pacijenti s Crohnovom bolesti koji su uzimali suplemente s ovom biljkom uspjeli smanjiti upotrebu lijekova poput steroida ili anti-TNF blokatora, zahvaljujući protuupalnim učincima pelina, navodi se u pregledu Foods-a. Ali ove studije nisu dovoljne da bi se ova metoda uvriježila u liječenju Crohnove bolesti.

Loza boga groma (gromovnik)

Čini se da još jedan biljni dodatak, gromovnik, ne pomaže kod Crohnove bolesti. Jedno malo istraživanje probavnih i jetrenih bolesti koje je proučavalo njegovu upotrebu među pacijentima čija je Crohnova bolest bila pod kontrolom zaključilo je da nije bio učinkovit u održavanju remisije godinu dana kasnije.

Pomažu li eterična ulja kod Crohnove bolesti?

Eterična ulja nisu učinkovit tretman izravno za Crohnovu bolest. Čini se da su njihove najveće koristi povezane sa smanjenjem stresa i poboljšanjem kvalitete života – a oboje može neizravno koristiti vašem životu s Crohnovom bolesti. Oni vam također mogu pomoći u upravljanju simptomima preklapajućih stanja kao što je IBS. Eterična ulja koja treba uzeti u obzir su:

Lavanda

Eterično ulje lavande neće izravno poboljšati simptome Crohnove bolesti, ali moglo bi biti od pomoći ako imate problema sa spavanjem, što bi zauzvrat moglo olakšati upravljanje stresom. Utvrđeno je da umirujući miris lavande, u kombinaciji sa zdravim navikama spavanja, poboljšava kvalitetu sna više nego same zdrave navike spavanja, pokazalo je jedno istraživanje u Journal of Alternative and Complementary Medicine na zdravim odraslim osobama.

Pačuli

Ako vam se sviđa miris eteričnog ulja pačulija, razmislite o tome da ga dodate u svoj arsenal za kontrolu stresa. Miris pačulija kada ste napeti mogao bi vam pomoći da se osjećate smirenije, sugerira studija u Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Paprena metvica

Ako imate i preklapajuće simptome IBS-a kada je vaša Crohnova bolest već dobro kontrolirana (poput nadutosti, grčeva, proljeva ili čestog meteorizma crijeva), konzumacija kapsula ulja paprene metvice mogla bi vam pomoći da se osjećate ugodnije, možda zbog njegove sposobnosti da umiri mišiće u gastrointestinalnom traktu, kao i njegova protuupalna svojstva i svojstva smanjenja boli, prema analizi 12 ispitivanja koja su promatrala odrasle osobe s IBS-om, objavljenoj u BMC Complementary Medicine and Therapies.

Drugi prirodni lijekovi za Crohnovu bolest

Pitate se mogu li drugi prirodni pristupi napraviti razliku za vašu Crohnovu bolest? Evo što znanost kaže o nekim od najpopularnijih lijekova.

Akupunktura

Akupunktura bi mogla biti opcija koju možete isprobati uz propisani plan liječenja, ako vam je potrebna dodatna podrška za upravljanje simptomima. Postoje neki podaci koji sugeriraju da bi akupunktura mogla pomoći u poboljšanju kvalitete života osoba s Crohnovom bolesti, prema jednom pregledu. Pregršt malih studija također je pokazalo da praksa može sniziti razine upalnih biomarkera, zaključak je pregleda četiriju randomiziranih kontroliranih studija objavljenih u časopisu Complementary Therapies in Medicine.

Jabučni ocat

Jabučni ocat navodno ima mnoštvo zdravstvenih dobrobiti, uključujući neke koje se odnose na zdravlje probavnog sustava. Međutim, nema visokokvalitetnih dokaza koji pokazuju da jabučni ocat može pomoći kod Crohnove bolesti, kaže dr. Rao.

Riblje ulje

Omega-3 masne kiseline u ribljem ulju poznate su po svojim protuupalnim svojstvima. Ali studije nisu otkrile da suplementacija ribljim uljem smanjuje upalu probavnog trakta kod pacijenata s Crohnovom bolesti, zaključuje jedan pregled.

CBD

Kanabidiol ili CBD također se često hvali zbog svojih protuupalnih svojstava, zajedno sa sposobnošću smanjenja boli. Dok neke manje studije pokazuju da bi CBD mogao biti od pomoći u upravljanju simptomima Crohnove bolesti, stručnjaci nemaju dovoljno dokaza da preporuče njegovu upotrebu, prema jednom pregledu.

Ne postoji zamjena za terapiju koju vam vaš liječnik propiše kada je u pitanju držanje Crohnove bolesti pod kontrolom i smanjenje rizika od pogoršanja i dugoročnih komplikacija. Ali promjene u prehrani i zdrave životne navike mogu vam pomoći da izvučete najviše iz svoje terapije dovodeći svoje tijelo na najbolju moguću početnu točku, objašnjava dr. Rao.

Što se tiče drugih prirodnih lijekova? Većina dodataka prehrani, eteričnih ulja i drugih pristupa nisu se pokazali korisnima. Dakle, ako razmišljate o tome da nešto isprobate, prvo razgovarajte sa svojim gastroenterologom. Zajedno možete odvagnuti dobrobiti i rizike lijeka kako biste odlučili je li pravi za vas.

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »