Stručnjaci imaju nekoliko teorija o tome kako IBS i poremećaji spavanja utječu jedni na druge. Mnogi od ovih problema se preklapaju.
Do 16% osoba u Sjedinjenim Državama živi sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS), stanjem koje uključuje gastrointestinalne probleme poput zatvora, nadutosti i proljeva.
Koja je veza između sna i zdravlja crijeva, zajedno s nekoliko savjeta za mirniju noć, pročitajte u nastavku.
Veza između IBS-a i sna
Složeni komunikacijski sustav koji se naziva veza crijeva-mozak povezuje vaš mozak i gastrointestinalni trakt. Ova veza znači da poremećaji crijeva mogu poremetiti dijelove vašeg živčanog sustava koji kontroliraju san. U međuvremenu, nedostatak sna može pogoršati simptome IBS-a.
Iako poremećaji spavanja nisu službeni dio dijagnostičkih kriterija IBS-a, istraživanja su otkrila da otprilike polovica svih osoba s IBS-om ima poteškoće sa spavanjem, što može uključivati:
- nesanica
- buđenje tijekom noći
- dnevna pospanost
- osjećaj umora i slabiji san
Bol
Može biti teško opustiti se kada se osjećate kao da vam netko stiska tanko crijevo – tako neke osobe opisuju svoje simptome IBS-a.
Anketa nizozemskih studenata iz 2018. godine povezala je bol zbog IBS-a sa sljedećim:
- potrebom više vremena da se zaspi
- percipiranom kvalitetom sna
- više noćnih buđenja
Simptomi zatvora i proljeva također su utjecali na ove varijable spavanja. Međutim, bol je bila daleko najutjecajniji čimbenik. Nijedan od simptoma IBS-a nije utjecao na ukupno vrijeme spavanja.
S druge strane, neadekvatan san također može uzrokovati bol kod IBS-a. Mala studija iz 2014. godine koja je uključivala 24 žene otkrila je da postoji veća vjerojatnost da će imati abdominalne bolove zbog IBS-a ako su imale lošiji san noć prije.
Autonomni sustav
Osobe s IBS-om imaju više uzročnika upale, kao što je TNFα u probavnom traktu. TNFα može inhibirati unutarnji sat koji govori organima što i kada učiniti. To može poremetiti vaš raspored spavanja.
Moguć je i obrnuti obrazac. Poremećaji spavanja često podižu razinu vaše upale. Upala pak može uzrokovati grčeve, proljev i zatvor.
Pojavljuju li se IBS i poremećaji spavanja često zajedno?
Istraživači su u pregledu iz 2018. godine analizirali 36 studija o IBS-u s više od 63 000 sudionika u studiji.
Prema rezultatima, 37,6% osoba s IBS-om ima i poremećaj spavanja. Ako imate IBS, dvostruko je veća vjerojatnost da ćete imati poremećaj spavanja nego netko tko nema to stanje. Poremećaji spavanja sedam su puta češći među djecom i adolescentima s IBS-om nego kod opće populacije.
Pregled iz 2018. godine ipak nije obuhvatio određene dijagnoze. No manja anketa iz 2021. godine provedena među odraslim osobama u SAD-u ispitala je koliko se često pojavljuju određeni problemi sa spavanjem kod IBS-a. Nakon kontrole demografskih varijabli, istraživači su otkrili da je kod osobe s IBS-om:
- 3,1 puta veća vjerojatnost da će imati simptome nesanice
- 4,6 puta veća vjerojatnost da će imati simptome hipersomnije (pretjerane pospanosti)
- 5 puta veća vjerojatnost da će imati simptome i nesanice i hipersomnije
IBS i druga stanja koja utječu na san
Druga stanja također mogu pridonijeti problemima sa spavanjem, čak i kad imate IBS. Zapravo, ovo se stanje često javlja zajedno s drugim problemima koji utječu na san.
- Kronična bol: prema gore spomenutoj anketi iz 2021. godine, 63% osoba s IBS-om ima kronične bolove u leđima ili vratu — uz sve bolove u crijevima koje imaju od IBS-a.
- Poremećaji raspoloženja: Istraživanje iz 2021. godine također je pokazalo da više od 1 od 4 osobe s IBS-om živi s poremećajem raspoloženja, uključujući depresiju i bipolarni poremećaj. Poremećaji raspoloženja, koji se nazivaju i afektivni poremećaji, mogu utjecati na to kako se vaš mozak kreće kroz faze sna, osobito REM faze sna. Zbog toga su problemi sa spavanjem među glavnim kriterijima za ova stanja mentalnog zdravlja. Zapravo, više od 90% osoba s depresijom ima neku vrstu poremećaja spavanja, prema pregledu iz 2019. godine. Osobe koje žive s bipolarnim poremećajem također često prijavljuju probleme sa spavanjem.
- Anksioznost: Oko 37% osoba s IBS-om također ima anksioznost. Osobe koje žive s anksioznošću često imaju više razine hormona stresa kortizola u svojim tijelima. Ovaj hormon vam također pomaže da se probudite ujutro.
Kako poboljšati simptome
Moguće je poboljšati i vaš san i simptome IBS-a kod kuće uz neke promjene načina života.
Možete odmah isprobati sljedeće:
- Tjelesna aktivnosta: Fizičko kretanje vam može pomoći da se ispušete, zbog čega noću možete biti manje nemirni. Vježbanje također može pomoći u jačanju vašeg cirkadijalnog ritma. Pregled iz 2019. godine sugerira da aerobna tjelovježba može pomoći u poboljšanju opstipacije povezane s IBS-om, ali mnoge od uključenih studija imale su nisku kvalitetu dokaza.
- Smanjite unos kofeina prije spavanja: Kofein je stimulans koji može ostati u vašem tijelu nekoliko sati. Studija iz 2021. godine koja je uključivala 3362 odrasla Iranca povezala je ispijanje kave barem jednom tjedno s većim izgledima za razvoj IBS-a. Osobe koje su konzumirale više od 106,5 miligrama (mg) kofeina dnevno imale su 47% veće šanse za razvoj simptoma IBS-a od onih koji su konzumirali manje kofeina.
- Razmislite o dodacima melatonina: Vaše tijelo proizvodi hormon melatonin kako bi signalizirao kada je vrijeme za spavanje. Neke osobe uzimaju dodatke melatonina za liječenje nesanice.
- Snaga paprene metvice: Neki dokazi upućuju na to da dodaci peperminta također mogu ublažiti simptome IBS-a. Samo imajte na umu da dodaci prehrani ili kapsule s uljem paprene metvice u posebnim formulacijama imaju puno više učinka od šalice čaja od paprene metvice. Dok čaj svakako može pomoći u smirivanju želučanih tegoba, općenito ćete se htjeti odlučiti za dodatke prehrani umjesto čaja kako biste ublažili simptome IBS-a. Liječnik ili drugi zdravstveni djelatnik može ponuditi više smjernica o isprobavanju dodataka prehrani s paprenom metvicom.