Kako vitamin D utječe na crijevni mikrobiom

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Velik dio dana provodimo u zatvorenom prostoru, bilo u školi, na poslu ili kod kuće. Osobito zimi, kad nam je posebno teško pronaći motivaciju za izlazak van. Ali izlaganje kože sunčevim zrakama pomaže tijelu u proizvodnji prijeko potrebnog vitamina D. Vitamin D često se naziva “vitaminom sunca” jer UV zrake sunca aktiviraju sintezu vitamina D u tijelu.

Vitamin D se često puta spominje kao ključan za održavanje jakih kostiju, međutim, ovaj esencijalni vitamin ima bitnu ulogu i za crijeva – pomaže u jačanju crijevnih stanica i imunološkog sustava.

Dr. Chris Damman, izvanredni profesor gastroenterologije na Sveučilištu Washington u Seattleu, kaže da zamislimo crijeva kao cijevi napravljene od stanica koje se drže spojevima. Vitamin D pomaže u jačanju tih spojeva, odnosno veza između stanica, osiguravajući da cijevi ne cure.

Postoje receptori vitamina D u sluznici crijeva koji komuniciraju s uskim spojevima koji spajaju crijevne stanice, kaže dr. Damman.

Zdravlje crijeva i imunološki sustav iznimno su međusobno povezani, a vitamin D jedan je od mnogih čimbenika koji pomaže u održavanju zdravog mikrobioma. Čak 70% imunološkog sustava nalazi se u crijevima.

Studija objavljena 2017. godine u Metabolism-u promatrala je 150 zdravih odraslih osoba i stratificirala ih na temelju njihovog unosa vitamina D. Analiza je pokazala da su više razine vitamina D u korelaciji s obiljem određenih crijevnih mikroba koji su povezani sa zdravljem crijeva, što ukazuje na potencijalnu vezu između to dvoje.

Margherita T. Cantorna, profesorica molekularne imunologije i prehrane na Državnom sveučilištu Pennsylvania, kaže da vitamin D pomaže tijelu da se regulira nakon infekcije. Kada imunološki sustav radi ispravno, imunološki odgovor se uključuje u borbi protiv infekcije.

Nakon što infekcija nestane, jako je važno moći se riješiti tog imunološkog odgovora kako ne biste imali upalu cijelo vrijeme. Vitamin D pomaže u kontroli toga. To vam ne mora nužno pomoći da se riješite infekcije, ali kada infekcija nestane, pomaže vam da se vratite u normalno stanje, kaže dr. Cantorna.

Kako osigurati dovoljnu količinu vitamina D

Najbolji izvor vitamina D je sunčeva svjetlost – barem 30 minuta boravka na otvorenom. Sljedeći najbolji izvor vitamina D je cjelovita hrana, posebno masna riba poput lososa, kaže dr. Cantorna.

Pastrva prirodno sadrži visoke razine vitamina D. Gljive sadrže varijacije vitamina D, a neki brendovi povećavaju količinu vitamina D u svojim gljivama izlažući ih UV svjetlosti.

Mlijeko može biti obogaćeno je vitaminom D, kao i neki namazi, jogurt, sokovi od naranče i žitarice za doručak.

Određenim osobama je potrebna suplementacija kako bi osigurali dovoljnu količinu vitamina D.

Većini treba 600 i.j. vitamina D dnevno, s izuzetkom dojenčadi – kojima je potrebno manje; i odraslih koji imaju 71 godinu i više – kojima je potrebno više. Teško je imati previše vitamina D; sve dok ostajete ispod 4000 i.j. vitamina D – što je više od 6 puta od preporučene dnevne količine, prema klinici Mayo – ne biste trebali biti zabrinuti.

Određene skupine osoba spadaju u rizičnu skupinu, poput onih koje imaju više poteškoća s dobivanjem i apsorpcijom dovoljno vitamina D, a mogu biti:

  • Starije odrasle osobe, jer se sposobnost tijela da sunčevu svjetlost pretvori u vitamin D s godinama smanjuje
  • Osobe s tamnijim tonovima kože, jer takva koža apsorbira manje vitamina D iz sunca
  • Osobe koje nose odjeću koja prekriva veći dio njihove kože, jer manje izravnog izlaganja suncu na koži znači manju sintezu vitamina D
  • Osobe s Crohnovom bolesti, ulceroznim kolitisom ili celijakijom, jer ta stanja mijenjaju način na koji tijelo apsorbira masti, što zauzvrat otežava apsorpciju vitamina D
  • Osobe koje su imale operaciju želučane premosnice
  • Osobe koje žive u područjima s manje sunca ili u oblačnim klimama, jer je teško dobiti dovoljno vitamina D pomoću sunca tijekom zime.
  • Osobe koje puno vremena provode unutra, jer ako ne provodite vrijeme vani na suncu, ne možete ni apsorbirati tu svjetlost

Ako spadate u bilo koju od ovih skupina, razgovarajte sa svojim liječnikom o suplementaciji vitamina D.

Iako mnogi uzimaju vitamin D svojevoljno i u većini slučajeva to je ok, ipak treba imati na umu kako vitamin D može negativno utjecati na druge lijekove ili dovesti do toga da tijelo apsorbira previše kalcija, što dovodi do nekih drugih zdravstvenih stanja poput bubrežnih kamenaca.

Ako uzimate vitamin D ili dodatak koji sadrži vitamin D, učinite to s obrokom ili međuobrokom koji sadrži malo masti kako biste osigurali optimalnu apsorpciju istog.

Vitamin D – uzroci, liječenje i prevencija deficita

Kako je vitamin D povezan s Crohnovom bolesti i 5 savjeta kako povećati njegov unos u organizam

Jesu li suplementi vitamina D ključ za bolji san?

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »