Ovaj plan prehrane sam dobila od stručne osobe, odnosno nutricionistice, i svjesna da većina nema tu mogućnost želim ga podijeliti javno. Znam da smo svi različiti, ali barem će nekima od vas poslužiti kao ideja i ona početna točka.
U razvijenim zemljama nutricionista je osoba od povjerenja i jedan od bitnih faktora u timu liječnika koji brinu o zdravlju osobe koja ima neku od dijagnoza upalnih bolesti crijeva. Kad se malo bolje definira sam pojam nutricionizam, zapravo i ima velikog smisla u timu liječnika imati osobu koja će voditi računa o pravilnoj prehrani, a razlog je vrlo jednostavan. Oboljeli od IBD imaju najčešće komplikacije u probavnom traktu, što je i za očekivati, jer se radi o upalnim procesima u tom sustavu organa.
Unatoč očitim činjenicama, pretpostavljam da većina, baš kao što ni sama nisam imala, nema kliničkog nutricionistu na raspolaganju; a svi bismo trebali.
Kad sam se prvi put počela susretati s komplikacijama ove bolesti, preporučena mi je kolitična dijeta, s jasno naglašenim vrstama hrane koje su dopuštene za konzumaciju, onih koje mogu u manjim količinama, i onih koje su u potpunosti zabranjene. Takav način ishrane nije loš vodič za početak, međutim nije individualni plan prehrane, što znači da općenite preporuke nisu jednake za sve. Meni osobno u aktivnim fazama bolesti nije postojala “sigurna” hrana, nego bi mi svaki zalogaj smetao, pa čak i voda.
Treba vremena, ali naposljetku osoba koja živi s takvom bolesti nauči prepoznati hranu koju smije normalno konzumirati, onu koju smije u malim količinama, a ponajviše onu koju ne smije ni pogledati, jer će i najmanji unos iste biti poguban za njen probavni trakt.
Međutim, tu dolazi do bitnijeg problema, a radi se o dovoljnom unosu nutritivnih vrijednost. Kako osoba koja jede samo par namirnica može zadovoljiti dnevni unos nutritivnih vrijednosti kako bi održala balans u svom organizmu? Naravno, bitna je i suplementacija, ali o tome drugom prilikom. Dakle, vraćam se opet na to da nutricionista, odnosno stručna osoba, treba odigrati bitnu ulogu u tom dijelu, kao stalni dio liječničkog tima koji brine o osobi koja ima neku od dijagnoza IBD.
Otkako imam ileostomu, moj UC mi ne stvara ni upola poteškoće kako je to znalo biti prije operacijskog zahvata formiranja stome. Postala sam svjesna bitnosti pravilne i zdrave prehrane uz pravilnu suplementaciju i redovitu tjelesnu aktivnost i mogu reći kako su te odluke od ključne važnosti, kako za tjelesno, tako i za mentalno zdravlje.
Uz redovne treninge 2 do 4 puta tjedno, potražila sam savjet nutricioniste i dobila sljedeće preporuke. Dijelim ih javno namjerno, jer znam da mnogi od vas koji ćete ovaj članak pročitati, nemate mogućnost posjetiti nutricionistu, a još manje ga imate kao stalnu potporu u timu liječnika koji brine o vašoj upalnoj bolesti crijeva.
Svjesna sam da je ovo individualni plan prehrane, i tiče se osobno mene na osnovu moje povijesti bolesti i konkretno mojih osobnih podataka, ali isto tako sam svjesna di bi ovaj moj osobni plan mogao nekoga od vas potaknuti na razmišljanje o odlasku kod nutricionista, ili barem postati polazna točka u brizi o svome zdravlju.
PLAN PREHRANE
Osnovni podatci: TT – 78 kg, TV – 185 cm, BMI – 22,8 kg/m2
Indeks tjelesne mase ukazuje na kategoriju normalne uhranjenosti. Prema indeksu tjelesne mase nije potrebna veća intervencija u smanjenju tjelesne mase. S aspekta tjelesne aktivnost u smislu fitnessa, kretanja, teretane u konstantnom smislu, redovito vježbanje i kretanje bi trebalo za Vas postati obavezno.
Poželjno je ne preskakati obroke, dovoljno se hidrirati i držati se zdravih navika. S obzirom na dostupna mjerenja za redukcijom kilograma posebno veće potrebe nema, vježbanjem i pravilnom ishranom će se doći do boljeg i zdravijeg izgleda, redukciji masnog tkiva i povećanu mišićne mase. Poželjna je hidracija količinski 2 l što je zadovoljavajuće, no možete je pojačati s nezaslađenim čajevima.
Jednostavnost pripreme hrane, tjelovježba i volja su 3 saveznika koja će ispuniti svaki cilj. U upitniku ste naveli da kod Vas postoji problem sa ulceroznim kolitisom, te da imate stomu. Ja ću vam ispisati osnovne preporuke, prehranu za kolitis koji je u stadiju mirovanja, a ne u aktivnoj upali sa velikim komplikacijama, kako ste i sami naveli da je UC uglavnom pod kontrolom uz povremenu terapiju. Nakon akutne faze, prehrana za ulcerozni kolitis mora biti bogata proteinima, vitaminima, folnom kiselinom, te mikronutrijentima kao željezo, kalcij, fosfor. Pošto idem na to da Vam je bolest kontrolirana te trenutno nemate većih tegoba, napisati ću Vam u prehrani mlijeko i mliječne proizvode te integralne žitarice koje su vlaknaste. Najkorisnija su vlakna topiva u vodi jer posjeduju mogućnost bubrenja i zadržavanja vode, a ima ih najviše u zelenom lisnatom povrću (blitva), voću, zobi i ječmu.
SAVJETI:
- Pri pripremi svih jela stavljati začine po vlastitom ukusu – hrana mora biti ukusna da bismo bili zadovoljni!
- Kroz dan paziti na masnoće – neka izvor masti bude maslinovo i bučino ulje, maksimalno 3-4 čajne žličice!
- Prije treninga (ukoliko se ne trenira, OBAVEZNO POČETI) je važno jesti 2h prije – npr. ako se ide na trening iza ručka 2 sata nije potreban dodatni obrok, ukoliko je veći razmak uzeti npr. nešto od voća iz predloženih namirnica međuobroka, šnita integralnog kruha sa svježim sirom ili nekim hummusom domaćim.
- Večeru ostaviti ukoliko je to moguće za konzumiranje iza treninga, jer je tijelo važno nahraniti proteinima zbog mišićnog rasta i obnove zaliha energije iza treninga!
- Svakako ukoliko je moguće povećati unos vode, paziti na količinu alkoholnih pića zbog kalorijskog unosa, tjelesnu aktivnost pojačati na veću razinu šetnjom, korištenjem stepenica, bicikliranjem, pojačati intezitet treninga, jer se organizam navikava na određeni režim, te uvijek težiti ka boljem!
- Sve namirnice koje se mogu jesti u svježem obliku, poput salata, konzumirati u svježem obliku, jer termičkom obradom se gubi kvaliteta namirnica!
- Svaki dan unositi u svakom obroku obavezno povrće jer je puno vlakana!
- Paziti na nesvjesno jedenje – obroke planirati i ukoliko i dođe do „greške“ nastaviti i dalje po predloženom planu i držati se cilja.
- Pripremu hrane održati jednostavnom, brzom i ne dozvoliti da bude opterećenje.
JELOVNIK ZA ULCEROZNI KOLITIS
Ulcerozi kolitis je vrlo specifična tegoba za koju ne postoji univerzalna prehrana. U slijedećih par primjera ću Vam pokušati dočarati kako bi trebao izgledati jelovnik, što ne znači da će Vam sto posto odgovarati, a može Vam dati i inspiraciju za neka nova jela.
BITAN JE NAČIN PRIPREME JELA – Kiselo povrće, mesni umaci od prženja i pečenja, nekuhano povrće, te pržena i pohana hrana ne preporučuje se konzumirati. Zaprške od brašna i masnoće od kuhanja također nisu dobar izbor. Meso mora biti kuhano, pečeno (u aluminijskoj foliji) ili pirjano u vlastitom soku, uz minimalan dodatak masnoće. Voće i povrće poželjno konzumirati u kuhanom i pasiranom obliku, jer time sadržaj celuloze svodimo na najmanju moguću mjeru.
Hranu birati prema vlastitim tjelesnim reakcijama, tj. izbaciti iz prehrane namirnice koje uzrokuju pogoršanje bolesti. Uz to, potrebno je pridržavati se sljedećih preporuka i savjeta:
• hranu kroz dan treba konzumirati u više manjih obroka u razmaku 3-4 sata;
• smanjiti unos jednostavnog šećera
• izbjegavati ananas, grožđe, lubenica, suho voće (radi velike koncentracije šećera)
• izbjegavati namirnice s visokim udjelom vlakana (mekinje, raž, kelj, poriluk i sl.), jer vlakna mogu biti uzrokom grčeva, plinova i proljeva;
• povećati unos fermentiranih mliječnih proizvoda, mlijeko NE
• piti dovoljno tekućine 2l;
• izbaciti alkohol, gazirane napitke, kavu i cigarete
• Čaj se može pripremiti od kamilice, metvice, stolisnika ili matičnjaka, zatim od kupinova ili dunjina lista te ploda borovnice
• Svaki dan koristite dvije žlice maslinova ulja kao izvor masnoća
Primjeri doručka:
- Integralni tost + svježi sir kao namaz + čaj od kamilice ili ječmena kava
- Bioaktiv + pureća šunka + integralni tost (može i odstajali bijeli kruh)
- Kuhano jaje + namaz od sira + tost + bioaktiv
- Integralni muesli + kuhano voće po želji + bioaktiv
Međuobrok:
Možete uvijek kombinirati grčki jogurt, acidofilno mlijeko, jogurt obični, LGG… kako Vam odgovara, pomiješati s kuhanim voćem ili pak svježim, koje ne smeta. Ukoliko ne smetaju, možete kombinirati i orašaste plodove, te praviti kompote od šljive, breskve, marelica, jabuka, kruške….
Primjeri ručka:
- Pileća juha + kuhana teletina (mišići) + pire od mrkve i krumpira
- Riba pečena u foliji u pećnici + blitva i krumpir lešo s maslinovim uljem i začinima
- Juha + pirjana piletina + salata od pečenih kolutića tikvice
- Lešo riža (ili ječam) + pečene kockice puretine + kuhano povrće po želji (mrkva, krumpir….)
- Teleća juha + teleći mišići kuhani + salata od kuhanog karfiola
Bazično sve koristiti u opisu pravila – npr. tikvice i tikve – izbaciti špice prije konzumiranja. Kuhati povrtne guste juhe s ječmom, praviti sluzavu juhu npr. od riže, ječma i sl… Uz ručak pojesti šnitu integralnog tosta/odstajalog bijelog kruha.
Primjeri večere:
- Rižoto s tikvicama + raženi kruh + grčki jogurt
- Riba po izboru sa grill tave + pire od buče i mrkve
- Kuhana piletina na kockice + riža + mrkva + karfiol + maslinovo ulje
- Pečeno povrće na pek papiru + pileći fileti + LGG
- “Pizza“ – podloga od kuhane palente + svježi kravlji sir + domaća pasirana rajčica + začini
Dodatni primjeri ručka:
- Kuhani odresci od soje i lagano preliveni maslinovim uljem; kuhana cikorija posuta peršinom i češnjakom; šnita integralnog kruha; crni čaj.
- Juha od krumpira s peršinom i heljdom; piletina na žaru; salata od kuhanih tikvica; šnita lubenice; zeleni čaj.
- Salata s rižom, puretinom i ananasom; kuhana cvjetača, kolač od mrkve; crni čaj.
- Pita s bučom i sirom; kuhana cikla; griz na sojinom mlijeku; oligomineralna voda.
- Miso-juha s algama i tofuom; integralna riža; marelice; čaj od jasmina.
- Krastavci sa sojinim vrhnjem; kuhana piletina; pasirani kesten; zeleni čaj.
- Dimljena orada obložena krumpirom; kuhani špinat; jedna mekana i oguljena kruška i šnita lubenice; crni čaj.
Dodatni primjeri večere:
- Kuhano pureće meso; kuhana mrkva s maslinovim uljem; šnita dinje; čaj od đumbira.
- Dva bjelanjka priređena bez masti na teflonskoj tavi prelivena maslinovim uljem; kuhana kopriva; ječmeni kruh; kompot od trešanja; čaj od koprive.
- Pastrva na grill-tavi; kuhana tikva; salata od sojinih klica; ječmeni kruh; čaj od mente.
- Bakalar s krumpirom i kuhanom blitvom; ječmeni kruh; borovnice prelivene sojinim vrhnjem.
- Inćuni u pećnici; krumpir pečen u ljusci; integralni kruh; riža na sojinom mlijeku, planinski čaj.
- Rižoto s tikvicama; raženi kruh; marelice, čaša mlijeka od soje.
- Svježi kravlji sir; palenta zapečena na žaru; kuhani divlji radič; čaj od cikorije.
Iskreno se nadam da će barem nekolicini od vas biti od koristi moj plan prehrane koji je za mene osobno sačinila stručna osoba.
Pozdrav,
Možete li mi dati kontakt nutricioniste koji Vam je radio plan prehrane? Kod mene je situaciju dosta komplicirana (ileostoma, GIST tumor, metastaze na jetri) pa bih trebala nekog provjerenog nutricionistu.
Lp,
Stana Cota
Pozz,
Nažalost nemam kontakt, ali možete ju potražiti na instagramu, Vesna Pažin. Ali ja bih vam toplo preporučila da kontaktirate Draganu Lošić, magistricu farmacije i nutricionizma čiji rad pratim već duži period i stvarno žena zna svoj posao. Isto ju možete potražiti na Facebooku ili Instargamu.