Tuesday, October 15, 2024

Kako rad s terapeutom može ublažiti simptome IBD

Podijelite

Kod liječenja upalnih bolesti crijeva (IBD), briga o vašem mentalnom zdravlju jednako je važna kao i stavljanje pod kontrolu fizičkih simptoma. Suočavanje s nepredvidljivošću, boli i nelagodom koji dolaze uz ulcerozni kolitis ili Crohnovu bolest zapravo izazivaju stres, tjeskobu i depresiju – stanja koja mogu pogoršati simptome.

Studija objavljena u časopisu Inflammatory Bowel Diseases u svibnju 2022. godine otkrila je da gotovo jedna trećina osoba s IBD navodi simptome posttraumatskog stresnog poremećaja. Za ove pacijente je manje vjerojatno da će postići remisiju i smatra se da će češće posjećivati svoga liječnika.

Rad sa psihologom ili stručnjakom za mentalno zdravlje može pomoći u upravljanju emocionalnom stranom života s IBD.

Terapeut može procijeniti simptome traume i provesti vas kroz tehnike koje održavaju razinu stresa umjerenom, ali isto tako i odlučiti treba li u terapiju uključiti i lijekove.

Uloga psihologa može biti golema, s pacijentom koji ima IBD i možda prolazi kroz proces tugovanja dok se prilagođava neodoljivim osjećajima suočavanja s kroničnim stanjem, kaže Megan Riehl, gastrointestinalna psihologinja u Sveučilištu Michigan Health u Ann Arboru.

Dr. Riehl je istaknula kako stres ne uzrokuje nastanak IBD, ali može pogoršati simptome, uključujući bol, proljev i česte aktivacije bolesti, te otežati put ka remisiji.

Odnos između simptoma upalnih bolesti crijeva i stresa je složen i manje shvaćen kod ovog stanja nego kod drugih, poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS), ističe dr. Christina Jagielski, gastrointestinalna psihologinja na Sveučilištu Michigan Health u Ann Arboru . Dok se IBS može kontrolirati pažnjom i smanjenjem stresa, IBD zahtijeva lijekove za liječenje upale u GI traktu.

Ako imate simptome, ali ste u remisiji, a fizička obilježja upale nisu prisutna, tada je moguće da se radi o disfunkciji veze između mozga i crijeva, kaže Riehl.

Veza mozak-crijeva je dvosmjerni sustav koji šalje biokemijske signale iz mozga u crijeva i obrnuto. Signali koji idu naprijed-natrag utječu na pamćenje, učenje, pažnju i emocionalnu regulaciju.

Povezanost crijeva i mozga može imati ulogu u tome kako vaše emocije utječu na crijeva, prema gore spomenutoj studiji o upalnim bolestima crijeva, naglašavajući da je psihološki stres povezan s dužim trajanjem oporavka i češćim odlascima kod liječnika. Istraživanje objavljeno u listopadu 2022. godine u Alimentary Pharmacology and Therapeutics pokazuje da psihološki stres često prethodi pogoršanju IBD.

Istraživanje objavljeno u kolovozu 2021. godine u International Journal of Molecular Science bavilo se različitim studijama koje su se bavile molekularnom aktivnošću uključenom u vezu mozak-crijeva. Utvrđeno je da upala u crijevima koju uzrokuje IBD može putovati kroz središnji živčani sustav do mozga, uzrokujući oštećenje središnjeg živčanog sustava i psihološki stres.

Zbog toga je briga o mentalnom zdravlju kod osoba s IBD posebno važna, tim više jer se depresija i anksioznost također povezane s češćim relapsom bolesti i smanjenom kvalitetom života, kaže dr. Jagielski.

Rad sa psihologom može smanjiti utjecaj stresa na gastrointestinalni trakt. Također može poboljšati sposobnost pacijenata da se svakodnevno nose s bolešću, dodaje Riehl.

Kognitivno-bihevioralna terapija, koja se naziva i terapija razgovorom, pomaže ljudima da izađu iz negativnih misaonih ciklusa kroz koje ponekad prolaze i zamijene ih proaktivnim ponašanjem. 

Hipnoterapija usmjerena na crijeva koristi vođenu meditaciju kako bi pomogla ljudima da postignu stanje duboke opuštenosti usmjeravanjem pažnje na umirujuće slike i verbalne sugestije. Istraživanja su pokazala da ova vrsta terapije može imati pozitivan učinak na probavni sustav.

Studija objavljena u izdanju časopisa Gastroenterology iz svibnja 2022. godine, promatrala je 60 pacijenata s Crohnovom bolesti koji su imali 12 tjedana kognitivne bihevioralne terapije i treninga svjesnosti dok su također uzimali svoje lijekove i usporedila ih sa 60 pacijenata s Crohnovom bolesti koji su uzimali lijekove, ali nisu prolazili bihevioralnu terapiju.

Istraživači su studijom došli do zaključka da je skupina koja je prolazila kroz terapiju imala znatno smanjenje boli i umora. Terapijska skupina također je više uživala u aktivnostima od kontrolne skupine.

Druga studija, objavljena u svibnju 2022. u Journal of Clinical Medicine, otkrila je da su nakon osam tjedana terapije prihvaćanja i predanosti (ACT), vrste kognitivne bihevioralne terapije, pacijenti s IBD imali niže razine stresa, povećanu uključenost u aktivnostima i poboljšano funkcioniranje.

Svakako je bitno i poželjno svima onima koji imaju neku od dijagnoza IBD, a koji osjećaju da ih njihova bolest sputava i narušava im kvalitetu života, potražiti stručnu pomoć i terapeuta koji im može pomoći da se izbore s emocionalnim aspektima koje IBD nosi sa sobom.

Pročitajte više

Više

Translate »