Oboljeli od Crohnove bolesti koji se nerijetko svakodnevno bore s iscrpljujućim simptomima ove bolesti bi napokon mogli predahnuti zahvaljujući revolucionarnom istraživanju koje je provelo Sveučilište McMaster.
Brian Coombes, znanstvenik Sveučilišta McMaster, izjavio je kako je njegov tim identificirao soj adhezivno invazivne E-Coli (AIEC), a koja se snažno veže uz Crohnovu bolest i često se nalazi u crijevima oboljelih.
Ako pregledate sluznicu crijeva pacijenata s Crohnovom bolesti, otkriti ćete da oko 70 do 80 posto njih je pozitivno na AIEC bakterije, ono što još uvijek ne razumijemo je zašto, rekao je Coombs, profesor i predsjedatelj Odjela za biokemiju i biomedicinske znanosti i kanadske Katedre za istraživanje patogeneze zaraznih bolesti. Vjerujemo kako bi AIEC mogla biti mogući uzrok nastanka Crohnove bolesti, dodao je.
Mutiranjem svakog gena u određenom soju AIEC-a i ispitivanjem kako ti mutirani geni rastu kod laboratorijskih miševa, istraživači su uspjeli odrediti koji su geni omogućili bakterijama da slobodno koloniziraju crijevnu ovojnicu oboljelih od Crohnove bolesti.
AIEC bakterije rastu u biofilmu koji prekriva stanice koje se nalaze na crijevnoj stjenki – štiteći ih od imunološkog sustava i antibiotika. U ovom istraživanju, znanstveni tim je identificirao kritičnu strukturu proteina na površini bakterija koja im omogućuje rast u biofilmovima.
Coombes navodi kako je Crohnova bolest uzrokovana nemogućnošću imunološkog sustava da “isključi” svoj upalni odgovor na crijevne bakterije, a simptomi same bolesti su dijareja, umor, gubitak tjelesne mase te pothranjenost. Trenutni tretmani su usredotočeni na ublažavanje upalnih procesa, ali oni ne rješavaju osnovni uzrok ovakvog stanja.
Nove su terapije na putu – korak smo bliže otkrivanju kako ova bakterija koju vežemo uz Crohnovu bolest živi u crijevima, a kad to saznamo, biti ćemo u mogućnosti razviti nove terapije, rekao je Coombes.
Na čelu ovoga istraživanja je Wael Elhenawy, a samo istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications. Studija je financirana sredstvima kanadskog Instituta za zdravstvena istraživanja te sredstvima fondacije Crohn`s and Colitis Canada.