Sunday, October 13, 2024

Moguće je da vam kosa opada zbog nekog od ovih 25 razloga

Podijelite

Pretjerano opadanje kose može biti uznemirujuće i stresno. Međutim, takvo stanje nije neuobičajeno, a u većini slučajeva je i privremeno stanje.

Postoji više razloga, koji uključuju i one fizičke i psihičke, zbog kojih kod neke osobe može ispadati više kose nego što je to inače uobičajeno.

U nastavku pročitajte što se događa kada kosa pretjerano ispada, zašto se to može dogoditi i kako potražiti pomoć.

Ispadanje kose i gubitku kose – razlika
Ispadanje kose razlikuje se od gubitka kose uslijed prestanka rasta kose. Razlozi za gubitak kose uključuju mušku ili žensku ćelavost, određene lijekove i jake kemijske proizvode za kosu. Ovisno o uzroku, gubitak kose može ili ne mora biti privremen.

Kada vam kosa ispada, što se smatra nenormalnim?

Gubitak od oko 50 do 100 vlasi dnevno češljanjem, pranjem i oblikovanjem kose je normalan. Kada dođe do prekomjernog ispadanja kose, to je poznato kao telogeni efluvij. Osoba s takvim stanjem može izgubiti 300-500 vlasi dnevno.

Telogeni efluvij je čest, viđa se češće kod žena i obično se događa dva do tri mjeseca nakon događaja koji je bio okidač. Obično ne traje dulje od šest mjeseci, međutim, ukoliko traje, smatra se kroničnim stanjem.

Iako telogeni efluvij obično ne dovodi do ćelavosti, može dovesti do toga da kosa izgleda prorijeđena, osobito oko sljepoočnica i tjemena.

Ciklus rasta kose

Ciklus rasta dlake ima tri faze:

  • Anagena (faza rasta), koja može trajati godinama.
  • Katagena faza, koja traje oko 10 dana i nastupa kada dlaka prestane rasti i odvoji se od folikula.
  • Telogena faza (mirovanje) od dva do tri mjeseca, nakon što kosa ispadne.

Telogeni efluvij nastaje kada veliki broj folikula dlake prijeđe u fazu mirovanja.

25 razloga zbog kojih kosa može opadati

Tjelesni, mentalni ili emocionalni stres, zajedno s određenim lijekovima, može uzrokovati prelazak većeg broja folikula dlake od normalnog u fazu mirovanja u samom ciklusu dlake. Kada se takvo nešto dogodi, čak 70% kose na tjemenu može ispasti, često u šakama, oko dva mjeseca nakon takvog događaja.

  • Medicinski razlozi i stanja koja mogu dovesti do ispadanja kose uključuju:

– Neravnoteža štitnjače
– Neke bolesti, osobito one popraćene visokom temperaturom
– infekcija COVID-19
– Upalna stanja koja zahvaćaju vlasište, poput ekcema ili psorijaze
– Nedostatak vitamina ili minerala, osobito nedostatak željeza u žena
– Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
– HIV infekcija

Ispadanje kose uzrokovano bolešću kao što je COVID-19 obično se popravlja tri do šest mjeseci nakon oporavka. Međutim, u slučaju hormonalne ili prehrambene neravnoteže, nedostataka ili zdravstvenih stanja koja utječu na vlasište, ispadanje kose vjerojatno će se nastaviti ako je u pozadini stanje koje se ne liječi.

  • Tjelesne promjene

Kao i kod zdravstvenih stanja, fizičke promjene koje opterećuju tijelo, osobito ako uzrokuju hormonske promjene, mogu dovesti do pretjeranog ispadanja kose. To se obično događa nekoliko mjeseci nakon što se stresor pojavi i prestaje kada se razine tjelesnih hormona ponovno prilagode.

– Porođaj
– Gubitak kilograma
– Hormonske promjene uzrokovane prestankom ili početkom uzimanja kontracepcijskih pilula
– Perimenopauza i menopauza

Pretjerano ispadanje kose nakon poroda vrlo je često zbog hormonalnih promjena koje žena prolazi. Obično počinje dva mjeseca nakon porođaja, dostiže vrhunac četiri mjeseca nakon toga i prestaje kada se tjelesni hormoni prilagode, a kosa ponovno dobije svoju normalnu punoću za šest do devet mjeseci.

  • Psihološke promjene:

Događaji koji uzrokuju veliki emocionalni stres mogu uzrokovati prekomjerno opadanje kose, obično nekoliko mjeseci nakon stresnog događaja, a mogu biti:

– Prolazite kroz razvod ili prekid
– Gubitak voljene osobe
– Gubitak posla ili doma
– Nedavna operacija
– Nedavna teška ozljeda

Pretjerano ispadanje kose može postati dugoročno ako nastavite doživljavati visoku razinu stresa dulje vrijeme.

  • Lijekovi

Pretjerano ispadanje kose može biti nuspojava nekih lijekova. Lijekovi koji mogu uzrokovati ispadanje kose uključuju:

– Oralni retinoidi
– Varfarin i drugi razrjeđivači krvi
– Kontracepcijske pilule
– Beta-blokatori
– Statini
– Lijekovi protiv depresije
– Lijekovi za štitnjaču
– CGRP lijekovi za migrenu
– Lijekovi protiv napadaja

Nikada nemojte sami prestati uzimati lijekove. Prije prekida uzimanja bilo kojeg lijeka uvijek razgovarajte s liječnikom.

Pretjerano ispadanje kose uslijed uzimanja lijekova obično je privremeno. Kosa može prestati opadati kada prestanete uzimati lijek. Ako mislite da lijekovi uzrokuju opadanje vaše kose, razgovarajte sa svojim liječnikom o promjeni doza ili pronalasku alternativnog lijeka.

Razgovarajte sa svojim liječnikom ako vam  abnormalno opada kosa. Možda ćete morati posjetiti dermatologa (liječnika specijaliziranog za kožu, kosu i nokte) koji vam može na osnovu pregleda i nalaza reći da li se radi o opadanju ili gubitku, ili oboje.

Ako vam kosa opada više nego što je normalno, važno je utvrditi uzrok; u nekim slučajevima možda ćete trebati analizu krvi ili druge pretrage kako bi se utvrdio isti.

U većini slučajeva nije potreban nikakav tretman, a kosa se sama od sebe vrati u normalan ciklus rasta. 

Pročitajte više

Više

Translate »