Osjećate jaku bol u zglobovima? Prvo što vam pada na pamet je poziv najbližoj liječničkoj ordinaciji za trenutno olakšanje uz injekciju kortikosteroida. Zglob koljena prestaje boljeti. Kraj priče. No, je li i ispravan način? Ne sasvim. Posebno izvješće objavljeno u časopisu Radiology otkrilo je da injekcije kortikosteroida za bol u kuku i koljenu zapravo mogu biti štetne – i da nisu uvijek dobar izbor.
Injekcije su protuupalne i namijenjene liječenju osteoartritisa, koji se često naziva samo `artritis`, koji uzrokuje bol i oticanje. Najnovije istraživanje kaže da neželjeni efekti nakon intraartikularnih injekcija – što znači da se daju izravno u zglob – mogu uključivati:
- Ubrzano napredovanje osteoartritisa
- Prijelom subhondralne insuficijencije, tip prijeloma stresa koji se javlja ispod hrskavice na površini kosti koja nosi težinu
- Komplikacije osteonekroze, bolesti uzrokovane smanjenim dotokom krvi u kosti u zglobovima. Kod ljudi sa zdravim kostima nova kost zamjenjuje staru kost. U ovom stanju, kost se razgrađuje brže nego što tijelo može stvoriti dovoljno nove kosti – to je smrt koštanog tkiva
- Brzo uništenje zglobova s gubitkom koštane mase
Osobe s većim rizikom
Autor spomenute studije dr. Ali Guermazi, rekao je u izjavi Radiološkog društva Sjeverne Amerike (RSNA) da injekcije ne samo da mogu stvoriti komplikacije, nego i ubrzati razaranje zglobova i potrebu za potpunom protezom kuka i koljena. To se kosi s prethodnim savjetima da su injekcije bezopasne, čak i ako nisu ublažile bol.
Njegov tim upozorio je da bi liječnici trebali pažljivije promatrati pacijente koji su upućeni na injekcije zbog bolova i koji imaju blagi ili nepostojeći artritis na rendgenskim snimkama. Druga `crvena zastavica` je kada je njihova bol “neproporcionalna” onome što se vidi na tim rendgenskim snimkama. Istraživanja pokazuju da su u opasnosti od razvoja brzog progresivnog gubitka zglobnog prostora ili destruktivnog artritisa nakon injekcija.
U studiji, autori detaljno iznose nalaze iz svoje gradske bolnice za pojedince s nedovoljno usluga. Analizirali su 459 pacijenata kojima su 2018. godine ubrizgali injekcije u kukove i koljena: 8% je imalo komplikacije, 10% u kukovima i 4% u koljenima.
Istraživači su također upozorili na pacijente koji se žale na veliku promjenu u razini boli kada rendgenske snimke to ne podržavaju, budući da bi za tu bol moglo biti krivo neko drugo primarno stanje. Iskrenost i otkrivanje rizika od injekcija trebali bi biti dio rasprave, posebno s mlađim pacijentima i pacijentima s nedavno postavljenom dijagnozom. U tu svrhu, dr. Guermazi je rekao da bi informacije o rizicima trebale biti dio rasprave o pristanku kod ubrizgavanja bilo kojem pacijentu.
U izjavi za RSNA rekao je da njegov tim želi upozoriti liječnike i pacijente da budu oprezni jer injekcije “vjerojatno nisu tako sigurne kao što smo mislili”.
Što možete učiniti ako ne dajete injekcije
Možda ste razmišljali o injekcijama i tražite sigurne i provjerene alternativne načine za ublažavanje boli. Drugi razlog bi mogao biti taj što učinkovitost ovih injekcija traje samo oko mjesec dana, kaže klinički izvor UpToDate koji također navodi da je intraartikularna hijaluronska kiselina “kontroverzna”.
Budući da trebate olakšavajuće rezultate, stručnjaci klinike Mayo imaju ove korisne prijedloge.
Što učiniti: Tijekom dana, neka vam se zglobovi pokreću, uz dobro poznavanje i osviještenost svojih granica, što vam može biti od koristi u upravljanju dnevnim aktivnostima. Možda već znate da višak kilograma stvara dodatni pritisak na zglobove, pa ako trebate malo smršavjeti, sada je pravo vrijeme za to. Istraživanja su pokazala da gubitak samo 10% težine može upola smanjiti bol. Ako pušite, prestanite, jer ta navika može povećati bol.
Kako se kretati: Pokušajte se istegnuti, raditi vježbe raspona pokreta, postupni progresivni trening snage i odaberite vježbe s malim opterećenjem, poput hodanja ili vožnje bicikla. Kao što će vam zdrav razum reći, ne preporuča se snažno kretanje, kao ni ponavljajuće kretanje.
Kako liječiti: Možda ste počeli s lijekovima bez recepta poput acetaminofena ili ibuprofena, a možda koristite kreme koje sadrže kapsaicin. Oni mogu djelovati neko vrijeme, ali ako se često oslanjate na ublažavanje boli, obratite se svom liječniku.
O umu i tijelu: Istraživanja također pokazuju da depresija i artritis mogu ići ruku pod ruku. Antidepresivi mogu daleko smanjiti simptome depresije i bolove kod artritisa.
Dok govorimo o ovoj temi, Mayo preporučuje da isprobate kognitivno-bihevioralnu terapiju, terapiju opuštanja poput meditacije ili joge i akupunkturu, te u zasebnoj kategoriji masažu. Možete koristiti grijaće jastučiće – ne dulje od 20 minuta – kupati se u vrućim kupkama i tuširati se, pa čak i nanijeti topli parafinski vosak na zglobove. Ako koristite hladne aplikacije, one su osobito korisne nakon težih serija aktivnosti.