Koja je poveznica između ulceroznog kolitisa i pseudopolipa?

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Živjeti s ulceroznim kolitisom (UC), upalnom bolesti crijeva (IBD), koja uzrokuje upalu i ulceracije u debelom crijevu i rektumu znači stalno se pitati što se događa u vašem probavnom traktu. Redoviti pregledi mogu vas i vašeg liječnika držati u toku s promjenama, uključujući znakove upale i izrasline koje se pojavljuju na sluznici vašeg debelog crijeva. Iako su ti pregledi ključni za praćenje bolesti i svih komplikacija koje ona može izazvati, može biti zastrašujuće čuti da se pojavilo nešto novo na sluznici.

To “nešto novo” može uključivati pseudopolipe. Ove lezije mogu izgledati neugodno i riječ polip može izazvati uzbunu, ali one su zapravo normalne i nisu ni približno tako opasne kao što zvuče.

U ovom članku pročitajte koja je veza između pseudopolipa i ulceroznog kolitisa, uključujući kako i zašto nastaju te što znače za zdravlje vašeg probavnog trakta.

Što su pseudopolipi?

Polip je, po definiciji, abnormalna izraslina, kaže dr. David Rubin. Postoje različite vrste gastrointestinalnih polipa, a neki su povezani s povećanim rizikom od razvoja raka debelog crijeva, dok drugi nisu, prema Američkom društvu za rak. Izraz ‘polip’ može značiti prekancerozni, ali također može značiti samo abnormalnu izraslinu koja nema nikakav kancerogeni potencijal, objašnjava dr. Rubin.

Pseudopolip je, dakle, benigna lezija koja izgleda poput polipa i u biti je samo uzdignuto područje – poput ožiljka – koje nastaje nakon što upala zacijeli. Pseudopolipi nemaju isti prekancerozni potencijal kao standardni polip, ali oni su znak da je u nekom trenutku došlo do značajne upale u crijevima—koja je povezana s većim rizikom od raka debelog crijeva, kaže dr. Alyssa Parian. Dr. Parian objašnjava da je rizik od razvoja raka za osobe s UC-om izravno povezan s time koliko je teška i koliko dugo traje upala, pa su pseudopolipi zbog toga povezani s povećanim rizikom od raka. Ali lezija sama po sebi nije ništa opasno.

Kako nastaju pseudopolipi?

Pseudopolipi su uzrokovani izmjeničnim ciklusima upale i zacjeljivanja u sluznici debelog crijeva koji se događaju kada osoba ima IBD, prema istraživanju o pseudopolipima kod IBD-a u časopisu World Journal of Gastroenterology. Nakon razdoblja aktivne upale i ulceracija kod UC-a, meko tkivo radi na regeneraciji. Tijekom ovog procesa, tkivo ponekad formira nešto što izgleda kao polip, ali to je samo normalno, zdravo tkivo koje strši.

Nije jasno točno zašto ili kako nastaju pseudopolipi. Dr. Rubin objašnjava da se čini da nešto prekida proces zacjeljivanja, uzrokujući razvoj uzdignute lezije. Izgleda kao polip, ali ako napravite biopsiju, tkivo izgleda točno kao ravno, zacijeljeno crijevo pokraj njega; negdje usput dobio je upute da umjesto zdravog dijela crijeva postane uzdignuta lezija, objašnjava.

Neke osobe mogu imati toliko pseudopolipa u debelom crijevu da je zbog toga moguće previdjeti prekancerozni polip. Kada netko ima pseudopolipozu, koja je u osnovi tepih postupalnih polipa, dajemo mu do znanja da ne možemo biti sigurni da su svi benigni, jer je teško pregledati svaki pojedini tako pažljivo koliko želimo, Dr. Rubin kaže. U rijetkim slučajevima možemo preporučiti uklanjanje tog dijela debelog crijeva kako bismo bili sigurni, ali nikad dosada još nisam imao pacijenta koji bi prihvatio taj prijedlog, dodaje. Ako imate mnogo pseudopolipa, vaš će liječnik vjerojatno češće raditi naknadne pretrage kako bi smanjio šanse da mu nešto promakne.

Simptomi pseudopolipa

Veliku većinu vremena pseudopolipi su asimptomatski. Rijetko uzrokuju simptome, ali ako se pojave, možete imati:

  • Krvarenje – U nekim slučajevima mogu uzrokovati krvarenje, kaže dr. Parian. Oni su vrlo vaskularni pa mogu krvariti, što može uzrokovati krv u stolici, ovisno o tome koliko je pseudopolip blizu rektuma, objašnjava dr. Parian. Ako je polip bliže kraju debelog crijeva ili u rektumu, krv bi vjerojatnije bila svijetlo crvena; ako je više u debelom crijevu, krv može biti tamnija ili više kestenjaste boje, dodaje ona. Obavijestite svog liječnika ako primijetite novu krv u stolici – to bi moglo biti od pseudopolipa, aktivne bolesti UC ili nečeg drugog.
  • Bolovi u trbuhu – Ako su pseudopolipi dovoljno veliki, mogu u biti blokirati područje crijeva i uzrokovati bol, kaže dr. Parian. Ovo je rijetko, iako je moguće ako su vaši pseudopolipi jako veliki.

Upalni polip u usporedbi s pseudopolipom

Pseudopolipi nastaju nakon što upala nestane i crijevo zacijeli. Nema aktivne upale, a tkivo izgleda baš kao i okolno tkivo kada se pregleda pod povećalom, kaže dr. Rubin. Samo je slučajno zacijelilo kao povišeno tkivo.

Upalni polip je izraslina koja može nastati i u zacijeljenom dijelu crijeva, ali još uvijek postoji aktivna upala. Izgleda kao izdignuta lezija s bijelim vrhom – ima ono što nazivamo eksudativnom kapom, koja izgleda poput snijega na vrhu planine, objašnjava dr. Rubin. Ako napravite biopsiju upalnog polipa, tkivo će izgledati kao aktivni UC, s bijelim krvnim stanicama i drugim markerima upale, dodaje. Upalni polipi obično ne uzrokuju simptome i ne povećavaju rizik od raka. To je samo još jedan način na koji se vaše tijelo pokušavalo oporaviti, ali nije moglo sasvim staviti pod kontrolu upalu, kaže dr. Rubin.

Dijagnosticiranje pseudopolipa

Budući da obično ne uzrokuju simptome, većina pseudopolipa dijagnosticira se tijekom kolonoskopija. Kolonoskopija je skeniranje pri kojem liječnik postavlja dugačku cijev s kamerom i svjetlom na kraju kroz rektum kako bi mogao dobro vidjeti unutrašnjost vašeg probavnog trakta. Također može se uzeti biopsija ili uzorak tkiva za testiranje upale povezane s UC-om ili znakova kancerogenih ili prekanceroznih stanica. Ne postoje jedinstvene smjernice o tome koliko često bi osoba s UC trebala ići na kolonoskopiju radi praćenja bolesti, ali Američko društvo za rak preporuča osobama s IBD-om jednom svake jedne do tri godine, ovisno o prošlim rezultatima i drugim čimbenicima rizika od raka debelog crijeva, počevši od osam godina nakon početka simptoma IBD-a, posebno za probir kolorektalnog karcinoma.

Liječenje

Pseudopolipi obično ne zahtijevaju nikakvu vrstu liječenja, kaže dr. Rubin. Većinu vremena, to su samo bezopasni ožiljci. Međutim, ako su vaši pseudopolipi jako veliki i uzrokuju bol ili krvarenje, vaš gastroenterolog može pokušati s nekoliko stvari za njihovo liječenje.

  • LijekoviPrema pregledu istraživanja o pseudopolipima u IBD-u, male studije slučaja pokazuju da se pokazalo da neki tretmani smanjuju veličinu velikih pseudopolipa. Ti tretmani uključuju mesalazin i azatioprin, koji spadaju u vrstu lijekova za IBD poznate kao aminosalicilati; te infliksimab (TNF alfa). Emulzija budezonida, vrsta steroida, također može pomoći u kontroli manjeg krvarenja iz pseudopolipa. Međutim, važno je napomenuti da liječnik ne uključuje pacijentu terapiju s izričitim ciljem liječenja polipa; nego je fokus na liječenju osnovne bolesti.
  • Endoskopsko uklanjanje – Ako polip uzrokuje probleme, vaš gastroenterolog može odlučiti ukloniti ga i upotrijebiti endoskopsku kopču ili kauterizirati mjesto kako bi se krvarenje zaustavilo, kaže dr. Parian. Ovaj se postupak može obaviti istodobno s kolonoskopijom; vaš će liječnik upotrijebiti metalnu omču na kraju vidokruga endoskopa kako bi uhvatio polip i odvojio ga od vašeg debelog crijeva.
  • Kirurško uklanjanje – U rijetkim slučajevima kada pseudopolipi uzrokuju simptome i ne mogu se ukloniti endoskopski, vaš ih liječnik može ukloniti kirurški.

Kada se obratiti liječniku

Važno je da se uvijek obratite svom liječniku ako primijetite svježu krv u stolici. Ako je krvarenje nekontrolirano ili gubite prekomjernu količinu krvi, otiđite na odjel hitne pomoći kako biste odmah dobili njegu.

Općenito, teški simptomi UC-a koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć uključuju:

  • Krv u stolici više od jednom dnevno ili tijekom nekoliko dana
  • Dehidracija (ekstremna žeđ, tamna mokraća i smanjena proizvodnja urina)
  • Vrtoglavica ili ošamućenost
  • Groznica, osobito sa zimicom i drhtavicom
  • Gubitak apetita
  • Jaka bol u trbuhu
  • Učestalo povraćanje unutar 24 sata

Neka stanja sa simptomima sličnim UC-u, kao što je divertikulitis, zahtijevaju hitno medicinsko liječenje, a liječenje se razlikuje od liječenja UC-a. Stoga je važno što prije obaviti pregled i postaviti dijagnozu ako imate simptome.

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »