Liječnik mi je propisao bioslične lijekove za moj IBD: hoće li djelovati?

Više sličnog sadržaja

Liječnik vam može propisati terapiju lijekovima koji se nazivaju biološki za liječenje upalnih bolesti crijeva (IBD), Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. Ovi lijekovi pomažu osobama s umjerenim i teškim oblikom IBD da postignu remisiju bolesti i bolju kvalitetu života. Ali ti lijekovi također mogu biti vrlo skupi i tu se javlja potreba za biosličnim lijekovima. Ovi lijekovi su gotovo kopije bioloških lijekova s ​​(obično) puno nižom cijenom. I tu se postavlja pitanje: “Znači li manje skupo da je manje učinkovito?”. U nastavku pročitajte sve o biosličnim lijekovima i IBD.

Što su bioslični lijekovi?

Biosimilari (bioslični) su lijekovi proizvedeni da budu gotovo identični biološkim lijekovima. Isti su u ključnim područjima: aktivni sastojci, način na koji djeluju i kako se doziraju.

Farmaceutski proizvođači proizvode bioslične lijekove za liječenje niza zdravstvenih stanja, uključujući psorijatični artritis i rak, a FDA ih također mora pregledati i odobriti.

Zašto su nam potrebni bioslični lijekovi?

Kada proizvođači lijekova istražuju lijek, mogu podnijeti zahtjev za patentiranje lijeka. Patent sprječava druge proizvođače lijekova da proizvode isti lijek. Ali patenti ne traju vječno (obično, za lijekove, to je oko 20 godina).

Kada patenti isteknu, druge tvrtke mogu proizvoditi lijekove koji su “kopije” originala. Biosimilari su ove jeftinije kopije lijekova. U farmaceutskom svijetu, izvorni biološki lijek naziva se “referentnim proizvodom”, a biosimilari su lijekovi koji slijede. Priroda bioloških lijekova znači da biosimilari nisu isto što i generički lijekovi.

Biološki lijekovi vrlo su složeni. Proizvođači lijekova proizvode ih unutar živih stanica i nevjerojatno su zamršeni. Proces je toliko tehnički složen da je praktički nemoguće da biosličan lijek bude točna kopija biološkog lijeka – ali oni mogu postići iste rezultate.

Kako biosimilari djeluju na liječenje IBD-a?

Biološki lijekovi su lijekovi koje liječnici propisuju za liječenje IBD-a, kao što su na primjer:

  • adalimumab (Humira)
  • infliksimab (Remicade)
  • ustekinumab (Stelara)

Njihove analogne bioslične lijekove obično možete prepoznati po nazivu. Počet će istim imenom, plus crtica i nekoliko slova iza njih, a ovo su neki od njih koji se temelje na Remicadeu:

  • infliksimab-dyyb (Inflectra)
  • infliksimab-axxq (Avsola)
  • infliksimab-abda (Renflexis)

Ovi biosimilari tretiraju IBD na isti način kao i njihov referentni lijek: ciljanjem na kemijske glasnike koji signaliziraju upalu u crijevima. Daju se intravenski (IV) ili injekcijom.

Koja je razlika između biosličnih i generičkih lijekova?

Ako usporedite biološke lijekove s njihovim biosimilarima molekulu po molekulu, vjerojatno će imati male razlike. Iako su kemijski identični kao i generički lijekovi, ako uzimate biosimilare, FDA od njih zahtijeva da djeluju isto kao i originalni biološki lijek.

Drugi alternativni tretmani za IBD

Liječenje IBD-a ovisi o samom vašem stanju, koliko je ozbiljna vaša bolest i vašem cjelokupnom zdravlju. Biološki lijekovi obično nisu prva linija liječenja IBD-a. Liječnici obično počinju s lijekovima kako bi smanjili upalu i potaknuli remisiju IBD-a. Ova kombinacija obično uključuje:

  • 5-aminosalicilna kiselina, kao što je mesalamin
  • kortikosteroidi
  • imunomodulatori, kao što su azatioprin ili metotreksat

Ali ako ova kombinacija lijekova ne liječi vaše stanje ili imate opsežnu, aktivnu bolest, vaš liječnik može propisati lijekove kao što su biološki lijekovi ili biosimilari.

Ovi lijekovi ne djeluju na svaku osobu s IBD-om. Ako vaši biološki lijekovi prestanu djelovati ili ne djeluju dobro, liječnik vas može prebaciti na drugu vrstu lijeka, povećati dozu ili propisati lijekove zvane imunomodulatori koji mogu spriječiti vaše tijelo da odbaci lijek.

Kako sve više patenata za biološke lijekove ističe, tako će sve više biosimilara doći na tržište. FDA će vjerojatno odobriti više biosimilara, pa ako imate IBD, ove ćete lijekove možda viđati sve češće. Da bi dobio ovo odobrenje, bioslični lijek mora dokazati ne samo svoju sigurnost, već i da daje iste rezultate kao i original.

Ako liječnik propiše bioslični lijek (ili ga vaša osiguravajuća kuća zamijeni), bioslimilari će djelovati jednako dobro kao i vaš biološki lijek.

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img