Jesam li samo ja; ili vas ima još koji se osjećate uzbuđeno svaki put kad preuzmete svoju tromjesečnu zalihu pomagala!? Kutija puna baznih podložaka, vrećica i svih proizvoda za njegu stome, pruža mi osjećaj sigurnosti. Posebno u danima kad je moja peristomalna koža nadražena i kad imam potrebu mijenjati svoje pomagalo češće od uobičajenom.
E sad, znam da mnogima od vas veća količina pomagala odjednom možda i ne zvuči baš primamljivo jer ste “kratki” s prostorom za skladištenje. Ako ste jedna od tih osoba, sigurno se pitate kako ćete organizirati svoje zalihe pomagala, a da ne zatrpate ionako mali prostor?
Prije nego krenemo dalje, zanima me sljedeće:
Čuvate li cijelu zalihu pomagala na jednom mjestu ili ih rasporedite po različitim prostorijama?
Jeste li organizirani i razdvajate li sve prema vrsti i označavate gdje je što ili ih samo stavljate u ladicu/ormar/policu i nadate se da kad vam nešto zatreba, ćete se snaći?
Jedva čekam čitati vaše odgovore 🙂
Bez obzira na vaš stil organiziranja i spremanja zaliha pomagala, u nastavku ovoga teksta dajem vam 3 prijedloga za pohranjivanje zaliha pomagala za stomu.
No, prije nego prijeđemo na skladištenje pomagala, molim vas, uvijek imajte na umu ovih par napomena prilikom skladištenja istih.
Uvijek je dobra ideja pohraniti svoje zalihe u prostoru koji je zaštićen od sunčevog zagrijavanja, odnosno na nekom mjestu sobne temperature. Visoke temperature mogu utjecati na ljepljivost podloška i smanjiti kvalitetu i mogućnost prianjanja istog za kožu. Isto tako, ne valja podloške skladištiti ni na pretjerano hladnom ili vlažnom okruženju, jer također i to može utjecati na ljepilo podloška. Kada birate mjesto gdje ćete držati svoje zalihe, obratite pažnju na prostor, ali i na dostupnost svojih pomagala.
Također, planirajte unaprijed. Ako je moguće, nemojte nikada dopustiti sebi da potrošite sva pomagala prije nego ste preuzeli novu zalihu pomagala.
Kolica za pohranu s ladicama izvrstan su način da skladištite svoje zalihe pomagala i da ih držite u recimo vašoj spavaćoj sobi pored noćnog ormarića/umjesto noćnog ormarića ili u ormaru ako za to imate dovoljno prostora. Također možete nabaviti kolica za pohranu koja umjesto ladica imaju samo police, ako ćete se tako bolje snalaziti. Taj dio prepuštam vama. Nismo svi isti, pa netko voli da mu je sve pregledno i da već unaprijed vidi ono što traži; dok druge osobe više vole diskreciju i da su njihova pomagala zaštićena od pogleda.
Plastične kutije s poklopcem za pohranu još su jedan odličan način kako skladištiti zalihe pomagala. Ovisno o količini zaliha ili preferiranom načinu razvrstavanja pomagala uzmite 3 ili više kutija. Ako želite, u jednu možete spremiti bazne podloške, u drugu vrećice, a u treću proizvode za njegu stome. Ako su prozirne već ćete unaprijed vidjeti što se nalazi u kojoj kutiji. Ako nisu prozirne, na njih možete staviti naljepnice s oznakom – za to će vam odlično poslužiti stikeri koje dobijete u svojim vrećicama za stomu (ako su s filterom). Kutije možete držati ispod kreveta, na ormaru ili u kutu svoje spavaće sobe.
Police s ukrasnim kutijama moj je treći prijedlog za skladištenje pomagala. Unatoč manjem prostoru vjerojatno većina vas ima barem jedan manji zid na koji može postaviti police za pohranu na koje će staviti ukrasne kutije s pomagalima ili možda čak već postavljene police na koje će samo dodati ukrasne kutije. Da to ne bi bilo tek obično spremište za pomagala, potrudite se da se vizualno uklapa u vaš stil i da “podigne” dekorativno vaš prostor.
Bonus savjet: Zbog štednje prostora, pomagala možete izvaditi iz originalnih kutija, ali obavezno rukujte oprezno s istima kako ne bi došlo do oštećenja.
Za kraj, još jednom napominjem da obratite pažnju na napomene s početka teksta prilikom skladištenja pomagala.
P.S.: Ako imate super ideje kako organizirati zalihe pomagala, molim vas, podijeliti svoje organizacijske vještine tako što ćete ostaviti komentar ispod ovog članka ili na društvenim mrežama i time pomoći nekome tko je u škripcu s prostorom za skladištenje.