Stoma je novoformirani organ na površini trbuha koji omogućuje tjelesnim izlučevinama da se prazne iz tijela onda kada je to nemoguće ostvariti kroz urinarni sustav ili probavni sustav. Stoma vizualno izgleda kao izbočina do par cm na trbušnoj stjenki. Crvenkaste je boje poput unutarnjeg dijela usne šupljine. Nema živčane završetke, što znači da je neosjetljiva na bol i na dodir je vlažna, a njen naziv se određuje prema organu koji se izvodi na trbušnu stjenku.
Dojenje je proces u kojem žena hrani bebu mlijekom iz svojih grudi, a tek rođene bebe odmah u samom početku imaju refleks sisanja i gutanja. To što imate stomu ne bi vam trebala biti nikakva prepreka da dojite svoje dijete ako to želite; stoma ne utječe na proizvodnju mlijeka.
Ako uzimate bilo kakve lijekove, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom ili farmaceutom je li sigurno dojiti dok ih uzimate, jer se lijekovi mogu lučiti u majčino mlijeko i na taj način dospjeti do bebe.
Kada je moguće, pokušajte promijeniti ili isprazniti vrećicu prije dojenja bebe. To neće uvijek biti moguće, posebno ako vaša beba ne želi čekati; ali ako ste u mogućnosti to učiniti prije početka dojenja, izbjeći ćete mogućnost da beba udari ili povuče vrećicu i time izbjeći eventualno curenje sadržaja iz stoma vrećice.
Potporni pojas vam može pomoći da vaša vrećica ostane na mjestu i bude sigurna.
Možda ćete otkriti i da jastuk za dojenje može dati dodatnu potporu prilikom dojenja.
Trebali biste moći držati svoju bebu u “normalnom” položaju za dojenje na strani bez stome.
Evo nekih drugih položaja koje možete isprobati:
Lezite na boku dok dojite.
Namjestite se u poluležeći položaj na leđima u svom krevetu ili sofi tako da beba može ležati na vama.
Za starije bebe, možete probati dojiti u sjedećem položaju.
Za dodatne savjete o dojenju posavjetujte se sa svojim liječnikom, stručnim medicinskim osobljem ili patronažnom sestrom.