Monday, September 9, 2024

11 učinkovitih načina utemeljenih na istraživanjima koji nam mogu pomoći poboljšati pamćenje

Podijelite

Ako vam se događa da zaboravljate gdje ste ostavili ključeve ili da vam se izbrišu iz pamćenja informacije o važnim testovima koje imate, vjerojatno ste se više puta zapitali kako poboljšati svoje pamćenje. Srećom, postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako biste poboljšali moć pamćenja.

Najjednostavnije, korištenje neke vrste sustava podsjetnika može pomoći. Postavljanje online kalendara koji šalje podsjetnike na vaš telefon pomaže vam da pratite sve svoje obveze i sastanke. Stvaranje takvih dnevnih popisa obaveza može vam pomoći da ne zaboravite važne zadatke koje morate obaviti.

Ali što je sa svim važnim informacijama koje zapravo trebate memorirati u svoje dugoročno pamćenje? E, tu ćete trebati uložiti malo više truda, pa čak i podvrgnuti se prilagođavanju ili dramatičnim promjenama u vašim uobičajene rutinama učenja.

Srećom, postoji niz strategija koje možete upotrijebiti kako biste bolje iskoristili svoje pamćenje.

Ovih 11 načina, koji su dokazani istraživanjima, mogu učinkovito poboljšati pamćenje, poboljšati prisjećanje i povećati zadržavanje informacija.

1. Usmjerite svoju pažnju

Pažnja je jedna od glavnih komponenti pamćenja. Kako bi informacije prešle iz vašeg kratkoročnog pamćenja u vaše dugoročno pamćenje, morate se aktivno baviti tim informacijama. Pokušajte učiti u prostoru bez svega što vam može odvući pažnju- kao televizor, glazba ili neke druge diverzije.

Osigurati prostor bez svega što može odvući pažnju može biti pravi izazov, osobito ako ste okruženi bučnim cimerima ili bučnom djecom.

Probajte si osigurati barem kratko vrijeme da budete sami.

Zamolite svoje cimere da vam daju malo prostora ili zamolite partnera da odvede djecu na sat vremena kako biste se mogli usredotočiti na svoj posao.

2. Izbjegavajte pretrpavanje rasporeda

Proučavanje materijala tijekom niza sesija daje vam vrijeme potrebno za adekvatnu obradu informacija. Istraživanja kontinuirano pokazuju da studenti koji redovito uče gradivo pamte daleko bolje od onih koji sve uče u jednoj maratonskoj sesiji.

3. Strukturirajte i organizirajte

Istraživači su otkrili da su informacije  u memoriji organizirane u srodne klastere. Ovo možete iskoristiti strukturiranjem i organiziranjem materijala koje proučavate. Pokušajte grupirati slične koncepte i izraze zajedno ili napravite pregled svojih bilješki i tekstova iz udžbenika kako biste lakše grupirali srodne koncepte.

4. Koristite mnemotehničke uređaje

Mnemotehnički uređaji je tehnika koju učenici često koriste kao pomoć pri prisjećanju. Mnemotehnika je jednostavno način za pamćenje informacija. Na primjer, možete povezati pojam koji trebate zapamtiti s uobičajenom stavkom koja vam je vrlo poznata. Najbolja mnemotehnika je ona koja koristi pozitivne slike, humor ili novost.

Smislite rimu, pjesmu ili šalu kako biste lakše zapamtili određeni segment informacija.

5. Razradite i uvježbajte

Kako biste se prisjetili informacija, morate kodirati ono što proučavate u dugoročno pamćenje. Jedna od najučinkovitijih tehnika kodiranja poznata je kao elaborativna proba.

Primjer ove tehnike bio bi čitanje definicije ključnog pojma, proučavanje definicije tog pojma, a zatim čitanje detaljnijeg opisa onoga što taj pojam znači. Nakon što ponovite ovaj postupak nekoliko puta, vjerojatno ćete primijetiti da je prisjećanje informacija mnogo lakše.

6. Vizualizirajte koncepte

Mnogi osobe imaju velike koristi od vizualizacije informacija koje proučavaju. Obratite pažnju na fotografije, grafikone i druge grafičke prikaze u svojim udžbenicima. Ako nemate vizualne znakove za pomoć, pokušajte stvoriti vlastite. Nacrtajte grafikone ili slike na marginama svojih bilješki ili koristite markere ili olovke u različitim bojama za grupiranje srodnih ideja u vašim pisanim materijalima za učenje.

Ponekad čak i samo izrada kartica s raznim pojmovima koje morate zapamtiti može pomoći učvršćivanju informacija u vašem umu.

7. Povežite nove informacije sa stvarima koje već znate

Kada proučavate nepoznati materijal, odvojite vrijeme da razmislite o tome kako su te informacije vezane uz ono što već znate. Uspostavljanjem odnosa između novih ideja i prethodno postojećih sjećanja, možete drastično povećati vjerojatnost prisjećanja nedavno naučenih informacija.

8. Čitajte naglas

Istraživanje objavljeno 2017. godine sugerira da čitanje materijala naglas značajno poboljšava pamćenje istih. Pedagozi i psiholozi također su otkrili da kad učenici podučavaju nove koncepte druge učenike, zapravo poboljšava razumijevanje i prisjećanje.

Koristite ovaj pristup u vlastitom učenju podučavanjem novih pojmova i informacija prijatelja ili partnera u učenju.

9. Posvetite dodatnu pažnju na teško pamtljive informacije

Jeste li ikada primijetili kako je ponekad lakše zapamtiti informacije na početku ili kraju poglavlja? Istraživači su otkrili da redoslijed informacija može igrati ulogu u prisjećanju, što je poznato kao učinak serijskog položaja.

Iako prisjećanje informacija iz sredine može biti teško, ovaj problem možete prevladati ulaganjem dodatnog vremena na uvježbavanje tih informacija. Druga strategija je pokušati restrukturirati ono što ste naučili kako biste lakše zapamtili. Kada naiđete na posebno težak dio, posvetite dodatno vrijeme pamćenju baš tih informacija.

10. Mijenjajte svoju rutinu učenja

Još jedan sjajan način da poboljšate svoje pamćenje je da povremeno promijenite svoju rutinu učenja. Ako ste navikli učiti na jednom određenom mjestu, pokušajte se preseliti na drugo mjesto tijekom sljedeće sesije učenja. Ako učite navečer, pokušajte svako jutro odvojiti nekoliko minuta pregledavajući informacije koje ste učili prethodne noći.

Dodavanjem elementa novine vašim sesijama učenja, možete povećati učinkovitost svojih napora i značajno poboljšati svoje dugoročno pamćenje.

11. Naspavajte se

Istraživači već dugo znaju da je san važan za pamćenje i učenje. Istraživanja pokazuju da spavanje nakon što ste naučili nešto novo zapravo može pomoći da brže učite i bolje pamtite.

Zapravo, jedna studija objavljena 2014. godine otkrila je da spavanje nakon učenja nečeg novog zapravo dovodi do fizičkih promjena u mozgu. Miševi lišeni sna imali su manji rast dendrita nakon učenja za razliku od dobro odmorenih miševa.

Dakle, sljedeći put kada budete imali problema s učenjem novih informacija, razmislite o tome da se dobro naspavate nakon učenja.

Pročitajte više

Više

Translate »