Tuesday, October 15, 2024

5 ukusnih i zdravih recepata za smoothie

Podijelite

Život ponekad može postati jako užurban, a uz sve što moramo obaviti u 24 sata, nedvojbeno može umanjiti našu sposobnost i ostaviti nas kratkim s vremenom u pripremanju zdravih i ukusnih obroka.

Ovdje smoothieji mogu biti pravi spas!

Kada su napravljeni s velikom pažnjom i brigom o zdravoj prehrani, ovi napitci odličan su način za konzumirati voće i povrće koje je tijelu itekako potrebno, zajedno s dodatnim proteinima i vlaknima.

1. Smoothie s maslacem od kikirikija i bananama

Nijedan okus ne ide bolje zajedno kao maslac od kikirikija i banana! Maslac od kikirikija sadrži proteine koji vam mogu pomoći da se dulje osjećate sitima, a banane su odličan izvor magnezija i kalija, dva bitna minerala.

Ako je moguće, potražite organski maslac od kikirikija bez dodanog šećera ili hidrogeniziranih ulja.

Sastojci:

  • 1 1/2 banane
  • 1 1/2 žlica maslac od kikirikija
  • 300 ml mlijeka (može biljnog ili životinjskog porijekla)

Sastojke stavite u blender i miješajte dok ne dobijete smjesu glatke teksture. Ako volite kremastiju teksturu, dodajte nekoliko kockica leda prije miješanja.

2. Detox smoothie od borovnice

Prema nekim istraživanjima, konzumacija umjerene količine borovnica svakodnevno može biti prevencija za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2. Postoje čak i određena istraživanja kako mogu pomoći i u kontroli tjelesne težine.

Antocijanini, vrsta flavonoida koji se nalaze u borovnicama, ključna su komponenta za njihove brojne zdravstvene dobrobiti.

Sastojci:

  • 1 šalica borovnica
  • 1 šaka špinata
  • 1/2 šalice jogurta (može i biljni jogurt)
  • 1 šalica mlijeka (može i biljno mlijeko)
  • 1/2 banane

Sastojke stavite u blender i miješajte dok ne dobijete glatku teksturu. Ako volite kremastiju teksturu, dodajte nekoliko kockica leda prije miješanja.

3. Banana-colada smoothie

Bilo da je vruć ljetni dan ili ste jednostavno raspoloženi za spoj dobrih okusa, ovaj smoothie savršen je način da nagradite svoje nepce nečim slatkim. Osim toga, svježi ananas sadrži bromelain, enzim za koji  se smatra da ima protuupalna i antikancerogena svojstva.

Sastojci:

  • 2 banane
  • 1 šalica kokosove vode
  • 1/2 šalice običnog grčkog ili biljnog jogurta
  • 1 šalica komadića ananasa (ako je iz konzerve, ocijedite i isperite prije miješanja)
  • 3 šalice zdrobljenog leda

Sastojke stavite u blender i miješajte dok ne dobijete smjesu glatke teksture. Po želji posipajte sirove kokosove pahuljice po vrhu na gotov smoothie.

4. Smoothie s whey proteinom

Ako sirutka nije na popisu vaših namirnica koje teže probavljate, ovaj je smoothie izvrstan način da napunite tijelo “gorivom” nakon napornog treninga. Protein sirutke brzo se probavlja, te pomaže u obnovi i izgradnji mišićnog tkiva. Osim toga, i banane mogu pomoći u povećanju metaboličkog oporavka nakon dugotrajnog vježbanja.

Sastojci:

  • 1 šalica jogurta ili biljnog jogurta
  • 1 šalica mlijeka ili biljnog mlijeka
  • 1 banana
  • 1 mjerica whey proteina u prahu
  • 1/2 šalice leda

Ako teško probavljate sirutku, alternativni proteinski prahovi poput proteina graška, bjelanjka, konoplje ili riže mogu biti dobra zamjena za whey protein u ovom receptu.

5. Smoothie od manga i papaje

Mango se uz dinju i marelicu smatra dobrim izvorom vitamina A koji je izuzetno koristan za vid i imunološku funkciju. Papaja je bogata vitaminom C i vlaknima te čak može imati hipoglikemijski potencijal.

Sastojci:

1 mango (oguljen i bez koštice)
1/2 papaje (oguljene i bez sjemenki)
1 šaka špinata
2 šalice jogurta (može i biljni jogurt)
2 žlice svježeg soka od limete
1/4 žličice ekstrakta badema

Sastojke stavite u blender i miješajte dok ne dobijete glatku teksturu. Ako volite kremastiju teksturu, dodajte nekoliko kockica leda prije miješanja.

Dok voće i povrće mogu biti teško probavljive namirnice za neke osobe koje imaju određena gastrointestinalna stanja, poput upalnih bolesti crijeva, smoothiji mogu biti odličan način da se ipak ove namirnice ne izbace u potpunosti iz prehrane. (Više o temi smoothieja i upalnih bolesti crijeva pročitajte OVDJE).

Isto tako, voćni sokovi ne preporučuju se uvijek osobama s dijabetesom ili problemima s povišenim šećerom u krvi zbog visokog omjera šećera i niskog sadržaja vlakana. S druge pak strane cijela voćka zapravo može pomoći u smanjenju rizika od komplikacija povezanih s dijabetesom.

Međutim, ako imate povećan šećer u krvi, uvijek je najbolje razgovarati sa svojim liječnikom ili dijetetičarom o pravoj količini voća za vas.

Ako ste se tek odlučili uvesti više smoothieja u svoju svakodnevnu prehranu, možda ćete primijetiti da povećan unos vlakana ima blagi utjecaj na vašu probavu. Dajte svome tijelu tjedan dana da se privikne. Ako i dalje imate problema s probavom, najbolje je da razgovarate sa svojim liječnikom kako biste isključili moguće alergijske reakcije.

Nakon što isprobate ove jednostavne recepte, možete početi eksperimentirati sa dodavanjem i drugih vrsta hranjivih dodataka, kao što su laneno sjeme, orašasti plodovi, zob, cikla u prahu, moringa i spirulina.

Pročitajte više

Više

Translate »