Upala se prirodno javlja u tijelu kao dio njegovog imunološkog odgovora. Kada se borimo s infekcijom ili ozljedom, naše tijelo šalje upalne stanice u pomoć kako bi nam pomoglo da brže zacijelimo. Ali ako upala duže traje i pretvara se u kroničnu upalu, to znači da naše tijelo ostaje u stanju visoke pripravnosti, povećavajući rizik za neke ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući bolove u zglobovima, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, Alzheimerovu bolest i rak.
Protuupalna tamna čokolada bi mogla biti od pomoći u takvim situacijama: sadrži fitonutrijente poznate kao flavonoidi – antioksidante koji jačaju zdravlje i nalaze se u određenim biljkama. Flavanoli, specifična vrsta flavonoida, spoj su koji se nalazi u kakaovcu i sirovom zrnu kakaovca. Oni imaju biološku aktivnost koja pomaže u borbi protiv upale u upalnim procesima, tako da mogu pomoći blokirati neke od tih procesa i usporiti upalu, kaže prof. Sandon.
Iako su napici od vruće čokolade popularni, nisu svi proizvodi jednaki. Kako bismo iskoristili zdravstvene prednosti moramo tražiti proizvode koji su napravljeni od prave čokolade, poput tamne čokolade, a ne mliječne. Činjenica je da neće imati slatkoću kao mliječna, okus će biti malo gorak, ali to je prava čokolada, kaže prof. Sandon.
Najzdravija tamna čokolada obično ima oko 70 posto kakaovca, ali Sandon kaže da postotak nije toliko bitan koliko tehnika obrade koja se koristi za izradu. Nizozemska obrada, uobičajena tehnika koja koristi alkalizirajuće agense za smanjenje gorkog okusa, uništit će protuupalne flavanole, kaže ona.
Da biste bili sigurni da imate pravu čokoladu, pogledajte popis sastojaka na svakom proizvodu od tamne čokolade koji želite koristiti za piće. Vruća čokolada koja se poslužuje u kafićima najvjerojatnije neće sadržavati informacije o tome kako je čokolada obrađena – iako ne bi škodilo pitati – ali pogledajte sastojke barem onih koje kupujete za pripremu kod kuće.
Ono što trebate potražiti na naljepnici je sljedeće: Je li tretirana alkaloidima tijekom obrade. Na deklaraciji bi trebalo biti navedena i lužina ako je korištena za izradu proizvoda. Vrlo vjerojatno će pisati na poleđini sitnim slovima.
Svakako biste trebali pogledati deklaracije svih marki crne čokolade za piće koje želite isprobati kako biste bili sigurni da ne sadrže alkaloide, ali Sandon kaže da na tržištu postoje proizvodi od kakaovca koje možete koristiti za izradu vruće čokolade, jer su isti posebno spravljeni kako bi se očuvao flavanol.
Ako ne možete pronaći robnu marku tamne čokolade za piće koja ne sadrži alkaloide, ne brinite. Nije jako komplicirano napraviti vlastiti napitak od tamne čokolade kod kuće. Osnovna tehnika je otopiti štapiće tamne čokolade i dodati vodu ili kravlje mlijeko/biljna mlijeka (zobeno ili bademovo), po ukusu. Najbolje je otopiti ju na pari.
Ako nemate vremena ili opremu za topljenje na pari, tamnu čokoladu koja je dobra u borbi protiv upala također je moguće pretvoriti u tekućinu u mikrovalnoj pećnici. Trik je u tome da ju polako otapate. Započnite topljenjem čokolade u intervalima od 30 sekundi, promiješajte, a zatim zagrijte još malo pazeći da ne zagori, kaže Sandon.
Što se tiče tekućine koju ćete dodati da biste dobili ukusnu šalicu, Sandon kaže da je to stvar osobnih preferencija. Ne mislim da korištenje biljnog mlijeka ili vrhnja čini veliku razliku u tome koliko je zdravo, kaže ona. Ako želite poslasticu sa zdravim proteinima, bolje je da koristite kravlje mlijeko, jer biljna mlijeka ne sadrže toliko proteina, a nemaju ni toliko kalcija ili vitamina D.