5 vrsta voća koje se lako probavlja

Više sličnog sadržaja

Marija P.
Marija P.http://misstoma.com
“ONE DAY YOU WILL TELL YOUR STORY OF HOW YOU`VE OVERCOME WHAT YOU ARE GOING THROUGH NOW, AND IT WILL BECOME A PART OF SOMEONE ELSE`S SURVIVAL GUIDE!”

Osobe s upalnim bolestima crijeva (IBD) često se pitaju što jesti. To može rezultirati prehranom koja se sastoji uglavnom od jednostavnih ugljikohidrata i čaja, što nije nutritivno hranjiva prehrana za nekoga tko treba dodatne hranjive tvari.

Iako su gastroenterolog, nutricionist ili dijetetičar najbolji izvori informacija o prehrani, i vi sami trebate provoditi eliminacijsku dijetu, osobito ako ste tek dobili dijagnozu.

Voće koje se lakše probavlja može biti koristan dodatak prehrani. Prehrana koja se sastoji od mnogo svježih namirnica najbolji je način za unos vitamina i minerala.

Ne zaboravite provjeriti s liječnikom prije dodavanja ili izbacivanja bilo čega iz vašeg plana prehrane. Vođenje dnevnika prehrane i simptoma također je dobra ideja kada mijenjate način prehrane.

Papaja je primjer voća koje je često lakše probavljivo. Zapravo, može pomoći vašoj probavi proteina.

Papaja sadrži enzim zvan papain koji razgrađuje proteine ​​i čini ih dostupnijima za korištenje tijelu. Zapravo, toliko je učinkovit da se ovaj enzim koristi kao sredstvo za omekšavanje mesa.

Kao i većina voća, papaja je bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima. Neki od vitamina i minerala koji se mogu naći u papaji uključuju one koji mogu biti u deficitu kod osoba s IBD-om:

  • vitamin A
  • Vitamin K
  • Folat

Banane su jedna od najsavršenijih namirnica na svijetu. S praktičnog gledišta, ne mogu biti jednostavnije za jelo – dolaze u vlastitom pakiranju i mogu se jesti gotovo svugdje bez pribora ili ubrusa.

One su dobar izvor kalija, hranjivog sastojka koji možda nedostaje osobama s IBD-om. Ostali vitamini i minerali sadržani u bananama uključuju:

  • Magnezij
  • Vitamini B skupine
  • Vitamin C

Banane su lako probavljive i često se preporučuju osobama s povraćanjem i proljevom. Ako imate j-pouch ili ileostomu, možda ćete otkriti da banane pomažu u zgušnjavanju stolice i pomažu vam da izbjegnete ili stopirate rijetku stolicu.

Ipak, trebali biste imati na umu da banane imaju visok udio FODMAP-a i da ih treba oprezno konzumirati kod pacijenata s dispepsijom i/ili sindromom iritabilnog crijeva (IBS).

S IBD-om, najbolje je izbjegavati zelene banane. Potražite čvrste žute ili čak one koje imaju pokoju smeđu mrlju. Ovakve zrele banane lakše su probavljive i sadrže više antioksidansa od onih nezrelih.

Cantaloupe je vrsta dinje s mirisnom, mesnatom unutrašnjosti. 

Sve vrste dinja sadrže mnoge hranjive tvari važne za bolje zdravlje, a zapravo sadrže i neke koji su vrlo važni za osobe koje imaju IBD.

Dinje sadrže:

  • vitamin A
  • Vitamin C
  • Kalij
  • Prehrambena vlakna
  • Antioksidanse

Dinje su slatke kada se jedu sirove, a budući da je meso voća tako mekano, lako se može umiješati u smoothie. Također se može umiješati u voćnu salatu s drugim lako probavljivim voćem ili jesti s jogurtom.

Dinje treba narezati i jesti kada su dobro zrele kako meso ne bi bilo pretvrdo.

Da biste odabrali zrelu dinju, malo gurnite kraj dinje. Trebali biste osjetiti malu propusnost u vanjskoj kori — ne bi se trebala previše udubiti ili biti tvrda i otporna.

Da biste dinju spremili za jelo za nekoliko dana, odaberite onu koja ima tvrđu koru na kraju i ostavite je da dozrijeva na pultu dan-dva. Nakon što sazrije, čuvajte ju u hladnjaku.

Lubenica budi misli o ljetnim roštiljima i jelu vani, ali mnoge trgovine imaju lubenicu tijekom cijele godine. To je dobra vijest za osobe s IBD-om kojima je u prehrani potrebna lako probavljiva hrana bogata hranjivim tvarima.

Lubenica je bogata:

  • Antioksidantima
  • Beta-karotenom
  • Vitaminom A
  • Vitaminom C
  • Lubenica također sadrži nešto kalija.

Trebate imati na umu da lubenica ima visok udio FODMAP-a i treba je konzumirati s oprezom kod pacijenata s dispepsijom i/ili IBS-om.

Lubenica ima visok sadržaj vode. Hidracija je ključna za osobe s IBD-om.

Medljika je vrsta dinje koja je često na lošem glasu. Ponekad se zanemaruje u korist drugog voća, ali može biti koristan dodatak prehrani za osobe koje imaju IBD.

Medljika ili Honeydew ima glatku koru i mesnatu, svijetlozelenu unutrašnjost. Blagog je okusa i slatkasta je kada se jede sama. Dobar je dodatak voćnoj salati.

Ono što medljiku čini dobrim izborom za IBD je činjenica da je lako probavljiva i također ima visok sadržaj vitamina C.5

Ako se prerano ubere, medljika neće nastaviti sazrijevati na vašem pultu ili u hladnjaku, pa morate odabrati najbolju dinju dok ste još uvijek na tržnici ili marketu.

Zrela medljika ima koru koja je negdje između kremasto bijele i zlatnožute, bez zelene boje. Kora bi pri guranju trebala malo popuštati: ne smije biti tvrda, niti kašasta.

Pustite ju da odstoji još nekoliko dana nakon kupnje za slađi okus.

- Advertisement -spot_img

Komentiraj

Upišite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisement -spot_img

Najnovije

- Advertisement -spot_img

Više sličnog sadržaja

- Advertisement -spot_img
Translate »