Koliko je bitan vitamin D za osobe s Crohnovom bolesti ili ulceroznim kolitisom

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Iako je vitamin D poznat po svojim protuupalnim prednostima i općenitim zdravstvenim prednostima, o tome kako on konkretno utječe na IBD još nije jasno. Ako živite s Crohnovom bolesti ili ulceroznim kolitisom, moglo bi vas zanimati na koji način vitamin D utječe na gastrointestinalne simptome kod upalnih bolesti crijeva (IBD). U nastavku teksta pročitajte što je vitamin D i jeste li vi osoba koja treba suplementaciju vitamina D.

Što je vitamin D?

Vitamin D je nutrijent koji je potreban vašem tijelu da pokrene vaše mišiće, pomogne vašim živcima da šalju signale i omogući vašem imunološkom sustavu da se bori protiv bakterija i virusa od kojih se možete razboljeti. Vitamin D također je važan u osiguravanju zdravlja kostiju i apsorpciji kalcija kako bi se spriječila osteoporoza (slabe i lomljive kosti).

Postoje dvije vrste vitamina D: vitamin D2 (ergokalciferol) i vitamin D3 (kolekalciferol). Vitamina D2 najviše ima u biljkama, gljivama i kvascu. Vitamin D3 nalazi se u masnoj ribi, a također se stvara u tijelu tijekom izlaganja suncu. Osim toga, vitamin D3 kasnije se pretvara u 25-hidroksi-kolekalciferol, koji pomaže uključiti i isključiti gene koji omogućuju vitaminu D da obavlja svoju funkciju u tijelu.

Prema klinici Cleveland, hrana koja je dobar izvor vitamina D uključuje:

  • Goveđa jetra
  • Obogaćene žitarice
  • Riba (kao što su losos, sardine, sabljarka i ulje jetre bakalara)
  • Žumanjci
  • Obogaćeno mlijeko i sok od naranče

Vaše tijelo razgrađuje vitamin D u njegov aktivni oblik, nazvan 1,25-dihidroksivitamin D; koji je također poznat kao kalcitriol i može se naći u dodacima prehrani. Ovaj aktivni oblik vitamina D može utjecati na stanice uključene u imunološki sustav.

Razine vitamina D i IBD

Iako se nedostatak vitamina D povezuje s upalnim bolestima kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis, još uvijek nije jasno je li to uzrok ili posljedica stanja. Iako stručnjaci nisu sasvim sigurni hoće li povećanje unosa vitamina D izravno pomoći vašem IBD-u, važno je napomenuti da, općenito, vitamin D može pomoći u zaštiti zdravlja vaših crijeva.

Pročitajte: Kako je vitamin D povezan s Crohnovom bolesti i 5 savjeta kako povećati njegov unos u organizam

Nedostatak vitamina D uočen je kao jedan od čimbenika rizika za veću aktivnost bolesti i lošije zdravstvene ishode kod osoba s IBD-om. Prema nedavnim studijama, niske razine vitamina D u serumu znatno su češće kod pacijenata s IBD-om, osobito u zimskim i proljetnim mjesecima kada je sinteza vitamina D izazvana UV zračenjem niža.

Osim toga, nedostatak vitamina D obično je veći kod osoba s Crohnovom bolesti nego kod onih s ulceroznim kolitisom.

Kako konzumacija vitamina D može utjecati na Crohnovu bolest i UC

Kao što je gore navedeno, optimalne razine vitamina D mogu pomoći u smanjenju simptoma IBD-a. Međutim, nema dokaza da su dodaci vitamina D potrebni ili korisni za sve koji imaju Crohnovu bolest ili kolitis. Ako ste zabrinuti za svoj status vitamina D, možete zamoliti svog liječnika da provjeri vaše razine i na osnovu njih utvrdi da li je potrebna suplementacija i vama.

Trebate li uzimati dodatke prehrani?

Razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego prilagodite uzimanje vitamina. Određena hrana pridonosi vašem unosu vitamina D, uključujući masnu ribu, gljive uzgojene na UV svjetlu i obogaćena mlijeka, sokovi i žitarice. Pregled vaše prehrane s registriranim dijetetičarom može pomoći u određivanju količine vitamina D koju već konzumirate.

Zapamtite da čak i ako ne dobivate dovoljno vitamina D, vaš status vitamina D je samo jedan aspekt vašeg zdravlja i kvalitete života. Razgovor s liječnikom koji razumije vašu povijest bolesti, posebno u gastroenterologiji, pomoći će vam da smislite najbolji plan za svoje zdravlje.

Osim toga, trebali biste razgovarati sa svojim zdravstvenim timom prije uzimanja dodataka vitamina D, jer uzimanje previše može imati neželjene nuspojave. Previše vitamina D može uzrokovati mučninu i povraćanje, slabost mišića, zbunjenost, bol, dehidraciju i bubrežne kamence, među ostalim nuspojavama. Vitamin D također može stupiti u interakciju s nekim lijekovima, stoga nemojte početi uzimati nikakve dodatke prije nego što razgovarate sa svojim liječnikom.

Je li vam propisana suplementacija vitaminom D u visokim dozama za probleme malapsorpcije i niske razine vitamina D? Što mislite kakve učinke suplementi vitamina D imaju na simptome kao što je upala u crijevima i imunološki odgovor? Podijelite svoje iskustvo u komentarima ispod.

Vitamin D – uzroci, liječenje i prevencija deficita

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »