Tuesday, October 15, 2024

Novi način liječenja raka rektuma može smanjiti rizik od recidiva i smanjiti potrebu za operacijom

Podijelite

Novi način liječenja za lokalno uznapredovali rak rektuma (LARC) pokazao se uspješnim u izbjegavanju operacije i smanju rizika od recidiva, prema novoj studiji provedenoj na Sveučilištu Uppsala u Švedskoj koja je objavljena na eClinicalMedicine.

Totalno neoadjuvantno liječenje (TNT) uključuje kratkotrajne radioterapije nakon kojih slijede različiti ciklusi kemoterapije.

Istraživači su pratili 273 pacijenta s visokorizičnim LARC-om u 16 bolnica od srpnja 2016. godine do lipnja 2020. godine, te još 189 pacijenata u 18 bolnica (uključujući prvobitnih 16) tijekom istog razdoblja. Pacijenti su tretirani TNT metodom i istraživači su otkrili da su se stope nestanka tumora udvostručile u odnosu na prethodne režime liječenja (s 14% na 28%), ali također da nije bilo povećanja stope recidiva.

Švedska, koja ima populaciju od oko 10,5 milijuna ljudi, svake godine ima oko 2000 ljudi s dijagnozom raka rektuma, a jedna trećina njih ima visok rizik od ponovnog oboljenja.

Početno liječenje raka rektuma često je više od mjesec dana radioterapije ili kombinacije radioterapije i istodobne kemoterapije. Kirurški zahvat uključuje odstranjivanje dijela crijeva pacijenta, što može dovesti do problema s kontrolom crijeva, kao i do potrebe za izvođenjem stome.

Bengt Glimelius, dr. sc., vodeći autor studije i profesor onkologije na Sveučilištu Uppsala i viši konzultant u Sveučilišnoj bolnici Uppsala u Švedskoj, rekao je u priopćenju za javnost da sposobnost TNT-a da izravno napada tumore može smanjiti potrebu za invazivnom kirurgijom i naknadnim nuspojavama.

Ako tumor potpuno nestane tijekom liječenja, operacija nije potrebna. To znači da je rektum sačuvan i potreba za stomom i novim rektumom je eliminirana, rekao je dr. Glimelius.

Kada se dio rektuma kirurški ukloni, novi rektum ne razumije baš da bi se trebao moći suzdržati od učestalog slanja signala mozgu da morate koristiti zahod, objasnio je.

Što razlikuje TNT od drugih načina liječenja za kolorektalni rak?

Dr. Anne Mongiu, koja nije bila uključena u studiju je za MNT rekla da se liječenje raka rektuma razvija od 1980-ih, ali da pristup TNT-a mijenja redoslijed liječenja.

Totalna neoadjuvantna terapija (TNT) odnosi se na davanje punog režima kemoterapije (najčešće FOLFOX, FOLFOXIRI, FOLFIRINOX ili CAPEOX) i kemoradioterapije (terapija zračenjem u kombinaciji s kapecitabinom) koja se koristi u liječenju raka rektuma prije operacije. Modaliteti liječenja koji se koriste u TNT-u relativno su utvrđeni; TNT jednostavno pomiče cijeli tretman prije operacije, rekla je dr. Mongiu.

Kemoterapija se često davala kao adjuvant (nakon operacije) za one s pozitivnim limfnim čvorovima kako bi se smanjio rizik od metastatske bolesti. Međutim, često pacijenti nisu dobili cijeli ciklus kemoterapije ili ga nisu mogli započeti na vrijeme nakon operacije ako je bilo kirurških komplikacija, nastavila je.

Stoga je 2010-ih bilo nekoliko ispitivanja koja su pomaknula kemoterapiju na neoadjuvantni (pre-kirurški) vremenski okvir. Ovo je povećalo ukupnu usklađenost s kemoterapijom i pokazalo se da ima povećanje potpunog patološkog odgovora (pCR) pri čemu nije identificiran rezidualni tumor u post-kirurškim patološkim uzorcima,” rekla je.

Dr. Nilesh Vora, koji također nije bio uključen u studiju, rekao je: Ideja davanja neoadjuvantne terapije znači veliku usklađenost s planiranom terapijom i veću mogućnost smanjenja stadija tumora prije operacije. Ovo je novost u usporedbi s prošlim terapijama za rak rektuma.

Koliko je TNT metoda globalno dostupna?

Glimelius, glavni autor studije, rekao je za MNT da totalno neoadjuvantno liječenje može biti jednako učinkovito u cijelom svijetu.

Prethodno liječenje bilo je ili samo radioterapija ili kombinacija radioterapije i kemoterapije istovremeno s kemoterapijom, operacijom i postoperativnom kemoterapijom. TNT znači svu radioterapiju i kemoterapiju prije operacije i ništa poslije, rekao je Glimelius.

TNT više-manje preuzima primat diljem svijeta. Može se osigurati u cijelom svijetu. U prethodnom randomiziranom ispitivanju sudjelovalo je sedam zemalja, uključujući i SAD. Nema razlike među zemljama, dodao je.

Mongiu je naglasila da će, iako je liječenje teoretski dostupno ljudima diljem svijeta, ekonomske razlike spriječiti da se to i realizira.

Temeljna zdravstvena infrastruktura u svakoj zemlji utječe na dostupnost TNT-a. Većina razvijenih zemalja u svijetu, uključujući SAD, Kanadu, Europu, mnoge azijske zemlje i Australiju, nudi TNT što dokazuje njihovo sudjelovanje u velikim randomiziranim kliničkim ispitivanjima TNT-a,” rekla je Mongiu.

Zemlje s nižim dohotkom i one s nestabilnom infrastrukturom mogle bi imati problema s kupnjom/održavanjem specijalizirane opreme, obučenih multidisciplinarnih timova i kemoterapijskih sredstava potrebnih za davanje TNT-a, dodala je.

SourceMNT

Pročitajte više

Više

Translate »